Jaskyňa mŕtvych netopierov

Nízke Tatry

Napínavý adrenalínový zážitok sľubuje Jaskyňa mŕtvych netopierov. Tu si vychutnáte pravý speleotreking tak, ako skutočný jaskyniar.

Pred vstupom vás vybavia potrebným výstrojom, prilbou, plášťom, baterkou a sedákom (neplatí pre trasu A). Trasy B a C sú úžasnou podzemnou lahôdkou. Jaskyňu budete doslova preliezať, zlaňovať, podliezať. Sprevádzať vás bude inštruktor a verte, že to bude parádny a nezabudnuteľný zážitok.

Zaujímavosti:

Jaskyňa má hĺbku 300 metrov a celkovo 14 poschodí. Najväčší podzemný priestor Bystrický dóm, sa nachádza na 7. poschodí v hĺbke 180 metrov priamo pod chatou M. R. Štefánika. Jeho objem dosahuje 52 500 m3. Väčšina prehliadkovej trasy vedie jaskynným priestorom a je zabezpečená lanom, alebo rebríkmi. Na exponovaných miestach budete zaistení.

Teplota:

Jaskyňa má priemernú teplotu +3,5 °C a niektoré zaľadňované časti dosahujú celoročný priemer len +1 °C.

Trasa A:

Iba táto je vhodná pre rodinu s deťmi od 8 rokov. Prehliadková trasa je stredne náročná, dlhá 1 km a doba trvania prehliadky je cca. 1 hodina a 20 minút. Od návštevníkov sa vyžaduje pevná obuv a teplé oblečenie. Trasa A vedie centrálnym 7. poschodím jaskyne.

Trasa B:

To už bude iné kafe. Speleotreking so sebou prináša nutnosť skúseností s pohybom vo vysokohorskom teréne a ovládania základných lezeckých návykov. Speleotreking B je prechod niekoľkými exponovanými miestami vyžadujúcimi si istenie prostredníctvom lanových techník. Nutnosť pevnej horskej obuvi nad členky. Doba trvania trekingu približne 2 hodiny a viac. Spleotreking je prístupný len pre fyzicky zdatné osoby staršie ako 18 rokov. Trasou vás bude sprevádzať inštruktor.

Trasa C:

Len pre veľmi odvážnych. Tak táto pochúťka vôbec nie je pre každého. Jedná sa o náročný jaskynný terén takmer nepretržite exponovaný. Pohyb si častokrát vyžaduje pokročilejšie lezecké zručnosti. „C-čko“ je najťažším speleotrekingom v JMN, preto treba výber trasy dôkladne zvážiť. Doba speleotrekingu C je približne 3 hodiny a viac. Spleotreking je prístupný len pre fyzicky zdatné osoby staršie ako 18 rokov. Trasou vás bude sprevádzať inštruktor.

Otváracie hodiny:

Info TU.

Na každú prehliadku jaskyne je nutné sa vopred telefonicky objednať na čísle 0905 135 535

Cenník:

Info TU.

Kontakt:

+421 905 135 535

Ako sa sem dostať?

Prídete sem po trase Trangoška – Jaskyňa mŕtvych netopierov, odbočka – Jaskyňa mŕtvych netopierov (čas výstupu 1 hodina, prevýšenie 363 m) – zelená značka.

Môžete sem zísť aj zo Štefánikovej chaty po trase Štefánikova chata Jaskyňa mŕtvych netopierov, odbočka – Jaskyňa mŕtvych netopierov (čas zostupu 30 minút, prevýšenie 319 m) – zelená značka.

Parkovanie:

Na záchytnom parkovisku Chopok – juh v lokalite Trangoška. Na mape je označené ako Parkovisko Trangoška P2.

Verejná doprava:

Obmedzený počet autobusových spojov sem premáva z Brezna, vystúpite na zastávke Trangoška.

foto a zdroj: Jaskyňa mŕtvych netopierov

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:5 km Čas:3 hod Stúpanie:363 m Klesanie:363 m Lokalita: Nízke Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Trangoška
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Trangoška, Chopok-juh - Jaskyňa mŕtvych netopierov a späť Občerstvenie: Chata Milana Rastislava Štefánika Web: https://jmn.sk/