Pokiaľ hľadáte ideálny vyhliadkový bod na Veľký Rozsutec, Poludňový Grúň, Osnicu a časť pohoria Malá Fatra, určite je turistika na Stoh správna voľba. Vďaka kruhovému a panoramatickému výhľadu môžeme tento kopec zaradiť medzi najkrajšie v Malej Fatre. Nachádza sa v nadmorskej výške 1607 m n.m.

Pri dobrých poveternostných podmienkach budeme z vrcholu pozorovať Veľký Choč, Šíp, Západné Tatry, ale aj Kráľovu Hoľu. Turistiku zvládnu aj deti. Trasa turistického chodníka zo Štefanovej neprechádza cez žiadne exponované miesta (žľaby, skalné previsy, reťaze, rebríky).

Všetky turistické trasy na vrchol sú dostupné po celý rok a neplatí pre ne sezónna uzávera. A prečo názov Stoh? Pretože zo všetkých strán pripomína stoh slamy. Vrchol kopca je lúčnatý a veľmi dobre sa tu darí čučoriedkam. V minulosti prevládala skôr kosodrevina.

Stoh
Vrchol Stohu – foto: Turisticky

Túra na Stoh zo Štefanovej a Vrátnej, cez Chatu na Grúni

Medzi turistami je veľmi obľúbená turistika zo Štefanovej cez Medziholie na Stoh (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 972 m) – najprv zelená, potom červená značka

Z Vrátnej vyrazte cez Chatu na Grúni a pokračujte na Poludňový Grúň. Pôjdete po trase Chata Vrátna – Chata na Grúni – Poludňový Grúň – Chrbát Stohu – Stoh (čas výstupu 4 hodiny, prevýšenie 1102 m) – najprv žltá a potom červená značka

Pokiaľ máte chuť na dlhú náročnú túru cez divokú prírodu, vyskúšajte málo frekventovaný chodník z obce Kraľovany. Pôjdete po trase Kraľovany, žel. stanica – Žobrák – Stoh (čas výstupu 4:30, prevýšenie 1293 m) – zelená značka

Impozantná je hrebeňová okružná trasa: Štefanová – Medziholie – Stoh – Poludňový Grúň – Chata na Grúni – Štefanová (táto varianta má prevýšenie 1237 m, počítajte s časom aspoň 6 hodín)

Veľký Rozsutec a Stoh: Olgierd Rudak

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v Štefanovej a vo Vrátnej verejné parkovisko pri lanovke. V Štefanovej vystúpime na autobusovej zastávke Vrátna, Štefanová a pred Chatou Vrátna na zastávke Terchová, Vrátna – výťah. V Kraľovanoch začína túra zo žel. stanice.

Kam v okolí?

Turistika zo Stohu môže pokračovať cez Poludňový grúň na Chleb a cez Snilovské sedlo na Veľký Kriváň. V okolí Stohu sa nachádza Osnica, Veľký Rozsutec. Prejdite si ďalšie turistické trasy cez Jánošíkove diery, túru na Chatu pod Chlebom, alebo na Rozhľadňu Terchovské srdce.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štefanová – Medziholie – Stoh.


Dĺžka:
5,5 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
972 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Štefanová, Vrátna
Turistická značka červená, zelená
Trasa Štefanová - Medziholie - Stoh