Stoh

Malá Fatra

Pokiaľ hľadáte najkrajší vyhliadkový bod na Veľký Rozsutec, Poludňový Grúň, Osnicu a časť pohoria Malá Fatra, určite je Stoh správna voľba.

Vďaka kruhovému a panoramatickému výhľadu ho môžeme zaradiť medzi najkrajšie kopce v Malej Fatre. Nachádza sa v nadmorskej výške 1608 m n.m.

Pri dobrých poveternostných podmienkach môžeme z vrcholu ďalej pozorovať Veľký Choč, Šíp, Západné Tatry, ale aj Kráľovu Hoľu.

Výstup zvládnu aj deti. Pokiaľ budete dodržiavať trasu turistického chodníka zo Štefanovej, nehrozia žiadne exponované miesta (žľaby, skalné previsy, reťaze, rebríky).

Turistické chodníky sú dostupné po celý rok a neplatí pre ne sezónna uzávera. V zime hlavne v žľaboch hrozia lavíny.

A prečo názov Stoh? Pretože zo všetkých strán pripomína stoh slamy. Vrchol Stohu je lúčnatý, teraz na vrchole rastú hlavne čučoriedky. V minulosti tu vraj rástla kosodrevina.

Ako sa sem dostať?

Obľúbená je túra na Stoh zo Štefanovej cez Medziholie. Pôjdete po trase Štefanová – Medziholie – Stoh (čas výstupu 3:30, prevýšenie 972 m) – najprv zelená, potom červená značka

Z Vrátnej sa vydajte cez Chatu na Grúni a pokračujte na Poludňový Grúň. Pôjdete po trase Chata Vrátna – Chata na Grúni – Poludňový Grúň – Chrbát Stohu – Stoh (čas výstupu 4 hodiny, prevýšenie 1100 m) – najprv žltá a potom červená značka

Pokiaľ máte chuť na dlhú náročnú túru cez divokú prírodu, vyskúšajte málo frekventovaný chodník z Kraľovian. Pôjdete po trase Kraľovany, zastávka – Žobrák – Stoh (čas výstupu 4:30, prevýšenie 1293 m) – zelená značka

Impozantná je hrebeňová okružná trasa Štefanová – Medziholie – Stoh – Poludňový Grúň – Chata na Grúni – Štefanová (táto varianta má prevýšenie 1218 m, počítajte s časom aspoň 6 hodín) – pôjdete najprv po zelenej, potom po červenej, žltej a modrej značke

Kde parkovať?

V Štefanovej a vo Vrátnej na veľkom záchytnom parkovisku, ktoré môže byť spoplatnené.

Verejná doprava:

V Štefanovej vystúpite na zastávke Vrátna, Štefanová a pred Chatou Vrátna na zastávke Terchová, Vrátna – výťah. V Kraľovanoch začnete túru zo žel. stanice.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štefanová – Medziholie – Stoh a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:10 km Čas:6 hod Stúpanie:971 m Klesanie:971 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Štefanová, Vrátna
Turistická
značka:
červená, zelená
Trasa: Štefanová - Medziholie - Stoh a späť