Podskalský Roháč

Strážovské vrchy

Prešli ste Súľovské skaly a máte radi tiché miesta s naozaj krásnymi výhľadmi? V tom prípade je turistická trasa na Podskalský Roháč jasná voľba. Prírodná rezervácia pripomína skalné mesto s množstvom skalných útvarov. Lokalita dostala pomenovanie podľa názvu neďalekej obce Podskalie.

Trasa počas výstupu prechádza niekoľkými exponovanými úsekmi. Medzi najťažšie miesta patrí malé Skalné okno, ktoré je potrebné podliezť, alebo preliezť. Určite to však zvládnete, túra až na niekoľko úsekov nie je náročná.

Podskalský Roháč sa nachádza v 5. stupni ochrany, pohyb je možný len po vyznačenom chodníku. Lokalita je bohatá na jaskynné útvary. V okolí sa nachádzajú voľne prístupné Temné jaskyne a Jaskyňa Humno.

Podskalský Roháč

Turistická trasa na Podskalský Roháč

Obec Podskalie je vzdialená od Považskej Bystrice a Púchova približne 17 km a Ilavy 25 km.

Začíname pri autobusovej zastávke v obci Podskalie, mohutný Podskalský Roháč je odtiaľto veľmi dobre viditeľný. Túra pokračujte do kopca cez obec, okolo prvej kaplnky.

Turistický chodník je označený zelenou vyhliadkovou značkou a odbočuje na lúku pri kaplnke Panny Márie. Ideálne miesto na zamyslenie a oddych. Nachádzajú sa tu drevené lavičky a informačná tabuľa.

Priamo od kaplnky uvidíte drevenú vstupnú bránu do prírodnej rezervácie a ďalej sa už orientujte podľa označeného chodníka.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovať odporúčame pri obecnom úrade v obci Podskalie, alebo pred kaplnkou Panny Márie. Autobusom z Považskej Bystrice, alebo Púchova, vystúpite v obci Podskalie.

Kam v okolí?

Navštívte Manínsku tiesňavu, Považský hrad nad Považskou Teplou, alebo náučný chodník na Veľký Manín.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Obec Podskalie – Podskalský Roháč a späť.

foto: Turisticky, Ľuboš Repta, Obec Podskalie


Dĺžka:
5 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
289 m
Klesanie:
289 m
Lokalita Strážovské vrchy
Náročnosť stredná
Prístupový bod Podskalie
Turistická značka zelená
Trasa Podskalie - Podskalský Roháč a späť
Občerstvenie Krčma