Ostrá – Tlstá

Veľká Fatra

V strede turčianskej Veľkej Fatry navštívte jednu z najznámejších dolín na Slovensku. Gaderská dolina je ideálna na pokojnú prechádzku a ulahodí aj cyklistom.

Ostrá (1247 m n.m.) a Tlstá (1373 m n.m.) sú dva atraktívne vrcholy a z Gaderskej doliny k nim vedie krásny turistický chodník.

Ako už názov napovedá, Ostrá je skalnatejšia. Výstup na vrchol vedie cez skalné okno kamennými schodmi za pomoci reťazí.

Z vrcholu Ostrej a Tlstej sa Vám naskytne nádherný rozhľad na celú Turčiansku kotlinu.

Ako sa sem dostať a kde parkovať?

Východzí bod túry na Ostrú je Blatnica.

Túru si môžete naplánovať samostatne, alebo ako okruh s výstupom na obidva dominantné vrcholy Ostrá a Tlstá. V masíve Tlstej objavíte početné diery a jaskyne rôznych veľkostí.

Navrhujeme okružnú trasu: Blatnica – Ústie Konského dolu – Muráň – Ostrá – Zadná Ostrá – Bágľov kopec – Tlstá – Jaskyňa Mažarná – Ústie Vápennej doliny – Blatnica (čas okružnej trasy 7 hod., prevýšenie 1150 m)

Kam v okolí?

Z Gaderskej doliny ďalej pokračujú turistické chodníky na Ostredok, Krížnu, alebo na Kráľovú studňu. Vedie z nej aj krátky výstupový chodník na Blatnický hrad, po žltej turistickej značke ste hore za polhodinu.

Po ceste na Tlstú určite neminiete najväčšiu sprístupnenú jaskyňu vo Veľkej Fatre – Jaskyňa Mažarná. Našli sa tu zvyšky medveďa jaskynného.

Pokiaľ Mažarnú navštívite v zime a budú vhodné podmienky, tak sa tu môžete pokochať krásnou kvapľovou a cencúľovou výzdobou, akú široko ďaleko nenájdete.

Kde parkovať?

Parkovisko sa nachádza na konci obce blízko pamätníka SNP, pri ústí Blatnickej a Gaderskej doliny.

Údaje sú len informatívne a namerali sme ich na trase Gaderská dolina – Muráň – Ostrá – Tlstá – Jaskyňa Mažarná – Vápenná dolina, ústie.


Dĺžka:15 km Čas:7 hod Stúpanie:1152 m Klesanie:1152 m Lokalita:Veľká Fatra Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
obec Blatnica
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa:Gaderská dolina - Muráň - Ostrá - Tlstá - Jaskyňa Mažarná - Vápenná dolina, ústie Občerstvenie:

Hotel Gader

Súbor GPX:stiahnuť

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Kysuce
7 km3 hodľahká náročnosťPolom

Malá Fatra
14 km4 hodstredná náročnosťDonovaly

Nová hoľa – Donovaly

Horehronie
5 km3 hodľahká náročnosť