Chata pod Suchým

Malá Fatra

Chata pod Suchým sa nachádza vo výške 1075 m n.m. pod vrchom Suchý (1468 m n.m.) v Malej Fatre.

Reštaurácia ponúka poctivú slovenskú kuchyňu z domácich surovín. Špecialitou prevádzkovateľa sú výrobky z vlastnej tradičnej mäsovýroby.

Každá izba v chate má vlastné umývadlo a jednoduché zariadenie. V prípade núdze je možné využiť aj nocľaháreň s matracmi pre 2 x 12 osôb, kde je potrebné doniesť si vlastný spacák.

Chata pod Suchým je otvorená celoročne a ideálnym východiskovým bodom na hrebeňovku Malej Fatry.

Lokalita a okolie je obľúbeným cieľom aj pre cyklistov, ktorí preferujú horské trasy a v zime zas rajom skialpinistov.

Chata je nepretržite v prevádzke už od roku 1948, prakticky bez veľkej zmeny interiéru. Dobové zariadenie a útulnosť priestorov v kombinácii s dobrou kuchyňou dodáva Chate pod Suchým originalitu, ktorú oceňujú mnohí turisti.

Turistická trasa z Nezbudskej Lúčky (červená značka) vedie okolo zrúcaniny Starhradu, kde aktuálne prebieha rekonštrukcia. Je odtiaľto ideálny výhľad na Domašínsky meander, ktorý vytvára rieka Váh.

Ako sa sem dostať?

Turisticky je veľmi obľúbená a najlepšie dostupná cesta dolinou okolo Starhradu z Nezbudskej Lúčky, Strečna a Varína. Pôjdete po trase Nezbudská Lúčka – Podhradské – Chata pod Suchým (čas výstupu 2:30, prevýšenie 711 m ) – modrá značka vedie dolinou a červená okolo Starhradu cez Plešel (981 m n.m.).

Z Vrútok si môžete naplánovať okružný prechod cez Chatu pod Kľačianskou Magurou, pôjdete po trase Turčianske Kľačany – Repištská dolina – Chata na Kľačianskej Magure – Sedlo pod Suchým – Suchý – Príslop pod Suchým – Chata pod Suchým (čas výstupu 4:30, prevýšenie 1096 m) – najprv zelená a potom červená značka. Trasa od Chaty pod Kľačianskou Magurou môže byť v zime počas snehovej pokrývky nedostupná, terén pod Suchým je lavinózny.

Cyklotrasa sem vedie z Nezbudskej Lúčky, ktorá prechádza dolinou popod Starhrad, jej povrch je v záverečnom stúpaní kamenistý. Táto varianta je určená len pre horské bicykle. Druhá cyklotrasa prechádza z Varína cez Jedľovinu, táto varianta ju vhodná aj pre trekové bicykle.

Kde parkovať?

Autom je tiež prístupná cesta do doliny až za železničné mosty v Strečne.  Záchytné parkovisko sa nachádza v Nezbudskej Lúčke za kompou.

Verejná doprava:

V Strečne vlaková zastávka Strečno – Nezbudská Lúčka a autobusom do Nezbudskej Lúčky, zastávka pri ZŠ. V Strečne vystúpite na zastávke Strečno, pri lávke.

Kam v okolí?

Ak už ste zavítali na Chatu pod Suchým, nemusí to byť konečný bod Vašej túry, na vrchol Suchý je to odtiaľto po červenej približne 1 hodina s prevýšením 398 m.

Asi 20 minút od chaty sa nachádza pomník Banderovským partizánom, nájdete ho pri zostupe po žltej značke.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Nezbudská Lúčka – Podhradské – Chata pod Suchým a späť.


Dĺžka:14 km Čas:4 hod Stúpanie:790 m Klesanie:790 m Lokalita:Malá Fatra Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Strečno, Nezbudská Lúčka
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa:Nezbudská Lučka - Starý hrad - Chata pod Suchým Občerstvenie:

Chata pod Suchým

Web:http://www.chatapodsuchym.sk/

Tajch Klinger

Banská Štiavnica
3 km2 hodľahká náročnosťChleb

Malá Fatra
9 km5 hodstredná náročnosťLúčanský vodopád

Chočské vrchy
1 km1 hodľahká náročnosť