Roháčske plesá

Západné Tatry

Roháčske plesá určite nevynechajte počas návštevy Západných Tatier. Patria medzi to najkrajšie čo v týchto horách môžete vidieť a zažiť, ich pôvod je ľadovcový. Túra s deťmi do tejto lokality určite nesklame, pozrite sa v článku v ktorom ročnom období je trasa dostupná a neplatia uzávery. Východiskový a cieľový bod túry je Zverovka, neďaleko Zuberca.

Celá trasa cez plesá je okružná a ponúka ďalšie turisticky atraktívne miesta. Po ceste určite neminiete Ťatliakovu chatu a najväčší vodopád v Západných Tatrách.

Na trase cez Adamcuľu navštívte aj Roháčsky vodopád

Neprehliadnite krátku odbočku k Roháčskemu vodopadu, ktorého výška je 23 metrov a patrí medzi top turistické destinácie v Roháčoch. Najbližšia trasa k vodopádu: Chata Zverovka – Adamcuľa – Roháčsky vodopád (čas do 1:30 hod., prevýšenie 325 m) – najprv červená a potom žltá a modrá značka

Roháčske plesá

Túra na Roháčske plesá

Celkovo Vás čakajú štyri nádherné Roháčske plesá, ukryté v objatí mohutných tatranských štítov: Rákoň (1879 m n.m.)., Volovec (2064 m n.m.), Ostrý Roháč (2084 m n.m.), Plačlivé (2126 m n.m.), Baníkov (2178 m n.m.).

V blízkosti Roháčskych plies sa nachádzajú lavičky a drevené stoly, kde si môžete po ceste oddýchnuť a občerstviť sa.

Neďaleko Ťatliakovej chaty nezabudnite obdivovať Ťatliakovo jazero, ktoré je tak trochu ukryté pred očami verejnosti.

Ako sa sem dostať?

Túru začíname na centrálnom parkovisku Roháče – Spálená, alebo od Chaty Zverovka a pokračujeme po asfaltovej ceste na Adamcuľu a Ťatliakovu chatu.

Roháčske plesá
Roháčske plesá – foto: Shutterstock

Navrhovaná okružná trasa

Chata Zverovka – Adamcuľa – Roháčsky vodopád – Pod Predným Zeleným – Roháčske plesá –  Rázcestie v Smutnej doline – Ťatliakova chata – Adamcuľa – Chata Zverovka (čas chôdze do 5 hodín, prevýšenie 760 m) – najprv červená a potom modrá a zelená značka. Túra na Roháčske plesá sa dá absolvovať aj v opačnom smere, voľba je na vás.

Uzávera Roháčskych plies

Na časť túry platí zimná uzávera od 1. novembra do 15. júna. Konkrétne na trase: Spálená dolina od križovatky chodníkov nad Roháčskym vodopádom v smere na plesá.

Roháčske plesá
Roháčske plesá – foto: Shutterstock

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie verejné parkovisko sa nachádza pri lyžiarskom stredisku Roháče – Spálená, alebo pred Chatou Zverovka. Autobusom prídete od Zuberca, Podbiela na konečnú zastávku Chata Zverovka. Počet spojov na trase je žiaľ dosť obmedzený.

Kam v okolí?

V Blízkosti odporúčame navštíviť Roháčsky vodopád, Brestovskú jaskyňu, alebo Múzeum oravskej dediny. Naplánujte si túru na Lúčnu, Roháčsku hrebeňovku cez Rákoň Volovec a Ostrý Roháč.

Údaje sú len informatívne a namerali sme ich na trase Pod Spálenou – Adamcuľa – Roháčske plesá – Ťatliakova chata – Adamcuľa – Pod Spálenou.

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:16 km Čas:5 hod Stúpanie:760 m Klesanie:760 m Lokalita: Západné Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Zverovka, Zuberec
Turistická
značka:
červená, modrá, zelená
Trasa: Chata Zverovka - Adamcuľa - Roháčsky vodopád - Pod Predným Zeleným - Roháčske plesá - Rázcestie v Smutnej doline - Ťatliakova chata - Adamcuľa - Chata Zverovka Občerstvenie: Ťatliakova chata Penzión Šindlovec