Lanovka na Chleb, alebo turistika z Vrátnej? Ak plánujete dlhšiu túru, napríklad na Veľký Kriváň a ďalej po hrebeni Malej Fatry, lanovka ušetrí čas. Chleb (1646 m n.m.) je tretí najvyšší vrchol Malej Fatry. Na atraktivite mu pridáva krásna hrebeňová túra, blízkosť Chaty pod Chlebom a neďaleké Snilovské sedlo.

Za dobrého počasia je z vrchola Chlebu priam ideálny vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom. Najbližšie dostupné vrcholy sú Veľký Kriváň (1709 m n.m.) a Poludňový grúň (1460 m n.m.).

Občerstvenie ponúka Chata pod Chlebom s celoročnou prevádzkou. Je dostupná zo Snilovského sedla a Sedla za Hromovým. Priamo pod Chlebom sa nachádza jedna z najvyššie položených a najstrmších zjazdoviek v Malej Fatre – Oštiepková mulda.

Chleb
Chleb

Túra Vrátna – Chleb cez Snilovské sedlo

Pešo z Vrátnej po trase Chata VrátnaVýťah, horná stanica – Snilovské sedlo – Chleb (čas výstupu do 2:30 hod., prevýšenie 891 m) – najprv zelená a potom červená značka.

Zo Šútova po dlhej trase Rieka – Šútovská dolina – Šútovský vodopád – Mojžišove pramene – Kopiská – Sedlo za Hromovým – Chleb (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1223 m) – najprv modrá, potom žltá a červená značka. Táto trasa môže byť počas snehovej prikrývky ťažko priechodná.

Lanovka na Chleb do Snilovského sedla

Premáva počas letnej a zimnej sezóny každý deň, mimo sezóny len počas víkendov a sviatkov. Podrobné info TU. Za lístok na lanovku a skipas ušetríte zakúpením online cez eshop.

Pre nenáročných a rodiny s deťmi sem vedie od lanovky zo Snilovského sedla turistický chodník. Pôjdete po trase Výťah, horná stanica – Snilovské sedlo – Chleb (čas výstupu do 45 min., prevýšenie 127 m) – červená značka.

Snilovské sedlo - Chleb
Kabínková lanovka Vrátna – Snilovské sedlo

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko pred Chatou Vrátna pri údolnej stanici lanovky na Snilovské sedlo. Autobusom z Terchovej, alebo Žiliny. Najbližšia autobusová zastávka Terchová, Vrátna – výťah.

Počasie a webkamera

Pozrite si aktuálne poveternostné podmienky a predpoveď počasia cez webkameru.

Kam v okolí?

Odporúčame okružnú trasu: Snilovské sedlo – Chleb – Hromové – Poludňový grúň – Chata na Grúni – Chata Vrátna. Turistický chodník je dostupný celoročne. Počas snehovej prikrývky použite mačky a paličky. Zo Snilovského sedla môžete podniknúť túru na Veľký Kriváň, pokračovať cez Pekelník na Malý Kriváň, až na Chatu pod Suchým.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na celej turistickej trase Chata Vrátna – Výťah, horná stanica – Snilovské sedlo – Chleb.

foto: Radek Bařina, Turisticky, Shutterstock


Dĺžka:
4 km
Čas:
2:30 hod
Stúpanie:
891 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Vrátna
Turistická značka červená, zelená
Trasa Chata Vrátna - Výťah, horná stanica - Snilovské sedlo - Chleb
Občerstvenie Chata pod Chlebom Reštaurácia Panoráma
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom