Chata pod Suchým

Malá Fatra

Chata pod Suchým sa nachádza vo výške 1075 m n.m. pod vrchom Suchý (1468 m n.m.) v Malej Fatre.

Lokalita a okolie chaty je tiež obľúbeným cieľom pre cyklistov, ktorí preferujú horské trasy a v zime zas rajom skialpinistov.

Otváracie hodiny:

Otvorená je celoročne a stala sa ideálnym východiskovým bodom na hrebeňovku Malej Fatry. Ale tiež cieľom výletov.

Reštaurácia:

Reštaurácia ponúka poctivú slovenskú kuchyňu z domácich surovín. Špecialitou prevádzkovateľa sú výrobky z vlastnej tradičnej mäsovýroby.

Ubytovanie:

Každá izba v chate má vlastné umývadlo a jednoduché zariadenie. V prípade núdze je možné využiť aj nocľaháreň s matracmi pre 2 x 12 osôb, kde je potrebné doniesť si vlastný spacák. Cenník TU.

História:

Chata je nepretržite v prevádzke už od roku 1948, prakticky bez veľkej zmeny interiéru. Dobové zariadenie a útulnosť priestorov v kombinácii s dobrou kuchyňou dodáva Chate pod Suchým originalitu, ktorú oceňujú mnohí turisti.

Starhrad:

Túra z Nezbudskej Lúčky (červená značka) vedie okolo zrúcaniny Starhradu, kde aktuálne prebieha rekonštrukcia. Je odtiaľto ideálny výhľad na Domašínsky meander, ktorý vytvára rieka Váh.

Turistická trasa:

Z Varína: Veľmi obľúbená je túra okolo Starhradu z Nezbudskej Lúčky, Strečna a Varína. Pôjdete po trase Nezbudská Lúčka – Podhradské – Chata pod Suchým (čas výstupu 2:30, prevýšenie 711 m ) – modrá značka vedie dolinou a červená okolo Starhradu cez Plešel (981 m n.m.).

Z Vrútok si môžete naplánovať okružný prechod cez Chatu pod Kľačianskou Magurou, pôjdete po trase Turčianske Kľačany – Repištská dolina – Chata na Kľačianskej Magure – Sedlo pod Suchým – Suchý – Príslop pod Suchým – Chata pod Suchým (čas výstupu 4:30, prevýšenie 1096 m) – najprv zelená a potom červená značka. Trasa od Chaty pod Kľačianskou Magurou môže byť v zime počas snehovej pokrývky nedostupná, terén pod Suchým je lavinózny.

Cyklotrasa:

Vedie z Nezbudskej Lúčky,  prechádza tiež dolinou popod Starhrad. Povrch lesnej cesty je v záverečnom stúpaní kamenistý. Táto varianta je určená len pre horské bicykle. Druhá cyklotrasa prechádza z Varína cez Jedľovinu. Táto varianta ju vhodná aj pre trekové bicykle.

Parkovanie:

Autom je prístupná cesta do doliny až za železničné mosty v Strečne.  Záchytné parkovisko sa nachádza v Nezbudskej Lúčke za kompou, aj na konci obce popri ceste do doliny.

Verejná doprava:

Železničná zastávka Strečno – Nezbudská Lúčka. Zastávka autobusu Nezbudská Lúčka, ZŠ. V Strečne vystúpite na zastávke Strečno, pri lávke.

Kam v okolí?

Ak už ste zavítali na Chatu pod Suchým, nemusí to byť konečný bod Vašej túry. Na vrchol Suchý je to odtiaľto po červenej približne 1 hodina s prevýšením 398 m.

Asi 20 minút od chaty sa nachádza pomník Banderovským partizánom, nájdete ho pri zostupe po žltej značke.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Nezbudská Lúčka – Podhradské – Chata pod Suchým a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:14 km Čas:4 hod Stúpanie:790 m Klesanie:790 m Lokalita:Malá Fatra Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Strečno, Nezbudská Lúčka
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa:Nezbudská Lučka - Starý hrad - Chata pod Suchým Občerstvenie:

Chata pod Suchým

Web:http://www.chatapodsuchym.sk/
Hrad Červený kameň

Hrad Červený Kameň

Malé Karpaty
1 km2 hodľahká náročnosť


Kráter vo Vyšných Ružbachoch

Kúpele Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy


Chata pod Borišovom

Chata pod Borišovom

Veľká Fatra
15 km7 hodstredná náročnosť