Babia hora

Orava

Prezývajú ju tiež kráľovná všetkých hôr. Babia hora (1 725 m n.m.) je najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska a tiež najvyšší vrch Oravských Beskýd.

Podnebie je tu veľmi chladné s častými zrážkami a pozor treba dávať na časté zmeny počasia. Za dobrých poveternostných podmienok je z vrchu krásny kruhový výhľad.

Jej krása a pôvab očarili Jána Pavla II., ktorý na Babiu Horu viackrát vyšiel ešte ako krakovský arcibiskup. Lesy pod Babou horou boli tiež inšpiráciou pre P. O. Hviezdoslava.

Cestou zo Slanej vody odporúčame navštíviť Hájovňu pod Babou horou (Hviezdoslavova horáreň), ktorá je postavená v lone idylickej prírody. Expozícia bola sprístupnená v roku 1979 a bolo to prvé skutočne literárne múzeum na Slovensku, venované konkrétnemu dielu básnika.

Trasa:

Popri turistickom chodníku boli vybudované oddychové miesta, prekryté drevené altánky s posedím, kde si môžete počas túry oddýchnuť a kochať sa krásnou prírodou.

Počas výstupu budete prechádzať prales, močiare, ale aj alpské lúky a priamo na vrchole skalné rumovisko. Po ceste určite neminiete dve drevená rozhľadne. Prvá sa nachádza pri Hviezdoslavovej horárni a druhá v lokalite Šťaviny.

Ako sa sem dostať?

Babia hora je najlepšie prístupná z Oravskej Polhory z lokality Slaná voda. Vydajte sa po trase Slaná voda – Paseky – Hájovňa na Rovniach – Šťaviny – Babia hora (čas chôdze tam 4 hodiny, prevýšenie 959 m) – žltá značka

Veľmi pekná je tiež okružná trasa Slaná voda – Paseky – Hájovňa na Rovniach – Šťaviny – Babia hora – Malá Babia hora – Borsučie – Pod Borkom – Slaná voda (čas chôdze celej trasy je 7 hodín, prevýšenie 1119 m) – najprv žltá, potom modrá a červená značka

Kde parkovať?

V lokalite Slaná voda na parkovisku pri Chate Slaná voda.

Verejná doprava:

Najbližšia zastávka autobusu je v Oravskej Polhore pri Jednote, vzdialená je od Slanej vody 2,5 km.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Slaná voda – Paseky – Babia hora – Paseky – Slaná voda.

foto: Shutterstock, Suisant7

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:17 km Čas:6 hod Stúpanie:1013 m Klesanie:1013 m Lokalita: Orava Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Oravská Polhora, Slaná voda
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa: Slaná voda - Paseky - Babia hora - Paseky - Slaná voda