Jaskyňa mŕtvych netopierov

Nízke Tatry

V tejto jaskyni zažijete napínavý adrenalínový zážitok a vychutnáte si pravý speleotreking tak, ako skutočný jaskyniar.

Pred vstupom vás vybavia potrebným výstrojom, prilbou, plášťom, baterkou a sedákom (neplatí pre trasu A). Trasy B a C sú úžasnou podzemnou lahôdkou. Jaskyňu budete doslova preliezať, zlaňovať, podliezať. Sprevádzať vás bude inštruktor a verte, že to bude parádny a nezabudnuteľný zážitok.

Čo vás v podzemí čaká?

Jaskyňa má hĺbku 300 metrov a celkovo 14 poschodí. Najväčší podzemný priestor Bystrický dóm, sa nachádza na 7. poschodí v hĺbke 180 metrov priamo pod chatou M. R. Štefánika. Jeho objem dosahuje 52 500 m3. Väčšina prehliadkovej trasy vedie jaskynným priestorom a je zabezpečená lanom, alebo rebríkmi. Na exponovaných miestach budete zaistení.

Môžete si vybrať trasu podľa podľa náročnosti:

Trasa A:

Iba táto je vhodná pre rodinu s deťmi od 8 rokov. Prehliadková trasa je stredne náročná, dlhá 1 km a doba trvania prehliadky je cca. 1 hodina a 20 minút. Od návštevníkov sa vyžaduje pevná obuv a teplé oblečenie. Trasa A vedie centrálnym 7. poschodím jaskyne.

Trasa B:

To už bude iné kafe. Speleotreking so sebou prináša nutnosť skúseností s pohybom vo vysokohorskom teréne a ovládania základných lezeckých návykov. Speleotreking B je prechod niekoľkými exponovanými miestami vyžadujúcimi si istenie prostredníctvom lanových techník. Nutnosť pevnej horskej obuvi nad členky. Doba trvania trekingu približne 2 hodiny a viac. Spleotreking je prístupný len pre fyzicky zdatné osoby staršie ako 18 rokov. Trasou vás bude sprevádzať inštruktor.

Trasa C:

Len pre veľmi odvážnych. Tak táto pochúťka vôbec nie je pre každého. Jedná sa o náročný jaskynný terén takmer nepretržite exponovaný. Pohyb si častokrát vyžaduje pokročilejšie lezecké zručnosti. „C-čko“ je najťažším speleotrekingom v JMN, preto treba výber trasy dôkladne zvážiť. Doba speleotrekingu C je približne 3 hodiny a viac. Spleotreking je prístupný len pre fyzicky zdatné osoby staršie ako 18 rokov. Trasou vás bude sprevádzať inštruktor.

Ako sa sem dostať?

Prídete sem po trase Trangoška – Jaskyňa mŕtvych netopierov, odbočka – Jaskyňa mŕtvych netopierov (čas výstupu 1 hodina, prevýšenie 363 m) – zelená značka.

Môžete sem zísť aj zo Štefánikovej chaty po trase Štefánikova chata Jaskyňa mŕtvych netopierov, odbočka – Jaskyňa mŕtvych netopierov (čas zostupu 30 minút, prevýšenie 319 m) – zelená značka.

Kde parkovať?

Na záchytnom parkovisku Chopok – juh v lokalite Trangoška. Na mape je označené ako Parkovisko Trangoška P2.

Verejná doprava:

Obmedzený počet autobusových spojov sem premáva z Brezna, vystúpite na zastávke Trangoška.

Otváracie hodiny:

Január – Február: Zatvorené
Marec – Jún: Otvorené sobota a nedeľa
Júl – August: Otvorené denne okrem pondelka
September – December: Otvorené sobota a nedeľa

Pravidelné vstupy: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

Odporúčanie:

Na každú prehliadku jaskyne je nutné sa vopred telefonicky objednať na čísle 0905 135 535.

Cenník vstupného nájdete TU.

foto a zdroj: Jaskyňa mŕtvych netopierov

 


Dĺžka:5 km Čas:3 hod Stúpanie:363 m Klesanie:363 m Lokalita:Nízke Tatry Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Trangoška
Turistická
značka:
zelená
Trasa:Trangoška, Chopok-juh - Jaskyňa mŕtvych netopierov a späť Občerstvenie:

Chata Milana Rastislava Štefánika

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Kysuce
7 km3 hodľahká náročnosťPolom

Malá Fatra
14 km4 hodstredná náročnosťDonovaly

Nová hoľa – Donovaly

Horehronie
5 km3 hodľahká náročnosť