Juráňova dolina

Orava Západné Tatry

Tiesňava Juráňova dolina je považovaná za jednu z najkrajších roklín na Slovensku. Objavte nádherný poklad Oravy s krásnymi výhľadmi. Túru začíname pred termálnym kúpaliskom v Oraviciach na Orave. Trasa cez tiesňavu je vhodná aj pre deti.

Ústie Juráňovej doliny tvoria jeden kilometer dlhé tiesňavy, cez ktoré prevedie náučný chodník s mnohými lavičkami a vyhliadkami. Roklina je charakteristická výrazným kaňonom s vodou vymletými vyhĺbeninami na dne a malými vodopádmi.

Juráňova dolina
Juráňova dolina – foto: Lenka Gáborová

Okružná trasa z Oravíc

Od smerovníka v Oraviciach kráčame Tichou dolinou po červenej značke, ktorá je celá bezbariérová. Približne po 2,5 km prejdeme cez potok a po lúke sa dostaneme do ústia Juráňovej doliny.

Bralnatým úsekom doliny prichádzame do sedla Umrlá. Odtiaľ miernym klesaním zídeme do Bobroveckej doliny. Odbočíme doprava a modrou značkou po asfaltovej ceste schádzame späť do Oravíc.

Prejdite celý náučný chodník

Náučný chodník Juráňova dolina začína v Oraviciach a prejde trasu Rázcestie Pod Šatanovou – Juráňova dolina ústie – Sedlo Umrlá – Rázcestie pod Umrlou – Rázcestie pod Suchou dolinou – Oravice. (čas chôdze 3 hodiny, prevýšenie 240 m) – najprv červená a potom modrá značka

Pre tiesňavy Juráňovej doliny platí zimná uzávera

Roklina Juráňova dolina cez sedlo Umrlá po rázcestie Pod Umrlou je v termíne od 1.11. – 30.4. zatvorená.

Juráňova dolina

Peciská v Bobroveckej doline

V lokalite Peciská, odporúčame odbočiť na drevený náučný chodník Rašelinisko Peciská. Odbočka sa nachádza v Bobroveckej doline na trase modrej turistickej značky. Prídete sem aj samostatne z Oravíc.

Juráňova dolina
Náučný chodník Peciská – foto: Lenka Gáborová

Parkovanie a verejná doprava

Na verejnom platenom parkovisku, priamo pred vchodom do termálneho kúpaliska Oravice. Prídeme sem autobusom z Trstenej, alebo Tvrdošína. Najbližšia autobusová zastávka Oravice, Meanderpark.

Kam v okolí?

Turistickú prechádzku môžete spojiť s návštevou termálneho aquaparku. Oravice sú jedinou lokalitou na Orave s prírodnou geotermálnou vodou. Neďaleko navštívte Rozhľadňu Skorušina a nad Zubercom Brestovskú jaskyňu, alebo Múzeum Oravskej dediny.

Podcast Juráňova dolina

Údaje o dĺžke a čase túry sú informatívne a namerali sme ich na okružnej trase Oravice – Rázcestie Pod Šatanovou – Juráňova dolina ústie – Sedlo Umrlá – Rázcestie pod Umrlou – Rázcestie pod Suchou dolinou – Oravice.

foto: Turisticky, Shutterstock, Huhulenik


Dĺžka:
10 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
240 m
Klesanie:
240 m
Lokalita Západné Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Oravice
Turistická značka červená, modrá
Trasa Oravice - Rázcestie Pod Šatanovou - Juráňova dolina - Sedlo Umrlá - Rázcestie pod Umrlou - Rázcestie pod Suchou dolinou - Oravice
Občerstvenie

Bufet Oravice