Jaskyňa mŕtvych netopierov

Nízke Tatry

Znie to strašidelne? Napínavý adrenalínový zážitok sľubuje Jaskyňa mŕtvych netopierov pod Ďumbierom v Nízkych Tatrách. Spolu so sprievodcom si v hlbokom podzemí vychutnáte pravý speleotreking tak, ako skutočný jaskyniar.

Pred vstupom vás vybavia potrebným výstrojom, prilbou, plášťom, baterkou a sedákom (neplatí pre trasu A). Trasy B a C sú úžasnou podzemnou lahôdkou. Jaskyňu budete doslova preliezať, zlaňovať, podliezať. Sprevádzať vás bude inštruktor a verte, že to bude parádny a nezabudnuteľný zážitok.

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Zaujímavosti o jaskyni

Jaskyňa mŕtvych netopierov má hĺbku 300 metrov a celkovo 14 poschodí. Najväčší podzemný priestor Bystrický dóm sa nachádza na 7. poschodí v hĺbke 180 metrov, priamo pod chatou Štefánikovou chatou. Jeho objem dosahuje 52 500 m3. Väčšina prehliadkovej trasy vedie jaskynným priestorom a je zabezpečená lanom, alebo rebríkmi. Na exponovaných miestach budete zaistení.

Jaskyňa má priemernú teplotu +3,5 °C a niektoré zaľadňované časti dosahujú celoročný priemer len +1 °C.

Trasa A

Iba táto je vhodná pre rodinu s deťmi od 8 rokov. Prehliadková trasa je stredne náročná, dlhá 1 km a doba trvania prehliadky je cca 1 hodina a 20 minút. Od návštevníkov sa vyžaduje pevná obuv a teplé oblečenie. Trasa A vedie centrálnym 7. poschodím jaskyne.

Trasa B

To už bude iné kafe. Speleotreking so sebou prináša nutnosť skúseností s pohybom vo vysokohorskom teréne a ovládania základných lezeckých návykov. Speleotreking B je prechod niekoľkými exponovanými miestami vyžadujúcimi si istenie prostredníctvom lanových techník. Nutnosť pevnej horskej obuvi nad členky. Doba trvania trekingu približne 2 hodiny a viac. Spleotreking je prístupný len pre fyzicky zdatné osoby staršie ako 18 rokov. Trasou vás bude sprevádzať inštruktor.

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Trasa C

Len pre najviac odvážnych. Táto pochúťka vôbec nie je pre každého. Jedná sa o veľmi náročný jaskynný terén, ktorý je takmer nepretržite exponovaný. Pohyb si častokrát vyžaduje pokročilejšie lezecké zručnosti. „C-čko“ je najťažším speleotrekingom v Jaskyni mŕtvych netopierov, preto treba výber trasy dôkladne zvážiť. Doba speleotrekingu C je približne 3 hodiny a viac. Spleotreking je prístupný len pre fyzicky zdatné osoby staršie ako 18 rokov. Trasou vás bude sprevádzať inštruktor.

Otváracie hodiny Jaskyne mŕtvych netopierov

Jaskyňa mŕtvych netopierov je otvorená od marca do decembra. Ako je otvorené práve dnes? Kliknite na stránku prevádzkovateľa. Na každú prehliadku jaskyne je nutné sa vopred telefonicky objednať na čísle 0905 135 535

Pravidelné vstupy sú o 10:00, 12:00, 14:00, 16:00.

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Ako sa sem dostať? Trasa z Trangošky

Z Trangošky po trase Jaskyňa mŕtvych netopierov, odbočka – Jaskyňa mŕtvych netopierov (čas výstupu 1 hodina, prevýšenie 395 m) – zelená značka.

Zo Štefánikovej chaty po trase Štefánikova chata – Jaskyňa mŕtvych netopierov, odbočka – Jaskyňa mŕtvych netopierov (čas zostupu do 1 hod.) – zelená značka.

Parkovanie a verejná doprava

Na záchytnom parkovisku Chopok – juh v lokalite Trangoška. Na mape je označené ako Parkovisko Trangoška P2. Autobusom z Brezna a Mýta pod Ďumbierom na zastávku Trangoška.

Kam v okolí?

Turistické trasy zo Štefánikovej chaty pokračujú na Ďumbier, Chopok, Ďereše. V Brezne navštívte Mestskú vežu, alebo Rozhľadňu Horné Lazy.

foto a zdroj: Jaskyňa mŕtvych netopierov


Dĺžka:
2,5 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
395 m
Lokalita Nízke Tatry
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Trangoška
Turistická značka zelená
Trasa Trangoška, Chopok-juh - Jaskyňa mŕtvych netopierov
Občerstvenie Chata Milana Rastislava Štefánika