Chata na Grúni

Malá Fatra

Veľmi ľahko prístupná chata v Malej Fatre aj pre rodiny s deťmi, ktorá bola postavená vo výške 973 m n.m. na križovatke turistických chodníkov.

Chata je prevádzkovaná celoročne, ponúka ubytovanie pre 40 osôb. Súčasťou vybavenia je spoločná sprcha a WC. Je tu možnosť ubytovať sa so psom.

Kuchyňa pripravuje hlavne slovenské jedlá a špeciality kraja. Na chate varia od 8:00 do 20:00 hod.

Okolie chaty je prispôsobené aj pre najmenších, nachádza sa tu detské ihrisko s možnosťou zapožičania športového náradia.

Zaujímavosťou je, že na chate sa dá platiť platobnou kartou a je tu funkčná Wi-fi. Odporúčame radšej dopredu overiť funkčnosť u prevádzkovateľa.

Pravidelne sa tu organizujú kurzy, firemné akcie, školenia, lyžiarske kurzy, školské zájazdy, rodinné posedenia a priateľské stretnutia.

V blízkosti sa nachádza udržiavaný lyžiarsky vlek a veľmi obľúbené lyžiarske stredisko Free Time Zone Vrátna.

Ako sa sem dostať?

Turisticky veľmi obľúbený chodník vedie z Vrátnej doliny (údolná stanica lanovky Vrátna Chleb). Pôjdete po trase Chata Vrátna – Chata na Grúni ( čas výstupu 45 minút, prevýšenie 239 m)  – žltá značka.

Vybrať sa na chatu môžete z Vrátnej od Starého Dvora. Pôjdete po trase Vrátna, Starý Dvor – Chata na Grúni ( čas výstupu 1:15, prevýšenie 360 m) – modrá značka. Modrý TZCH Starý dvor (Paseky) – Chata na Grúni je zatvorený pre ťažbu dreva

Prídete sem aj zo Štefanovej po trase Štefanová – Vyhnaná – Chata na Grúni (čas výstupu 1 hodina, prevýšenie 358 m) – modrá značka

Priamo od chaty vedie žltá značka na vrchol Poludňového Grúňa (1460 m n.m.), tu sa napojíte na hrebeňovku Malej Fatry a môžete pokračovať na Stoh, alebo Chleb.

Kde parkovať?

Parkovisko v lokalite Starý dvor, Štefanová, alebo záchytné parkovisko pred Chatou Vrátna (lanovka na Snilovské sedlo).

Verejná doprava:

Autobusom z Terchovej, alebo Žiliny. Vystúpite na zastávke Terchová, Vrátna, Starý dvor, alebo na konečnej Terchová, Vrátna – výťah.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Chata Vrátna – Chata na Grúni a späť.

foto: Chata na Grúni


Dĺžka:5 km Čas:3 hod Stúpanie:239 m Klesanie:239 m Lokalita:Malá Fatra Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Vrátna, Starý Dvor, Štefanová
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa:Chata Vrátna - Chata na Grúni a späť Občerstvenie:

Chata na Grúni

Web:http://www.chatanagruni.sk/

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Kysuce
7 km3 hodľahká náročnosťPolom

Malá Fatra
14 km4 hodstredná náročnosťDonovaly

Nová hoľa – Donovaly

Horehronie
5 km3 hodľahká náročnosť