Veľký Manín

Strážovské vrchy

Manínska Tiesňava, Skalné okno, Partizánska jaskyňa, Kostolecký dóm, Veľký Manín – toľko prírodných krás budete obdivovať na tomto náučnom chodníku.

Nech už túru na Veľký Manín začnete z Manínskej tiesňavy, lokalita kemp, alebo zo Záskalia, pripravte sa na dychberúce výhľady a pozoruhodné prírodné úkazy.

Priamo na vrchol turistická značka nevedie. Ak pôjdete po žltej od kempu v Manínskej tiesňave, tak po výstupe na hrebeň odporúčame odbočiť do prava a pokračovať po dobre viditeľnom chodníku. Ten vás dovedie ku kamennej pyramíde a na vrchol Veľký Manín (891 m n.m.).

Najkrajšie výhľady ponúka odbočka od rozcestníka pri Vápencovej jaskyni. Odtiaľto zo skalnej terasy môžete pozorovať Malý Manín a v diaľke Súľovské skaly.

Pokračujte ďalej po chodníku, nasledovať budú ďalšie výhľady na Záskalie a Kostelecký dóm.

Po pár minútach prídete k veľmi fotogenickému Skalnému oknu a odbočke na Partizánsku jaskyňu. Počas SNP sa tu skrývali partizáni a pravdepodobne ju človek využíval už skôr.

Jaskyňa je verejnosti voľne prístupná, má dĺžku 21 metrov.

Náučný chodník ďalej prechádza cez obec Záskalie a prechádza späť cez rezerváciu Manínska tiesňava.

Ako sa sem dostať?

Veľký Manín sa nachádza nad Považskou Teplou a obcou Záskalie. Ideálny je turistický náučný chodník, ktorý vás prevedie najkrajšími miestami.

Náučný chodník vedie po trase Manínska tiesňava, Autocamp – Veľký Manín, Vápencová jaskyňa – Odbočka na Partizánsku jaskyňu – Pod Veľkým Manínom – Záskalie – Manínska tiesňava – Manínska tiesňava, Autocamp (čas okružnej trasy 4 hod., prevýšenie 533 m) – celý chodník je označený zelenou značkou náučného chodníka.

Kde parkovať?

Priamo pred Manínskou tiesňavou, od obce Záskalie, hneď vedľa hlavnej cesty sa nachádza niekoľko parkovacích a odstavných miest. Parkovisko pred campingom je žiaľ uzatvorené – platí do odvolania.

Verejná doprava:

Najbližšia autobusová zastávka Považská Teplá – autocamp, alebo Záskalie Bazália.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Manínska tiesňava, kemp – Veľký Manín, Vápencová jaskyňa – Odbočka na Partizánsku jaskyňu – Pod Veľkým Manínom – Záskalie a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:7 km Čas:4 hod Stúpanie:533 m Klesanie:533 m Lokalita:Strážovské vrchy Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Považská Teplá, Záskalie
Turistická
značka:
žltá, zelená
Trasa:Manínska tiesňava, kemp - Veľký Manín, Vápencová jaskyňa – Odbočka na Partizánsku jaskyňu – Pod Veľkým Manínom – Záskalie – Manínska tiesňava – Manínska tiesňava, kemp

Horský záchranár radí: Ako sa v súčasnej pandemickej situácii bezpečne pohybovať v horách?

Slovensko


Prielom Dunajca

Prielom a splav Dunajca

Pieniny
18 km3 hodľahká náročnosť


Bratislavský hrad

Bratislavský hrad

Bratislava
1 km2 hodľahká náročnosť