Chata pod Suchým

Malá Fatra

Chata pod Suchým je dostupná z Varína a Nezbudskej Lúčky, trasa cez Jedľovinu je zjazdná aj na bicykli. Ponúkajú tu poctivú domácu kuchyňu a ubytovanie v lone tichej prírody. Sledujte aktuálne počasie aj cez webkameru. Chata pod Suchým sa nachádza sa vo výške 1075 m n.m. pod vrchom Suchý (1468 m n.m.) v Malej Fatre. Okolie chaty je tiež obľúbeným cieľom pre turistov, cyklistov, ktorí preferujú horské trasy a v zime zas rajom skialpinistov.

Otváracie hodiny

Otvorená je celoročne a stala sa ideálnym východiskovým bodom na hrebeňovku Malej Fatry. Ale tiež cieľom výletov, napríklad za dobrou kuchyňou.

Reštaurácia a ubytovanie

Reštaurácia ponúka poctivé slovenské jedlo z domácich surovín. Špecialitou prevádzkovateľa sú výrobky z vlastnej tradičnej mäsovýroby. Objednáte si tu napríklad buchty, tlačenku, alebo kapustnicu.

Každá izba v chate má vlastné umývadlo a jednoduché zariadenie. V prípade núdze je možné využiť aj nocľaháreň s matracmi pre 2 x 12 osôb, kde je potrebné doniesť si vlastný spacák. Cenník ubytovania TU.

Chata pod Suchým

História Chaty pod Suchým

Chata je nepretržite v prevádzke už od roku 1948, prakticky bez veľkej zmeny interiéru. Dobové zariadenie a útulnosť priestorov v kombinácii s dobrou kuchyňou dodáva Chate pod Suchým originalitu, ktorú oceňujú mnohí turisti.

Trasa cez Starhrad

Túra z Nezbudskej Lúčky (červená značka) vedie okolo zrúcaniny Starhradu, kde aktuálne prebieha rekonštrukcia. Je odtiaľto ideálny výhľad na Domašínsky meander, ktorý vytvára rieka Váh.

Starhrad

Chata pod Suchým z Varína

Veľmi obľúbená je túra z Nezbudskej Lúčky, Strečna a Varína. Pôjdete po trase Nezbudská Lúčka – Podhradské – Chata pod Suchým (čas výstupu do 2:30, prevýšenie 711 m ) – modrá značka vedie dolinou a červená okolo Starhradu cez Plešel (981 m n.m.).

Z Vrútok si môžete naplánovať okružný prechod cez Chatu pod Kľačianskou Magurou, pôjdete po trase Turčianske Kľačany – Repištská dolina – Chata na Kľačianskej Magure – Sedlo pod Suchým – Suchý – Príslop pod Suchým – Chata pod Suchým (čas výstupu 4:30, prevýšenie 1096 m) – najprv zelená a potom červená značka. Trasa od Chaty pod Kľačianskou Magurou môže byť v zime počas snehovej pokrývky nedostupná, terén pod Suchým je lavinózny.

Chata pod Suchým

Chata pod Suchým na bicykli

Cyklotrasa vedie z Nezbudskej Lúčky,  prechádza dolinou popod Starhrad. Povrch lesnej cesty je v záverečnom stúpaní kamenistý a náročný na stúpanie. Táto varianta je určená len pre horské bicykle. Druhá jednoduchšia cyklotrasa prechádza po lesnej ceste z Varína cez Jedľovinu.

Webkamera

Aktuálne podmienky a počasie na chate sledujte live TU.

Parkovanie a verejná doprava

Autom je prístupná cesta do doliny až za železničné mosty v Strečne. Záchytné parkovisko sa nachádza v Nezbudskej Lúčke za kompou, aj na konci obce popri ceste do doliny. Železničná zastávka Strečno – Nezbudská Lúčka. Zastávka autobusu Nezbudská Lúčka, ZŠ. V Strečne vystúpite na zastávke Strečno, pri lávke.

Kam v okolí?

Ak už ste zavítali na Chatu pod Suchým, nemusí to byť konečný bod Vašej túry. Na vrchol Suchý je to odtiaľto po červenej približne 1 hodina s prevýšením 398 m. Odporúčame hrebeňovku na Malý Kriváň. Asi 20 minút od chaty sa nachádza pomník Banderovským partizánom, nájdete ho pri zostupe po žltej značke.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Nezbudská Lúčka – Podhradské – Chata pod Suchým a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:14 km Čas:4 hod Stúpanie:790 m Klesanie:790 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Strečno, Nezbudská Lúčka
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa: Nezbudská Lučka - Starý hrad - Chata pod Suchým Občerstvenie: Chata pod Suchým Web: http://www.chatapodsuchym.sk/