Rio de Klin

Orava

Rio De Janeiro je aj na Slovensku! Socha Ježiša v Obci Klin na Orave sľubuje skvelý zážitok. Miesto prezývajú Rio de Klin. Vyrástla tu najvyššia socha Ježiša Krista na Slovensku. Má výšku 9,5 metra a týči sa na vrchole Grapa v nadmorskej výške 686 m n.m.

Najväčšia Socha Ježiša Krista prezývaná Rio de Klin sa nachádza na Orave

Stvoriteľom slovenskej verzie je miestny ľudový rezbár Peter Ganobjak, výstavbu financoval Jozef Sroka. Socha má rozpätie rúk 7 metrov a hmotnosť aj s podstavcom je 23 ton. Nachádza sa na Orave, asi 2 km od obce Klin. Slovenský Ježiš Kristus je zatiaľ treťou kópiou slávnej brazílskej sochy na svete, druhou je 23 m vysoký Kristus Spasiteľ v portugalskom Lisabone.

Výhľady za pekného počasia sú tu neskutočné. Je odtiaľto krásny výhľad na obec Klin, Oravskú priehradu, Námestovo, Vavrečku, Suchú Horu, aj Roháče. Pri dobrom počasí dovidieť až do poľského Zakopaného na vrchol Giewont.

Rio de Klin
Rio de Klin

Otváracie hodiny na vrchole Grapa

Toto nezvyčajné a zaujímavé miesto je otvorené celoročne, ponúka možnosť krytého posedenia a pre mnohých aj priestor na zamyslenie.

Ako sa sem dostať?

Socha Ježiša Krista sa nachádza nad obcou Klin, na vrchole Grapa. Vedie sem cesta okolo futbalového ihriska. Klin je vzdialený asi 7 km od Námestova.

Parkovanie a verejná doprava

Takmer až ku soche sa dá dostať autom, kde zaparkujete na verejnom parkovisku, neďaleko dreveného prístreška. Ďalej pokračujte už len niekoľko minút pešo po Krížovej ceste. Najbližšia zastávka autobusu je v obci Klin pri Jednote. Odtiaľto ste pri soche asi za 30 minút.

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu Borová nad Tvrdošínom, Babiu Horu, Oravskú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej, Juráňovu dolinu z Oravíc, Oravský hrad, alebo cyklotrasu Trstená – Nowy Targ.


Lokalita Orava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Klin