Ďumbier

Nízke Tatry

Najvyšší vrch Nízkych Tatier s nadmorskou výškou 2043 m n.m. je skutočná výzva pre všetkých milovníkov vysokohorskej turistiky.

Navyše sa nachádza neďaleko Štefánikovej chaty, vďaka čomu je výstup pohodlnejší aj s možnosťou občerstvenia, alebo ubytovania.

Ďumbier ponúka jedinečný a unikátny kruhový výhľad na všetky dominantné pohoria stredného Slovenska.

Z vrchola môžeme za dobrého počasia pozorovať hrebeň Nízkych Tatier, Malú a Veľkú Fatru, Chočské vrchy, Západné a Vysoké Tatry.

Počas 2. svetovej vojny sa v okolí Ďumbiera udiali náročné boje medzi partizánmi a nemeckými vojakmi. Majestátny drevený dvojkríž na vrchole a pamätná tabuľa na Štefánikovej chate pripomína tieto udalosti.

Vďaka skvelej polohe, dobrej dostupnosti a vybudovaným turistickým chodníkom je vrchol pomerne ľahko zdolateľný pre všetky vekové kategórie.

Ďumbier je dostupný celoročne, výstupová trasa na vrchol je vybudovaná bez technických istiacich pomôcok.

Ako sa sem dostať?

Zo Štefánikovej chaty je to pomerne jednoduché. Pôjdete po trase Štefánikova chata – Rázcestie na Krúpove sedlo – Krúpove sedlo – Ďumbier (čas výstupu 1 hodina, prevýšenie 338 m) – červená značka

Počas súvislej snehovej pokrývky vedie od Štefáničky na Ďumbier zimná cesta, značená zimným tyčovým značením.

Z Trangošky pôjdete po trase Trangoška – Štefánikova chata – Rázcestie na Krúpove sedlo – Krúpove sedlo – Ďumbier (čas výstupu 3 hodiny, prevýšenie 903 m) – najprv zelená a potom červená značka

Z Chopku pôjdete po krásnej hrebeňovke Chopok – Konské – Demänovské sedloKrúpove sedlo – Ďumbier (čas výstupu 1:30, prevýšenie 367 m) – červená značka

Z Demänovskej doliny navrhujeme trasu Jasná, Biela Púť – Pod Orlou skalou – Luková lanovka – Chopok Konské – Demänovské sedloKrúpove sedlo – Ďumbier (čas výstupu 4:30, prevýšenie 1249 m) – najprv modrá a potom červená značka

Kde parkovať?

V lokalite Trangoška na platenom záchytnom parkovisku. V Demänovskej doline na záchytnom centrálnom parkovisku Jasná – Biela Púť.

Verejná doprava:

Z južnej strany vystúpite na autobusovej zastávke Trangoška a zo severnej na zastávke Demänovská dolina, Jasná.

Kam v okolí?

Pod Ďumbierom sa nachádza Chata M. R. Štafánika s celoročnou prevádzkou. Na ceste z Trangošky Jaskyňa mŕtvych netopierov. A za pozornosť stojí aj výstup na tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier Chopok.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Trangoška – Štefánikova chata – Ďumbier a späť.


Dĺžka:12 km Čas:5 hod Stúpanie:903 m Klesanie:903 m Lokalita:Nízke Tatry Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Trangoška, Chopok, Demänovská dolina
Turistická
značka:
červená, zelená
Trasa:Trangoška - Štefánikova chata - Ďumbier a späť Občerstvenie:

Štefánikova chata

Zubačka - Štrbské pleso

Zubačka končí! Nahradí jú nová v roku 2021

Vysoké Tatry


Malý Kriváň

Malý Kriváň

Malá Fatra
22 km9 hodťažká náročnosť


Piešťanské kúpele

Kúpele Piešťany

Piešťany