Roháčske plesá

Západné Tatry

Roháčske plesá určite nevynechajte počas návštevy Západných Tatier. Patria medzi to najkrajšie čo v týchto horách môžete vidieť a zažiť. Vedeli ste, že ich pôvod je ľadovcový? Túra s deťmi do tejto lokality určite nesklame, pozrite sa v článku v ktorom ročnom období je trasa dostupná a neplatia uzávery. Východiskový a cieľový bod túry je Zverovka, neďaleko Zuberca.

Celá trasa cez plesá je okružná a ponúka ďalšie turisticky atraktívne miesta. Po ceste určite neminiete Ťatliakovu chatu a najväčší vodopád v Západných Tatrách.

Na trase cez Adamcuľu navštívte Roháčsky vodopád

Roháčsky vodopad má výšku 23 metrov a patrí medzi top turistické destinácie v Roháčoch. Trasa k vodopádu nie je dlhá a zvládnu ju aj deti. Začíname na Chate Zverovka a pokračujeme cez Adamcuľu na Roháčsky vodopád (čas do 1:30 hod., prevýšenie 325 m) – najprv červená a potom žltá a modrá značka

Roháčske plesá

Túra na štyri Roháčske plesá

Celkovo uvidíme štyri nádherné Roháčske plesá, ukryté v objatí mohutných tatranských štítov: Rákoň (1879 m n.m.), Volovec (2064 m n.m.), Ostrý Roháč (2084 m n.m.), Plačlivé (2126 m n.m.) a Baníkov (2178 m n.m.).

V blízkosti Roháčskych plies sa nachádzajú lavičky, drevené stoly, kde si môžete po ceste oddýchnuť, občerstviť, alebo sa kochať krásou hôr. Neďaleko Ťatliakovej chaty nezabudnite obdivovať Ťatliakovo jazero, ktoré je tak trochu ukryté pred očami verejnosti.

Ako sa sem dostať?

Túru začíname na centrálnom parkovisku Roháče – Spálená, alebo od Chaty Zverovka a pokračujeme po asfaltovej ceste na Adamcuľu a Ťatliakovu chatu.

Roháčske plesá
foto: Shutterstock

Okružná trasa cez Roháčske plesá

Navrhujeme trasu: Pod Spálenou (parkovisko) – Adamcuľa – Roháčsky vodopád – Pod Predným Zeleným – Roháčske plesá –  Rázcestie v Smutnej doline – Ťatliakova chata – Adamcuľa – Pod Spálenou (parkovisko) (čas chôdze do 5 hodín, prevýšenie 760 m) – najprv červená a potom modrá a zelená značka.

Túra na Roháčske plesá sa dá absolvovať aj v opačnom smere, voľba je na vás.

Na trase platí zimná uzávera

Na časť túry platí zimná uzávera a to od 1. novembra do 31. mája. Konkrétne na úsek od Roháčskeho vodopádu na Roháčske plesá.

Roháčske plesá
foto: Shutterstock

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie verejné parkovisko sa nachádza pri lyžiarskom stredisku Roháče – Spálená, alebo pred Chatou Zverovka. Autobusy premávajú z Trstenej, Tvrdošína, Nižnej na konečnú zastávku Chata Zverovka. Počet spojov na trase je žiaľ dosť obmedzený.

Kam v okolí?

V Blízkosti odporúčame navštíviť Roháčsky vodopád, Brestovskú jaskyňu, alebo Múzeum oravskej dediny. Naplánujte si túru na Lúčnu, Roháčsku hrebeňovku cez Rákoň Volovec a Ostrý Roháč.

Údaje sú len informatívne a namerali sme ich na trase Pod Spálenou – Adamcuľa – Roháčske plesá – Ťatliakova chata – Adamcuľa – Pod Spálenou.


Dĺžka:
14 km
Čas:
5 hod
Stúpanie:
760 m
Klesanie:
760 m
Lokalita Západné Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Zverovka, Zuberec
Turistická značka červená, modrá, zelená
Trasa Pod Spálenou - Adamcuľa - Roháčsky vodopád - Pod Predným Zeleným - Roháčske plesá - Rázcestie v Smutnej doline - Ťatliakova chata - Adamcuľa - Pod Spálenou
Občerstvenie Ťatliakova chata Penzión Šindlovec Chata Zverovka