Oravská lesná železnica

Orava

Oravská lesná železnica patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie na Orave. Pôvodne slúžila na zvážanie dreva, dnes má iba rekreačnú funkciu. Jazdu spolu s prehliadkou múzea a rozhľadne si skutočne užijete. Súprava železnice pozostáva z panoramatických vozňov a motorovej, alebo parnej lokomotívy. Cestovný poriadok a cenník nájdete dole v článku.

Trať Oravskej lesnej železnice prechádza nádhernou horskou prírodou. Postupne sa kľukatí a stúpa až do Sedla Beskyd, kde sa spája s Kysuckou úvraťovou železnicou. Výlet lesnou železnicou má skutočnú rozprávkovú atmosféru, nech už sa sem vyberiete v zime, alebo v lete. Na svoje si príde celá rodina, veľkí aj malí milovníci funkčných technických pamiatok. Vláčik premáva celoročne, okrem novembra. Špeciálne sa môžete tešiť napríklad na Mikulášsku jazdu, či tematické parné jazdy.

Prvý projekt železnice vznikol počas 1. svetovej vojny a v roku 1918 bola uvedená do prevádzky. Pôvodne slúžila hlavne ako lesná železnica na zvážanie dreva.

Oravská lesná železnica
Oravská lesná železnica

Ako sa sem dostať?

Oravská železnica sa nachádza v lokalite Tanečník, približne 5 km od Oravskej Lesnej, 35 km od Krásna nad Kysucou a asi 30 km od Námestova.

Vyhliadková jazda vláčikom do Sedla Beskyd

Začína z údolnej stanice Tanečník, neďaleko obce Oravská Lesná. Vláčikom sa po tejto trati dlhej 3 km dostanete na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd vo výške 935 m.n.m. Neďaleko stanice sa nachádza vyhliadková veža s malebným výhľadom na krásu oravskej prírody a goralská drevenica. Tu sa môžete pokochať výhľadom a urobiť si pekné fotky z výletu.

Oravská lesná železnica
Oravská lesná železnica – foto: Shutterstock

Koľko trvá jazda?

Približne 15-20 minút.

Otváracie hodiny, cestovný poriadok a cenník

Oravská lesná železnica premáva celoročne, okrem Novembra. Počas prázdnin, sviatkov a letnej sezóny premávajú spoje častejšie. Podrobné info nájdete na stránke prevádzkovateľa.

V cene lístka na vlak je zahrnutá aj spiatočná jazda, prehliadka expozície na stanici Tanečník, vyhliadková veža a návšteva goralskej drevenice. Aktuálny cenník pre túto sezónu nájdete tu. Parná lokomotíva premáva len počas vybraných podujatí, väčšinou vás odvezie motorová lokomotíva, alebo drezína.

Oravská lesná železnica
Oravská lesná železnica – foto: OLŽ

Parkovanie a verejná doprava

Pri stanici Tanečník sa nachádza bezplatné parkovisko, ale aj predaj lístkov na vlak, suvenírov, detské ihrisko, či informácie o lesnej dráhe.

Kam v okolí?

Navštívte Skanzen vo Vychylovke, Rozhľadňu Zákamenné, Sochu Ježiša Krista nad obcou Klin. Naplánujte si turistiku na Babiu horu, alebo Rozhľadňu Borová nad Tvrdošínom.

foto: OLŽ, Shutterstock, Turisticky

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:3 km Čas:3 hod Lokalita: Orava Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Oravská Lesná
Trasa: Oravská Lesná - Oravská lesná železnica a späť Web: https://www.oravskemuzeum.sk/expozicie/oravska-lesna-zeleznica/