Lúčna (Grześ)

Západné Tatry

Vrchol Lúčna (Grześ) (1653 m n.m.) sa nachádza v Západných Tatrách – Roháčoch, priamo na hranici s Poľskom.

Chodník po zelenej značke od sedla pod Osobitou až po Lúčnu, patrí medzi menej navštevované. Aj preto je to lokalita, kde môžete stretnúť medveďa.

Z vrchola Lúčnej sa vám naskytne za dobrého počasia krásny panoramatický výhľad na Roháčsku hrebeňovku. Dovidíme na vrcholy: Brestová (1902 m n.m.), Salatín (2047 m n.m.), Baníkov (2178 m n.m.), Plačlivé (2126 m n.m.), Ostrý Roháč (2084 m n.m.), Volovec (2064 m n.m.) a Rákoň (1879 m n.m.).

Pokiaľ plánujete celodenný výlet a hľadáte menej exponovanú túru, navrhujeme vám okružnú trasu zo Zverovky, cez sedlo pod Osobitou, Lúčnu a návrat späť na Zverovku po Látanej doline.

Navrhovaná trasa:

Chata Zverovka – Látaná dolina – Zadná Látaná – Lúčna (Grześ)  (čas chôdze tam 3 hodiny, prevýšenie 639 m) – najprv žltá a potom zelená značka. Turistický chodník od rozcestníka Zadná Látaná na Lúčnu (zelená značka je uzatvorený od 1.11. do 14.6.

Chata Zverovka – sedlo pod Osobitou – Lúčna – Zadná Látaná – Látaná dolina – Chata Zverovka (čas chôdze okružnej trasy 6 hodín, prevýšenie 881 m) – najprv zelená a potom žltá značka. Turistický chodník od Chaty Zverovka cez sedlo pod Osobitou na Lúčnu je uzatvorený od 1.11. do 14.6.

Kde parkovať?

Na parkovisku, ktoré sa nachádza priamo pred Chatou Zverovka, neďaleko symbolického cintorína.

Verejná doprava:

Autobusom z Trstenej a Zuberca, vystúpite na konečnej zastávke Zverovka – chata.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Zverovka, chata – Látaná dolina – Lúčna a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:12 km Čas:5 hod Stúpanie:626 m Klesanie:626 m Lokalita: Západné Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Zverovka, chata
Turistická
značka:
žltá, zelená
Trasa: Zverovka, chata - Látaná dolina - Lúčna a späť. Občerstvenie: Penzión Šindľovec