Štefánikova chata

Nízke Tatry

Nachádza sa na ideálnom mieste, priamo na turistickej hrebeňovke Nízkych Tatier, pod vrcholom Ďumbier (2046 m n.m.). Štefánikova chata, alebo tiež nazývaná Chata Milana Rastislava Štefánika. Bola postavená už v roku 1928. Je ideálnym miestom na prenocovanie či občerstvenie, nech už sa vyberiete v okolí kamkoľvek.

Ubytovanie a pohostenie na Štefáničke

Chata M. R. Štefánika je otvorená celoročne a ponúka pohodlné ubytovanie v šiestich osemposteľových izbách a jednej dvojposteľovej. Sprcha s teplou vodou a toalety sú umiestnené na chodbe. Materiál a potraviny dodnes na chatu vynášajú nosiči.

Rezerváciu ubytovania odporúčame v predstihu na kontaktoch: fabricius.chatamrs@gmail.com , alebo +421 904 978 439

V reštaurácii si vyberieme vždy z aktuálnej ponuky polievok a jedál, alebo si doprajeme najvyššie čapované nosičské pivo na strednom Slovensku.

Štefánikova chata

Počasie na Štefáničke

Aktuálne podmienky na chate a webkamery z Nízkych Tatier pozrite priamo TU.

Štefánikova chata – trasa z Trangošky, od chaty Kosodrevina, Čertovice

Štefánikova chata je dobre prístupná z Trangošky. Pôjdete po trase Trangoška – Jaskyňa mŕtvych netopierov, odbočka – Chata M.R. Štefánika (čas výstupu 1:45, prevýšenie 597 m) – zelená značka

Ďalšia varianta po červenej hrebeňovke z Chopku. Pôjdete po trase Chopok – Demänovské sedlo – Krúpova hoľa – Chata M.R. Štefánika (čas výstupu 2 hodiny, prevýšenie 242 m) – červená značka

Chodník z Čertovice ide po krásnej hrebeňovke. Pôjdete po trase Čertovica, motorest – Kumštove sedlo – Králička – Štefánikova chata (čas výstupu 3 hodiny, prevýšenie 693 m)

Od Chaty Kosodrevina sem prídete po trase Kosodrevina – Kološňa – Rázcestie na Krúpové sedlo – Chata M.R. Štefánika (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 306 m) – modrá značka

Dlhá výstupová trasa na chatu vedie cez Jánsku dolinu. Chodník začína pred Stanišovskou jaskyňou a pokračuje cez Pred Bystrou, horáreň – Dolina Štiavnica – Útulňa Brenkus – Štefánikova chata (čas výstupu 5 hodín, prevýšenie 1031 m) – modrá značka

Štefánikova chata

Parkovanie a verejná doprava

V lokalite Trangoška sa nachádza záchytné parkovisko, označené ako P2. Druhé je v lokalite Srdiečko. Autobusom z Brezna, vystúpite na zastávke Trangoška.

Kam v okolí?

Po ceste z Trangošky odporúčame navštíviť aj jednu z najhlbších jaskýň na Slovensku – Jaskyňu mŕtvych netopierov. Prehliadka jaskyne je určite nevšedný zážitok, pretože ju budete objavovať ako skutočný jaskyniar spolu so sprievodcom. Pokračujte na Chopok a ďalej po hrebeňovke Nízkych Tatier.

Zo Štefáničky na Ďumbier

Zo Štefánikovej chaty odporúčame tiež výstup na najvyšší vrch Nízkych Tatier Ďumbier. Pôjdeme po červenej značke a hore sme cca do 1 hod.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Trangoška – Štefánikova chata a späť.

Dĺžka:7 km Čas:4 hod Stúpanie:597 m Klesanie:597 m Lokalita: Nízke Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Trangoška, Chopok, Čertovica, Jánska dolina
Turistická
značka:
červená, zelená
Trasa: Trangoška - Štefánikova chata a späť Občerstvenie:

Štefánikova chata

Web: http://www.chatamrs.sk/