Považský hrad

Považie

Ako sa dostať na Považský hrad? Najkratšia trasa vedie z obce Považské Podhradie. Medzi vyhľadávané trasy patrí prechod z Udiče cez Klapy s parádnym výhľadom na Vodnú nádrž Nosice. Zrúcaninu Považského hradu sme zaradili medzi najkrajšie hrady na Považí.

Nedávno bol na Považskom hrade vybudovaný nový vyhliadkový mostík, zabezpečený zábradlím. Uchváti vás nádherný výhľad na Bytčiansku kotlinu, rieku Váh a mesto Považská Bystrica. Z horného hradu vás očarí pohľad na oslnivý Veľký a Malý Manín, malofatranský Kľak a Roháč v Súľovských skalách.

Považský hrad

Stručne z histórie Považského hradu

Podľa neoverených správ bol údajne postavený v roku 1128 a patril bratom Podmanickým. Ďalší majitelia boli Balassovci, ktorí vykonali veľké opravy hradu a ostatných budov. Napriek opravám v roku 1631 opustili nepohodlný hrad a presťahovali sa do nového renesančného kaštieľa, ktorý dodnes stojí v Považskom Podhradí. V roku 1684 obliehalo hrad vojsko cisára Leopolda I., keď ho krátko predtým obsadili tököliovské vojská. Z obavy, aby sa nestal sídlom povstalcov dal cisár v roku 1698 hrad zničiť. Po útokoch cisárskej armády a zemetrasenia bol od roku 1858 výrazne poškodený a zostal opustený.

V súčasnosti je hrad zrúcanina, ale našťastie sa zachoval horný palác, dolný hrad a pozostatky komína a kuchyne. Samozrejme nechýba už vkusne zakonzervované nádvorie hradu. V súčasnosti prebieha postupná rekonštrukcia.

Otváracie hodiny

Hrad je bezplatne sprístupnený verejnosti celoročne.

Trasa na Považský hrad?

Považský hrad sa nachádza 3 km severne od Považskej Bystrice, nad riekou Váh v Považskom Podhradí. Výstupová cesta nie je náročná, vhodná je pre deti aj starších ľudí.

Ideálny je výstup z Považského Podhradia po žltej značke. Nenáročná túra vedie väčšinou po spevnenej lesnej ceste. Hore ste do 15 minút. Na konci lesnej cesty sa nachádzajú pomerne strmé drevené schody. Po ich zdolaní sa dostanete priamo na nádvorie Považského hradu. Zo železničnej stanice Považská Teplá sem žiaľ neprídete, plánuje sa vybudovať lávka cez Váh.

Z Považskej Bystrice vedie na Považský hrad turistický chodník cez obec Orlové. Trasa má dĺžku približne 2 hodiny. Veľmi pekná je túra z Udiče cez pekné vyhliadkové miesto Klapy a ďalej cez Sedlo Klapy, Lopatina. Táto trasa trvá približne 2:20 hod.

Považský hrad
foto: mrninko

Parkovanie a verejná doprava

Malé parkovisko v obci Považské Podhradie pri renesančnom kaštieli, alebo pred kostolom. Najbližšia autobusová zastávka Považské Podhradie, kaštieľ.

Kam v okolí?

Poďte sa pozrieť na jednu z najúchvatnejších tiesňav na Hornom Považí – Manínsku Tiesňavu, alebo sa rovno prejdite náučným chodníkom, ktorý má celkovo 12. stanovíšť a prechádza aj cez Veľký Manín. Nad obcou Podskalie spoznajte neobjavenú prírodnú rezerváciu Podskalský roháč.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Považské Podhradie – Považský hrad a späť.


Dĺžka:
2 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
143 m
Klesanie:
143 m
Lokalita Považie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Považské Podhradie
Turistická značka žltá
Trasa Považské Podhradie - Považský hrad a späť