Výstup na Suchý

Malá Fatra

Vrch Suchý (1468 m n. m.) v Malej Fatre má v blízkosti turisticky atraktívnych susedov. Na výstupe zo Strečna láka na občerstvenie Chata pod Suchým a z Turca Chata pod Kľačianskou Magurou. Zo Suchého pokračuje hrebeňovka cez Biele skaly, Stratenec, Malý Kriváň, Veľký Kriváň na Snilovské sedlo a Chatu pod Chlebom.

Pri kovovom dvojkríži na Suchom, pri ktorom pravidelne veje slovenská vlajka, osadili turisti panoramatický smerovník. Popisuje ďalšie vrchy a pohoria, ktoré odtiaľto môžeme počas dobrej viditeľnosti pozorovať. Zo Suchého dovidíme na hrebene Malej Fatry, Veľkej Fatry, Martinské hole a mesto Žilina.

Výstup na Suchý
Výstup na Suchý

Výstup na Suchý zo Strečna a Nezbudskej Lúčky

Na vyhliadky je jednoznačne zaujímavejšia trasa cez Starhrad, ktorá začína v Nezbudskej Lúčke a prechádza cez Podhradské – Starhrad – Plešel – Chatu pod Suchým – Javorina – Príslop pod Suchým – Suchý (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1198 m) – červená značka

Trasa zo Strečna a Nezbudskej Lúčky ide aj cez dolinu po trase Podhradské – Chata pod Suchým – Javorina – Príslop pod Suchým – Suchý (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1183 m) – najprv červená, dolinou modrá a od chaty červená značka

Od Chaty pod Jedľovinou pokračujeme cez Sedlo Brestov Chata pod Suchým – Javorina – Príslop pod Suchým – Suchý (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 963 m) – najprv zelená a potom červená značka

Výstup na Suchý
Hrebeňovka Malej Fatry zo Suchého

Trasa na Suchý od Chaty pod Kľačianskou Magurou

Od chaty pokračuje chodník hore cez les na Sedlo pod Suchým – Suchý (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 380 m) – zelená značka

Občerstvenie a ubytovanie na Chate pod Suchým

Chata pod Suchým a Chata pod Kľačianskou Magurou sú celoročne prevádzkované horské chaty, ktoré ponúkajú nocľah a občerstvenie.

Výstup na Suchý
Výstup na Suchý

Parkovanie a verejná doprava

Po ceste z Nezbudskej Lúčky prídeme autom na začiatok doliny, za železničné mosty v Strečne. Záchytné parkovisko sa nachádza v Nezbudskej Lúčke za kompou, aj na konci obce popri ceste do doliny. Železničná zastávka Strečno – Nezbudská Lúčka. Zastávka autobusu Nezbudská Lúčka, ZŠ. V Strečne zastávka Strečno, pri lávke.

Z Turca autom do obce Turčianske Kľačany na záchytné parkovisko

Kam na turistiku v Malej Fatre?

Jednoduchšie trasy s deťmi vedú na Rozhľadňu Špicák, Starhrad v Strečne, Hrad Strečno a Jánošíkove diery. Skvelú vysokohorskú turistiku si vychutnáte počas výstupov na Veľký Rozsutec, Malý Rozsutec, Stoh, Malý Kriváň, alebo Minčol.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na okružnej trase Nezbudská Lúčka – Podhradské – Starhrad – Plešel – Chatu pod Suchým – Javorina – Príslop pod Suchým – Suchý.


Dĺžka:
9 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
1198 m
Klesanie:
85 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Strečno, Nezbudská Lúčka
Turistická značka červená
Trasa Nezbudská Lúčka - Podhradské - Starhrad - Plešel - Chatu pod Suchým - Javorina - Príslop pod Suchým - Suchý
Občerstvenie Chata pod Suchým