Povesťami a legendami opradené Sitno je tiež miestom výskytu vzácnych rastlín a živočíchov. Sitno je najvyšší vrch v Štiavnických vrchoch s nadmorskou výškou 1009 m n. m. Ponúka najkrajšie výhľady v širokom okolí. Z Počúvadla je výstup nenáročný s dĺžkou približne 1 hodina. V blízkosti sa nachádza Hrad Sitno.

Zo Sitna môžeme za dobrého počasia pozorovať Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor a dovidíme tiež na Chopok, Vepor, Poľanu, Stolicu. Staré povesti hovoria, že na Sitne driemu Sitnianski rytieri, ktorí keď bude Slovákom skutočne zle, ožijú a vystúpia z hory. Ako je možné, že sa tak ešte nestalo?

Rozhľadňa Sitno
Rozhľadňa na Sitne – foto: Turisticky

Najstaršia rozhľadňa je na vrchole Sitna

Na Sitne a v okolí môžete pozorovať niekoľko zaujímavostí, ktoré si určite nenechajte ujsť. Na vrchole Sitna sa nachádza druhá najstaršia rozhľadňa na Slovensku a dokonca v Európe. Vznikla už v roku 1736 a dnes v nej sídli múzeum.

Pokiaľ sa na Sitno vydáte turistickým chodníkom od jazera Počúvadlo, po ceste určite neminiete po pravej strane veľmi fotogenickú skalnú vyhliadku. Lokalita je miestom, kde sa vyskytujú chránené druhy rastlinstva a živočíšstva. Botanik Andrej Kmeť tu popísal až 300 foriem ruží. Určite navštívte aj zrúcaninu Sitnianskeho hradu, nachádza sa pri turistickom chodníku do Ilije.

Túra na vrch Sitno z Počúvadla a obce Ilija

Najkratšia trasa na Sitno od Počúvadlianskeho jazera. Určite ju zvládnu deti aj starší turisti. Z Počúvadla naviguje náučný chodník Sitno, ktorý má 13 zastávok. Dĺžka tejto trasy je do 1 hod. Na Tatárskej lúke kvitnú divé ruže a v závere výstupu prechádza chodník cez drevené schody. Trasa preto nie je vhodná pre bicykle.

Na Sitno prídete z obce Ilja, po trase Ilja – Vlčia jama – Hrad Sitno – Sitno (čas výstupu do 1:45 hod., prevýšenie 458 m) – najprv zelená a potom modrá značka

Zo Svätého Antona a Ilje po cyklotrase. Jej dĺžka je približne 10 km a prevýšenie 590 m. Spevnená cesta je vhodná pre bicykle, alebo výlet s detským kočíkom.

Hrad Sitno
Hrad Sitno

Občerstvenie na Chate Andreja Kmeťa na Sitne

Chata môže byť mimo letnej sezóny otvorená len cez víkendy a sviatky. Podrobné otváracie hodiny a podujatia zverejňuje prevádzkovateľ pravidelne na svojej stránke.

Sitniansky hrad chránil obchodnú cestu

Hrad na Sitne plnil v 16. storočí významnú úlohu pri obrane stredoslovenských miest pred tureckými nájazdmi. Podľa tradície boli pod hradom porazené tatárske oddiely, ktoré bojovali v tureckých vojskách. K prestavbe došlo v 16. až 17. storočí, keď sa uskutočnilo aj priame pripojenie vody na hrad prípojkou z prameňa vzdialeného 600 metrov. V 17. storočí boli majiteľmi hradu Koháryovci. Sitniansky hrad bol zničený kuruckými vojskami v rokoch 1703 – 1710.

Parkovanie a verejná doprava

Platené verejné parkovisko pred Počúvadlom. Z obce Ilija verejné parkovisko pri lesnej ceste. Najbližšia autobusová zastávka Počúvadlo, jazero.

Kam v okolí?

Navštívite zrúcaninu Hradu Sitno, Počúvadlianske jazero, Richňavské tajchy, Kaštieľ Svätý Anton. Priamo v Banskej Štiavnici Banskoštiavnickú Kalváriu, Nový zámok, Tajch Klinger, Náučný chodník Glanzenberg, alebo Banské múzeum v prírode.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Počúvadlianske jazero – Tatárska lúka – Sitno.


Dĺžka:
2,5 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
324 m
Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Počúvadlianske jazero
Turistická značka zelená
Trasa Počúvadlianske jazero - Tatárska lúka - Sitno
Občerstvenie Chata Andreja Kmeťa