Tesárska roklina

Krupina

Ak si naplánujete výlet do obce Hontianske Tesáre (okres Krupina), tak okrem Tesárskych dúpencov vás určite zaujme aj Tesárska roklina. Nachádza sa len neďaleko týchto nezvyčajných skalných miestností. Aj vy si kladiete otázku, čo sú tie dúpence zač?

Tesárske dúpence určite neminiete

Dúpence nad obcou Hontianske Tesáre sú 5 až 6 metrov veľké a 180 až 200 centimetrov vysoké skalné izby. Ak budete pozorný, celkovo objavíte až 4 skrýše. Podľa počtu vyhĺbených dier dostali pomenovania: Jednodierka, Dvojdierka a najväčšia Osemdierka.

Každá z jaskýň je zaujímavá a výnimočná. Určite mnohých zaujme najväčšia Osemdierka, v ktorej vás uchvátia najväčšie vyhĺbené miestnosti. Pravdepodobne mohli slúžiť ako ochranné skrýše pred Turkami.

Niektoré historické zdroje spomínajú ich vznik už v polovici 13. storočia. Podrobnému skúmaniu tohto miesta sa venoval vedec a turista Andrej Kmeť v roku 1902.

Tesárska roklina

Tesárska roklina a jej zaujímavosti

Tak ako dúpence, aj roklina majú vulkanický pôvod a horninu bolo možné v minulosti dobre upravovať. S vyhĺbením tiesňavy si v tomto prípade hravo poradila príroda, Tesársku roklinu vytvorila voda a vodopády. Aj keď je po väčšinu roka suchá, prietok vody sa zvyšuje na jar, alebo po dlhodobých zrážkach.

V rokline sa nachádzajú 4 vodopády a niektoré majú dĺžku do 8 metrov. Tesárska roklina je dlhá len približne 200 metrov, jej hĺbka je však ohromujúca a pôsobí tajomne.

Vďaka vzácnej faune a flóre, ktorá sa nachádza v okolí tiesňavy bola zaradená medzi najkrajšie prírodné pamiatky na Slovensku.

Tesárska roklina
Tesárska roklina

Ako sa sem dostať?

Tesárska roklina je prístupná po lesnom náučnom chodníku z obce Hontianske Tesáre a na jej konci sa treba otočiť a vrátiť späť. Nie je kompletne priechodná.

Trasa z obce Hontianske Tesáre

Výlet začíname pred železničnou stanicou Hontianske Tesáre a pôjdeme po trase: Hontianske Tesáre – Tesárske Dúpence – Tesárska roklina (čas do 45 min., prevýšenie 57 m) – náučný chodník.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie verejné parkovisko sa nachádza pred železničnou stanicou Hontianske Tesáre.

Tesárska roklina

Kam v okolí?

Neďaleko chodníka nahliadnite do Tesárskych Dúpencov, navštívte Rozhľadňu Vartovka nad Krupinou, Kúpele Dudince, Skalné obydlia v Brhlovciach, alebo si naplánujte turistiku na Sitno.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Hontianske Tesáre – Tesárske Dúpence – Tesárska roklina.


Dĺžka:
1,5 km
Čas:
0:45 hod
Stúpanie:
57 m
Lokalita Krupina
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Hontianske Tesáre
Turistická značka červená
Trasa Hontianske Tesáre - Tesárske Dúpence - Tesárska roklina