Oravská lesná železnica

Orava

Oravská lesná železnica patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie na Orave. Pôvodne slúžila na zvážanie dreva, dnes má iba rekreačnú funkciu. jazdu si skutočne užijete. Súprava železnice pozostáva z panoramatických vozňov a motorovej lokomotívy.

Trať prechádza nádhernou oravskou prírodou. Postupne sa kľukatí a stúpa až do Sedla Beskyd, kde sa spája s Kysuckou úvraťovou železnicou.

Výlet Oravskou lesnou železnicou má rozprávkovú atmosféru. Na svoje si príde celá rodina, veľkí aj malí milovníci funkčných technických pamiatok. Vláčik premáva celoročne.

História:

Prvý projekt železnice vznikol počas 1. svetovej vojny a v roku 1918 bola uvedená do prevádzky. Pôvodne slúžila hlavne ako lesná železnica na zvážanie dreva.

Vyhliadková jazda vláčikom:

Začína z údolnej stanice Tanečník, neďaleko obce Oravská Lesná. Vláčikom sa po tejto trati dlhej 3 km dostanete na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd vo výške 935 m.n.m. Neďaleko stanice sa nachádza vyhliadková veža s malebným výhľadom na krásu oravskej prírody a goralská drevenica. Tu sa môžete pokochať výhľadom a urobiť si pekné fotky z výletu.

Otváracie hodiny:

Info TU.

Koľko trvá jazda?

Približne 15-20 minút.

Parkovanie:

Pri stanici Tanečník nájdete bezplatné parkovisko, predaj lístkov na vlak, suvenírov, detské ihrisko, či informácie o lesnej dráhe.

Cestovný poriadok 2020:

Info TU.

Cenník:

Info TU. V cene lístka na vlak je zahrnutá aj spiatočná jazda, prehliadka expozície na stanici Tanečník, vyhliadková veža a návšteva goralskej drevenice.

Kam v okolí?

Navštívte Skanzen vo Vychylovke, Rozhľadňu Zákamenné, Sochu Ježiša Krista nad obcou Klin.

foto: OLŽ, Shutterstock, Turisticky

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:3 km Čas:2 hod Lokalita: Orava Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Oravská Lesná
Trasa: Oravská Lesná - Oravská lesná železnica a späť Web: https://www.oravskemuzeum.sk/expozicie/oravska-lesna-zeleznica/