Klapy

Považie

Príjemná a krátka túra na Klapy z Udiče, ktorá odmení neočakávaným výhľadom na Nosickú priehradu. Pozorovať môžeme odtiaľto mesto Považská Bystrica, ale aj pohoria Malá Fatra, Strážovské vrchy, či Súľovské vrchy. V závere sa pripravme na prudšie stúpanie.

Za prírodnú rezerváciu boli Klapy vyhlásené v roku 1993. Južné strany tohto vápencového masívu patria medzi najbohatšie náleziská Ponikleca slovenského. Platí tu 5. stupeň ochrany prírody.

Klapy

Miestny lokalitu prezývajú tiež Cigánka, Klape, Klapé a historici usudzujú, že názov Klapy je aspoň dvetisícročný a má pôvod v germánskom označení skaly – klippen.

Z chodníka vedie odbočka k jaskyni Dzedova ric. Táto málo známa jaskyňa je verejnosti voľne prístupná. Vchod sa ukrýva pod skalným bralom Cigánka. Nejde o nejaký veľkolepý podzemný priestor, aj preto ten názov. Určite sa však oplatí aspoň nakuknúť, keď to máme po ceste.

Túra Udiča – Klapy

Najlepšie sa na vrchol dostaneme po turistickom chodníku z obce Udiča. Pôjdeme po trase Udiča – Prameň pod Klapmi – Klapy (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 348 m) – žltá značka

Klapy

Trasa cez Považský hrad a z Považskej Bystrice

Odporúčame túru z Považského Podhradia, trasa pokračuje cez Považský hrad – Lopatina – Klapy (čas výstupu do 1:40 hod., prevýšenie 422 m) – žltá značka

Z Považskej Bystrice, časť Orlové ideme po trase Orlové, zámok – Lopatina – Klapy (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 425 m) – najprv modrá a potom žltá značka

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko je pred Obecným úradom a potravinami v obci Udiča. Autobusom prídeme z Považskej Bystrice do obce Udiča, kde vystúpime na zastávke Udiča, stred.

Kam v okolí?

Za pozornosť stojí neďaleký Považský hrad, nad obcou Považská Teplá Manínska tiesňava, vrch Veľký Manín, Kostolecký dóm a vyhliadka Bosmany. V Súľovských skalách preskúmajte Náučný chodník Súľovské skaly, Gotickú bránu, alebo Jaskyňu Šarkania diera. Nad Nosickou priehradou odporúčame krátku prechádzku na vyhliadku Hviezda.

Údaje o čase dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Udiča – Prameň pod Klapmi – Klapy a späť.


Dĺžka:
5 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
348 m
Klesanie:
348 m
Lokalita Považie
Náročnosť stredná
Prístupový bod Udiča, Považské Podhradie, Orlové
Turistická značka žltá
Trasa Udiča - Prameň pod Klapmi - Klapy a späť