Čipčie z Turia

Malá Fatra

Turistiku na Čipčie z Turia si pokojne naplánujte ako poldenný výlet. Trasa je vhodná aj pre deti. Nadmorská výška je 920 m n.m. Výstup nie je náročný a určite budete prekvapení, aké krásne zákutia ponúka táto zdanlivo nenápadná lokalita.

Väčšinu roka je Čipčie v Lúčanskej Malej Fatre tiché a pokojné miesto, kde zvyčajne nestretnete veľa turistov. Dokonca na vrchole v roku 2018 pribudla drevená fotogenická lavička, kde sa môžete kochať výhľadom na malofatranské končiare. Dovidíme odtiaľto na Minčol, Martinské hole, Kozol, Súľovské skaly a Strážovské vrchy.

Na Čipčie z Turia sa koná každoročne prvú januárovú sobotu zimný a novoročný výstup, ktorý je zakončený veselicou v miestnom kultúrnom dome. Podujatie sa teší veľkej obľube a zúčastňujú sa ho tisícky turistov.

Počas túry určite neprehliadnete niekoľko pekných vyhliadok do Rajeckej doliny. Výstup môžete potvrdiť do vrcholovej knihy. O lokalitu sa stará Klub slovenských turistov z Turia.

Čipčie z Turia

Trasa na Čipčie z Turia

Turistický chodník vedie z Turia spočiatku cez pole a v lokalite Pod Železom sa vnorí do lesa. Pre výstup odporúčame modrú značku, ktorá ponúka aj niekoľko nenápadných a atraktívnych vyhliadok. Pre zostup môžete zvoliť chodník po žltej značke, cez lokalitu Nad Zadným.

Pôjdete po trase Turie, Obecný úrad – Pod Železom – Čipčie (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 485 m) – modrá značka.

Ak vás nebaví návrat po tej istej ceste späť, zvoľte túto okružnú trasu: Turie, Obecný úrad – Pod Železom – Čipčie – Nad Zadným – Pod Železom – Turie (čas okružnej trasy do 3 hod) – najprv modrá a potom žltá značka.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovacie miesta pred Obecným úradom a potravinami v Turí, alebo na ceste do bývalého lomu. Najbližšia autobusová zastávka Turie, Kráľ.

Kam v okolí?

Z Turia a Višňového výstup na celoročne prístupný Minčol. Zo Stráňav turistika na vrch Polom, a z Lietavy, alebo Lietavskej Svinnej výlet na Hrad Lietava.

Podcast Čipčie

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Turie, Obecný úrad – Pod Železom – Čipčie.


Dĺžka:
3,5 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
485 m
Klesanie:
10 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Turie
Turistická značka modrá
Trasa Turie - Pod Železom - Čipčie