Ostrá – Tlstá

Veľká Fatra

Ostrá a Tlstá sú dva atraktívne kopce vo Veľkej Fatre. Vedie k nim krásny turistický chodník z Gaderskej a Blatnickej doliny, s množstvom výhľadov na Turiec a okolie. Túra na Tlstú z Gaderskej doliny prechádza okolo Jaskyne Mažarná. Naplánujte si okružnú trasu a zdolajte ich naraz.

Gaderská dolina, v strede Turčianskej Veľkej Fatry, je ideálna na pokojnú prechádzku a ulahodí aj cyklistom. Je to jedna z najznámejších dolín na Slovensku. Priamo z doliny vedú turistické chodníky na Ostrú, Tlstú, Jaskyňu Mažarná, alebo na Blatnický hrad.

Ako už názov napovedá, Ostrá je skalnatejšia. Výstup na vrchol vedie po prudkom chodníku kamennými schodmi a napokon cez skalné okno za pomoci reťazí. Z vrcholu Ostrej a Tlstej sa Vám naskytne nádherný rozhľad na celú Turčiansku kotlinu. Reťaze sa nachádzajú aj na zostupovej trase z Tlstej. Ak si chcete krásu týchto dvoch vrcholov vychutnať, odporúčame túru spojiť okružnou trasou.

Ostrá
Ostrá

Túra Ostrá – Tlstá, okruh cez Gaderskú dolinu

Túra začína v obci Blatnica z Gaderskej, alebo Blatnickej doliny.

Trasu si môžete naplánovať samostatne, alebo ako okruh s výstupom na obidva dominantné vrcholy Ostrá a Tlstá. V masíve Tlstej objavíte početné diery a jaskyne rôznych veľkostí.

Navrhovaná okružná trasa: Blatnica – Ústie Konského dolu – Muráň – Ostrá – Zadná Ostrá – Bágľov kopec – Tlstá – Jaskyňa Mažarná – Ústie Vápennej doliny – Blatnica (čas okružnej trasy 6 hod., prevýšenie 1150 m)

Tlstá
Tlstá

Reťaze na trase a náročný úsek pri výstupe na Ostrú

Na celej trase je veľké množstvo vyhliadok, niektoré úseky sú istené reťazami. Najnáročnejší je výstup na Ostrú, niektoré úseky sú exponované a prudké. Výstup s malými deťmi neodporúčame. V zimnom období sa vám určite zídu mačky a paličky.

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko sa nachádza na konci obce Blatnica, blízko pamätníka SNP, pri ústí Blatnickej a Gaderskej doliny. 

Kam v okolí?

Z Gaderskej doliny ďalej pokračujú turistické chodníky na Ostredok, Krížnu, alebo na Kráľovú studňu. Vedie z nej aj krátky výstupový chodník na Blatnický hrad, po žltej turistickej značke ste hore za polhodinu.

Po ceste na Tlstú určite neminiete najväčšiu sprístupnenú jaskyňu vo Veľkej Fatre – Jaskyňa Mažarná. Našli sa tu zvyšky medveďa jaskynného. Pokiaľ Mažarnú navštívite v zime a budú vhodné podmienky, tak sa tu môžete pokochať krásnou kvapľovou a cencúľovou výzdobou, akú široko ďaleko nenájdete. Mažarná má hĺbku až 130 metrov.

Údaje sú len informatívne a namerali sme ich na okružnej trase Gaderská dolina – Muráň – Ostrá – Tlstá – Jaskyňa Mažarná – Vápenná dolina, ústie.

foto: Olgierd Ruda, Derbeth, Turisticky, Shutterstock


Dĺžka:
15 km
Čas:
7 hod
Stúpanie:
1152 m
Klesanie:
1152 m
Lokalita Veľká Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Blatnica
Turistická značka modrá, žltá
Trasa Gaderská dolina - Muráň - Ostrá - Tlstá - Jaskyňa Mažarná - Vápenná dolina, ústie
Občerstvenie Hotel Gader
Súbor GPX stiahnuť