Štefánikova chata

Nízke Tatry

Umiestnená je na ideálnom mieste, priamo na turistickej hrebeňovke Nízkych Tatier, pod vrcholom Ďumbier (2046 m n.m.). Štefánikova chata, alebo celým názvom Chata generála Milana Rastislava Štefánika bola postavená už v roku 1928. Je ideálnym miestom na prenocovanie či občerstvenie, nech už sa vyberiete v okolí kamkoľvek. Chata je prístupná len pešo.

Ubytovanie a pohostenie na Štefáničke

Chata M. R. Štefánika je otvorená celoročne a ponúka pohodlné ubytovanie v šiestich osemposteľových izbách a jednej dvojposteľovej. Sprcha s teplou vodou a toalety sú na chodbe. Materiál a potraviny dodnes na chatu vynášajú nosiči.

Rezerváciu ubytovania odporúčame v predstihu na kontaktoch: rezervaciachatamrs@gmail.com , alebo +421 904 978 439

V reštaurácii ponúknu teplú polievku, jedlo podľa aktuálnej sezóny, alebo si tu doprajete najvyššie čapované nosičské pivo na strednom Slovensku.

Štefánikova chata

Počasie na Štefáničke

Aktuálne podmienky na chate, výstrahy HZS a lavínovú predpoveď z Nízkych Tatier nájdete priamo TU.

Štefánikova chata – trasa z Trangošky a Chopku

Štefánikova chata je dobre prístupná z Trangošky. Pôjdete po trase Trangoška – Jaskyňa mŕtvych netopierov, odbočka – Chata M.R. Štefánika (čas do 2 hod., prevýšenie 625 m) – zelená značka

Ďalšia varianta po červenej hrebeňovke z Chopku po trase Demänovské sedlo – Krúpova hoľa – Chata M.R. Štefánika (čas zostupu 2 hodiny) – červená značka

Štefánikova chata

Túra z Čertovice a od Chaty Kosodreviny

Chodník z Čertovice ide po krásnej hrebeňovke cez Kumštove sedlo – Králička – Štefánikova chata (čas výstupu 3 hodiny, prevýšenie 742 m)

Od Chaty Kosodrevina sem prídete po trase Kološňa – Rázcestie na Krúpové sedlo – Chata M.R. Štefánika (čas výstupu do 1:40 hod., prevýšenie 325 m) – modrá značka

Dlhá výstupová trasa na chatu vedie cez Jánsku dolinu. Chodník začína pred Stanišovskou jaskyňou a pokračuje cez Pred Bystrou, horáreň – Dolina Štiavnica – Útulňa Brenkus – Štefánikova chata (čas výstupu 4:30 hodín, prevýšenie 1031 m) – modrá značka

Parkovanie a verejná doprava

Pri Trangoške je záchytné parkovisko, označené ako P2. Druhé je v lokalite Krupová, pri nástupnej stanici lanovky na Chopok. Autobusom prídeme z Brezna na najbližšiu zastávku Trangoška.

Kam v okolí?

Po ceste z Trangošky preskúmajte jednu z najhlbších jaskýň na Slovensku – Jaskyňu mŕtvych netopierov. Od Štefáničky pokračujte po herebeňovke na Krúpovu hoľu, Chopok, Dereše a Chabenec.

Zo Štefáničky na Ďumbier

Zo Štefánikovej chaty je to len kúsok na najvyšší vrch Nízkych Tatier Ďumbier. Trasa vedie po červenej značke a výstup trvá približne 1 hod.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Trangoška – Štefánikova chata.


Dĺžka:
3,5 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
625 m
Klesanie:
20 m
Lokalita Nízke Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Trangoška, Chopok, Čertovica, Jánska dolina
Turistická značka zelená
Trasa Trangoška - Štefánikova chata
Občerstvenie

Štefánikova chata