Krížna

Veľká Fatra

Krížna je tretí najvyšší vrch pohoria Veľká Fatra s nadmorskou výškou 1574 m n. m., s ideálnym panoramatickým výhľadom. Turistika na Krížnu je nádherným zážitkom. Dokonca sem prídete po cyklotrase aj na bicykli, napríklad cez Kráľovu studňu.

Za dobrej viditeľnosti môžeme z Krížnej pozorovať Kremnické vrchy, Západné Tatry, Nízke Tatry, alebo Malú Fatru. Smerom na Turiec dovidíme aj na dominantné vrcholy Ostrú a Tlstú, alebo môžeme pozorovať časť hlavného hrebeňa Veľkej Fatry s vrcholmi Ostredok (1596 m n.m.) a Borišov (1509 m n.m.).

Názov Krížna dostala pravdepodobne preto, že sa na jej vrchole spájajú turistické chodníky z Liptova, Turca, Harmanca, Banskej Bystrice a mnohých ďalších miest.

Priamo na vrchole sa nachádza vysielač (oplotený vojenský objekt). Technické pomenovanie má BAT 2000 a pravdepodobne slúži ako navigačná stanica pre lietadlá. Niektoré zdroje uvádzajú, že tu majú umiestnené technické navigačné zariadenie vojaci zo základne na Sliači.

Neďaleko vysielača sú umiestnené panoramatické informačné tabule, ktoré podrobne popisujú kopce a lokality v okolí. V blízkosti sa nachádza tiež drevená lavička. V zimných mesiacoch sú svahy v okolí silne lavinózne, preto Krížnu prezývajú aj Matkou všetkých lavín.

Krížna

Krížna na bicykli

Cyklotrasa pre horské bicykle sem vedie cez Bystrickú dolinu z obce Dolný Harmanec. Má dĺžku 15 km a prevýšenie 1274 m. Vrchárska cyklomagistrála po trase Staré Hory – Rybie – Krížna má dĺžku 14 km a prevýšenie 1091 m.

Túra na Krížnu z obce Staré Hory, sedla Čertovica, alebo od Chaty pod Borišovom

Obec Turecká – Salášky – Pod Líškou – Líška – Krížna (čas chôdze do 2:40 hod., prevýšenie 979 m) – žltá a modrá značka

Obec Staré Hory – Majerova skala – Pod Líškou – Líška – Krížna (čas chôdze do 3:30 hod., prevýšenie 1092 m) – modrá značka

Chata pod Borišovom – Chyžky – Ostredok – Krížna (čas chôdze do 3 hod., prevýšenie 525 m) – modrá a červená značka

Sedlo Malý Šturec – Košarisko – Hotel Kráľova studňa – Kráľova studňa, prameň – Krížna (čas chôdze do 4 hod., prevýšenie 1019 m)

Všetky turistické chodníky na vrchol Krížnej, sú otvorené celoročne a neplatí pre ne sezónna uzávera.

Krížna
Krížna

Webkamera – Krížna

Aktuálne poveternostné podmienky a počasie vo Veľkej Fatre sledujte live cez kameru TU.

Kam v okolí?

Pokiaľ plánujete niekoľkodňový výlet, alebo prechod hrebeňom, najbližšia možnosť ubytovania a stravovania je Hotel Kráľova studňa. Túra môže z Krížnej pokračovať po hrebeni Veľkej Fatry cez Ostredok na Chatu pod Borišovom.

Údaje o čase, dĺžke, prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase sedlo Malý Šturec – Košarisko – Hotel Kráľova studňa – Kráľova studňa, prameň – Krížna a späť.

foto: Turisticky, Leiduowen

Decathlon - Turistika

Dĺžka:28 km Čas:8 hod Stúpanie:1019 m Klesanie:1019 m Lokalita: Veľká Fatra Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Malý Šturec, Turecká, Staré Hory, Chata pod Borišovom
Turistická
značka:
červená
Trasa: Malý Šturec - Košarisko - Hotel Kráľova studňa - Kráľova studňa, prameň - Krížna Občerstvenie: Hotel Kráľova studňa

Malý Rozsutec
Malá Fatra Malý Rozsutec
Sninský kameň
Vihorlat Sninský kameň