Pozývame do malej obce Kostolec, kde sa v Strážovských vrchoch ukrýva jedna z najkrajších vyhliadok v okolí. Určite vás bude lákať turistika na Veľký Manín a prechádza cez Manínsku Tiesňavu. Naplánujte si trasu cez náučný chodník aj na skalnú vyhliadku Bosmany.

Prírodná rezervácia Bosmany je dobre viditeľná už počas príchodu do obce Kostolec. Dominantné sú tri skalné veže v jednej súvislej línii. Pripomínajú tvar koláčov – bosniakov. A práve tu niekde vznikol názov tejto lokality. V prírodnej rezervácii rastú vzácne rastliny, napríklad skalné ruže, alebo poniklece.

Zo skalných vyhliadok je skvelý výhľad na Manínsku a Kostoleckú tiesňavu, ale aj na vrch kopca Veľký Manín.

Bosmany

Turistika na Bosmany z obce Kostolec

Naviguje sem náučný chodník Manínska úžina – Kostolecká tiesňava – Bosmany, ktorý prechádza cez Veľký Manín.

Na kratšiu trasu sa napojíme nad obcou Kostolec, neďaleko cintorína a kaplnky. Pokračujeme po poľnej ceste hore do kopca, Bosmany budeme vidieť po ľavej strane. Za prvými skalnými bralami pokračujeme doľava po lesnom chodníku a postupne obdivujeme všetky skalné vyhliadky. Dĺžka tejto trasy je približne 1 km a čas výstupu zaberie do 30 minút.

Dlhšiu trasu prejdeme po celom náučnom chodníku: Manínska tiesňava, Autocamp – Veľký Manín, Vápencová jaskyňa – Odbočka na Partizánsku jaskyňu – Pod Veľkým Manínom – Kostolec – Bosmany. Dĺžka tejto trasy je 8 km a čas prechodu je do 3:30 hod.

Bosmany
Bosmany

Sezónna uzávera na Bosmany

Prosím rešpektujte každoročnú sezónnu uzáveru. Turistický chodník je prístupný v termíne od 31.7. do 31.12.

Parkovanie a verejná doprava

Priamo v obci Kostolec pred Obecným úradom, alebo pri kaplnke. Autobusy premávajú zo smeru Považská Bystrica, Považská Teplá a Záskalie. Vystúpime na zastávke Kostolec, OcÚ.

Kam v okolí?

V Strážovských vrchoch je množstvo krásnych miest, odporúčame v blízkosti túru na Veľký Manín, prechádzku cez Manínsku tiesňavu, výlet na Súľovské skaly, Hlbocký vodopád, alebo Hrad Hričov. Určite zaujme aj ďalšia prírodná rezervácia neďaleko obce Podskalie – Podskalský roháč.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kostolec – Bosmany a späť.


Dĺžka:
2 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
148 m
Klesanie:
148 m
Lokalita Strážovské vrchy
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Kostolec
Trasa Kostolec - Bosmany a späť