Juráňova dolina

Západné Tatry

Tiesňava Juráňova dolina je považovaná za jednu z najkrajších roklín na Slovensku. Čaká vás nenáročná prechádzka s krásnymi výhľadmi, ktorá začína pred termálnym kúpaliskom v Oraviciach.

Tiesňavy:

Ústie Juráňovej doliny tvoria jeden kilometer dlhé tiesňavy, cez ktoré vedie chodník s mnohými lavičkami. Tiesňava je charakteristická výrazným kaňonom s vodou vymletými vyhĺbeninami na dne a malými vodopádmi.

Juráňova dolina trasa:

Od smerovníka v Oraviciach (neďaleko termálneho kúpaliska) sa vydáme Tichou dolinou po červenej značke, ktorá je bezbariérová. Približne po 2,5 km prejdeme cez potok a po lúke sa dostaneme do Juráňovej doliny.

Bralnatým úsekom doliny sa dostávame do sedla Umrlá. Zo sedla miernym klesaním zídeme do Bobroveckej doliny. Odbočíme doprava a modrou značkou (po asfaltovej ceste) schádzame až do Oravíc.

Navrhujeme okružnú trasu Oravice – Rázcestie Pod Šatanovou – Juráňova dolina ústie – Sedlo Umrlá – Rázcestie pod Umrlou – Rázcestie pod Suchou dolinou – Oravice. (čas chôdze 3 hodiny, prevýšenie 240 m) – najprv červená a potom modrá značka

Uzávera:

Tiesňavy Juráňovej doliny sú v termíne od 1.11. – 15.6. zatvorené.

Náučný chodník:

V lokalite Peciská, odporúčame odbočiť na drevený náučný chodník Rašelinisko Peciská. Odbočka sa nachádza v Bobroveckej doline na trase modrej turistickej značky.

Parkovanie:

Na verejnom záchytnom parkovisku, priamo pred vchodom do termálneho kúpaliska Oravice.

Verejná doprava:

Prídete sem autobusom z Trstenej, alebo Tvrdošína. Vystúpite na zastávke Oravice, Meanderpark.

Aquapark Oravice:

Turistickú prechádzku môžete spojiť s návštevou aquaparku. Oravice sú jedinou lokalitou na Orave s prírodnou geotermálnou vodou.

Údaje o dĺžke a čase túry sú informatívne a namerali sme ich na okružnej trase Oravice – Rázcestie Pod Šatanovou – Juráňova dolina ústie – Sedlo Umrlá – Rázcestie pod Umrlou – Rázcestie pod Suchou dolinou – Oravice.

Podcast Juráňova dolina:

foto: Turisticky, Shutterstock, Huhulenik

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:10 km Čas:3 hod Stúpanie:240 m Klesanie:240 m Lokalita: Západné Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Oravice
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa: Oravice - Rázcestie Pod Šatanovou - Juráňova dolina ústie - Sedlo Umrlá - Rázcestie pod Umrlou - Rázcestie pod Suchou dolinou - Oravice Občerstvenie: Bufet Oravice