Juráňova dolina

Západné Tatry

Tiesňava Juráňova dolina je považovaná za jednu z najkrajších roklín na Slovensku. Čaká vás nenáročná prechádzka s krásnymi výhľadmi. Túru začíname pred termálnym kúpaliskom v Oraviciach, trasa cez tiesňavu je vhodná aj pre deti.

Ústie Juráňovej doliny tvoria jeden kilometer dlhé tiesňavy, cez ktoré vedie chodník s mnohými lavičkami. Tiesňava je charakteristická výrazným kaňonom s vodou vymletými vyhĺbeninami na dne a malými vodopádmi.

Juráňova dolina
Juráňova dolina – foto: Lenka Gáborová

Juráňova dolina – trasa cez nádhernú tiesňavu

Od smerovníka v Oraviciach (neďaleko termálneho kúpaliska) sa vydáme Tichou dolinou po červenej značke, ktorá je celá bezbariérová. Približne po 2,5 km prejdeme cez potok a po lúke sa dostaneme do ústia Juráňovej doliny.

Bralnatým úsekom doliny sa dostávame do sedla Umrlá. Zo sedla miernym klesaním zídeme do Bobroveckej doliny. Odbočíme doprava a modrou značkou (po asfaltovej ceste) schádzame až do Oravíc.

Navrhujeme okružnú trasu Oravice – Rázcestie Pod Šatanovou – Juráňova dolina ústie – Sedlo Umrlá – Rázcestie pod Umrlou – Rázcestie pod Suchou dolinou – Oravice. (čas chôdze 3 hodiny, prevýšenie 240 m) – najprv červená a potom modrá značka

Pre tiesňavy Juráňovej doliny platí zimná uzávera

Tiesňavy Juráňovej doliny sú v termíne od 1.11. – 15.6. zatvorené.

Juráňova dolina
Juráňova dolina

Náučný chodník Peciská v Bobroveckej doline

V lokalite Peciská, odporúčame odbočiť na drevený náučný chodník Rašelinisko Peciská. Odbočka sa nachádza v Bobroveckej doline na trase modrej turistickej značky. Prídete sem aj samostatne z Oravíc.

Juráňova dolina
Juráňova dolina a náučný chodník Peciská – foto: Lenka Gáborová

Parkovanie a verejná doprava

Na verejnom platenom parkovisku, priamo pred vchodom do termálneho kúpaliska Oravice. Prídeme sem autobusom z Trstenej, alebo Tvrdošína. Najbližšia autobusová zastávka Oravice, Meanderpark.

Kam v okolí?

Turistickú prechádzku môžete spojiť s návštevou aquaparku. Oravice sú jedinou lokalitou na Orave s prírodnou geotermálnou vodou. Navštívte tiež Rozhľadňu Skorušina, Brestovskú jaskyňu, Múzeum Oravskej dediny.

Podcast Juráňova dolina

Údaje o dĺžke a čase túry sú informatívne a namerali sme ich na okružnej trase Oravice – Rázcestie Pod Šatanovou – Juráňova dolina ústie – Sedlo Umrlá – Rázcestie pod Umrlou – Rázcestie pod Suchou dolinou – Oravice.

foto: Turisticky, Shutterstock, Huhulenik

Dĺžka:10 km Čas:3 hod Stúpanie:240 m Klesanie:240 m Lokalita: Západné Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Oravice
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa: Oravice - Rázcestie Pod Šatanovou - Juráňova dolina ústie - Sedlo Umrlá - Rázcestie pod Umrlou - Rázcestie pod Suchou dolinou - Oravice Občerstvenie:

Bufet Oravice