Veľký Kriváň

Malá Fatra

Doprajte si úžasný výstup na Veľký Kriváň, najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Pohodlne lanovkou Vrátna – Chleb, alebo vás láka turistika až na hrebeň?

Túra na Veľký Kriváň (1708 m. n m.) v Malej Fatre rozhodne patrí medzi turistické chuťovky. Priamo do Snilovského sedla vás vyvezie kabínková lanovka z Vrátnej. Týmto spôsobom si môžete túru výrazne uľahčiť.

Lokalita je známa častou a náhlou zmenou počasia, preto pri príprave na túru určite odporúčame nepodceniť teplé oblečenie. V blízkosti Snilovského sedla sa nachádza celoročne otvorená Chata pod Chlebom.

Veľký Kriváň
Trasa na Veľký Kriváň

Túra na Veľký Kriváň lanovkou Vrátna – Chleb

Táto varianta je menej náročná a ušetrí po ceste aj dosť síl a času. Počas hlavnej sezóny premáva lanovka denne a mimo nej počas víkendov. Aktuálne podmienky a čas prevádzky zistíte TU.

Pôjdete po trase: Lanovka Chleb, horná stanica – Snilovské sedlo – Veľký Kriváň (čas výstupu do 40 minút, prevýšenie 190m) – najprv zelená a potom červená značka

Veľký Kriváň
Trasa na Veľký Kriváň

Túra na Veľký Kriváň z Vrátnej (bez lanovky)

Výstup je oveľa náročnejší, turistická trasa spočiatku vedie lesnou cestou a ďalej pokračuje popod lanovku. Prvé výhľady na Vrátnu dolinu sa začínajú otvárať približne v polovici trasy.

Pôjdete po trase: Chata VrátnaLanovka Chleb, horná stanica – Snilovské sedlo – Veľký Kriváň, hrana – Veľký Kriváň (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 969 m) – najprv zelená a potom červená značka

Alternatívna trasa: Vrátna, Starý dvor – Sedlo Príslop – Baraniarky – Kraviarske – Chrapáky – Sedlo Bublen – Pekelník – Veľký Kriváň (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1387 m) – najprv modrá, potom žltá a červená značka

Snilovské sedlo - Chleb
Lanovka Vrátna – Snilovské sedlo

Kam v okolí?

Túra môže pokračovať ďalej po hrebeni Malej Fatry na Malý Kriváň s trasou na Chatu pod Suchým (približne 3 hodiny).

V blízkosti sa nachádza Chleb a ďalšia nádherná hrebeňová túra cez Hromové, Steny a Poludňový Grúň s náročným klesaním na Chatu na Grúni. (približne 2,5 hodiny)

Hrebeňovú túru v zimnej sezóne určite nepodceňujte. Odporúčame mačky, paličky, čelovku, vhodnú obuv a teplé oblečenie. Zimné tyčové značenie môže byť počas zhoršených poveternostných podmienok ťažko rozoznateľné. Vzdialené je od seba približne 100 metrov.

Parkovanie a verejná doprava

Záchytné parkovisko pred Chatou Vrátna (lanovka na Snilovské sedlo). Počas hlavnej turistickej sezóny a víkendov je spoplatnené. Autobusom prídeme z Terchovej, alebo Žiliny. Vystúpime na zastávke Terchová, Vrátna – výťah. Počet spojov je tu dosť obmedzený, odporúčame dopredu naplánovať odchody.

Údaje o čase, prevýšení a vzdialenosti sú len informatívne. Môžu sa líšiť v závislosti od poveternostných podmienok, alebo zvolenej trasy.

Decathlon - zima

Dĺžka:
8 km
Čas:
5 hod
Stúpanie:
969 m
Klesanie:
969 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Vrátna
Turistická značka červená, zelená
Trasa Chata Vrátna - Lanovka Chleb, horná stanica - Snilovské sedlo - Veľký Kriváň, hrana - Veľký Kriváň a späť
Občerstvenie Bufet Snilovské sedlo Chata pod Chlebom
Hrebienok
Vysoké Tatry Hrebienok
Malinô Brdo
Veľká Fatra Malinô Brdo
Snowparadise Veľká Rača
Kysuce Snowparadise Veľká Rača