Čipčie z Turia

Malá Fatra

Turistiku na Čipčie z Turia si pokojne naplánujte ako poldenný výlet. Trasa je vhodná aj pre deti. Jeho nadmorská výška je 920 m n.m. Výstup nie je náročný a určite budete prekvapení, aké krásne zákutia ponúka táto zdanlivo nenápadná lokalita.

Väčšinu roka je Čipčie v Lúčanskej Malej Fatre tiché a pokojné miesto, kde zvyčajne nestretnete veľa turistov. Dokonca na vrchole v roku 2018 pribudla drevená fotogenická lavička, kde sa môžete kochať výhľadom na malofatranské končiare. Dovidíme odtiaľto na Minčol, Martinské hole, Kozol, Súľovské skaly a Strážovské vrchy.

Na Čipčie z Turia sa každoročne koná prvú januárovú sobotu zimný a novoročný výstup, ktorý je zakončený veselicou v miestnom kultúrnom dome. Podujatie sa teší veľkej obľube a zúčastňujú sa ho tisícky turistov.

Počas túry určite neprehliadnete niekoľko pekných vyhliadok do Rajeckej doliny a váš výstup môžete potvrdiť do vrcholovej knihy. O lokalitu sa stará Klub slovenských turistov z Turia.

Čipčie z Turia

Trasa na Čipčie z Turia

Turistický chodník vedie z Turia spočiatku cez pole a v lokalite Pod Železom sa vnorí do lesa. Pre výstup odporúčame modrú značku, ktorá ponúka aj niekoľko nenápadných a atraktívnych vyhliadok. Pre zostup môžete zvoliť chodník po žltej značke, cez lokalitu Nad Zadným.

Pôjdete po trase Turie, Obecný úrad – Pod Železom – Čipčie (čas výstupu do 1:30, prevýšenie 492 m) – modrá značka.

Ak vás nebaví návrat po tej istej ceste späť, zvoľte túto okružnú trasu: Turie, Obecný úrad – Pod Železom – Čipčie – Nad Zadným – Pod Železom – Turie (čas okružnej trasy do 3 hod) – najprv modrá a potom žltá značka.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovacie miesta pred Obecným úradom a potravinami v Turí, alebo na ceste do bývalého lomu. Najbližšia autobusová zastávka Turie, Kráľ.

Čipčie z Turia
Čipčie z Turia

Kam v okolí?

Z Turia a Višňového podniknite výstup na celoročne prístupný Minčol. Z Lúčanskej Malej Fatry navštívte vrch Polom, a z Lietavy, alebo Lietavskej Svinnej je dostupný Hrad Lietava.

Podcast Čipčie

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Turie, Obecný úrad – Pod Železom – Čipčie a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:7 km Čas:3 hod Stúpanie:490 m Klesanie:490 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Turie
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Turie - Pod Železom - Čipčie a späť