Veľké Biele pleso

Vysoké Tatry

Ukryté a krištáľovo čisté Veľké Biele pleso, od ktorého hladiny sa odrážajú tatranské štíty. To je idylka, ktorá sa na tomto mieste deje hlavne za pekného počasia.

Výhľadom dominuje Jahňaci štít 2229 m n.m. a z Belianskych Tatier Belianska kopa 1835 m n.m.

Názov môže trochu zavádzať, pleso nepatrí k najväčším v tatrách. Má dĺžku 195 m, šírku 70 m a hĺbku ani nie jeden meter.

Veľké Biele pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1612 m n.m., nad Chatou pri Zelenom plese v doline Bielych plies. V jeho blízkosti postavili drevený altánok a niekoľko miest na sedenie.

Kežmarská chata:

Až do roku 1974 stála pri Veľkom Bielom plese Kežmarská chata, ktorá žiaľ, vyhorela.

Po roku 2008 sa o obnovu chaty začali usilovať turistickí nadšenci, ktorí založili Občianske združenie Kežmarská chata so sídlom v Ružomberku. O výstavbu novej chaty sa naďalej usilujú. Držíme im palce.

Ako sa sem dostať?

Navrhujeme tri varianty prístupu z Tatranskej Lomnice aj cez Chatu pri Zelenom plese, alebo z Tatranskej Kotliny cez Chatu Plesnivec.

Tatranská Lomnica – Nad Matliarmi – Šalviový prameň – Veľké Biele pleso (čas výstupu do 3:30, prevýšenie 775 m) – najprv žltá a potom modrá značka

Trasa cez Chatu pri Zelenom plese: Tatranská Lomnica – Nad Matliarmi – Šalviový prameň – Chata pri Zelenom plese – Veľké Biele pleso (čas výstupu 4:30, prevýšenie 790 m) – najprv žltá a potom červená značka

Z Tatranskej Kotliny pôjdete po trase Tatranská Kotlina – Pri Šumivom prameni – Chata PlesnivecVeľké Biele pleso (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 920 m) – zelená značka

Kde parkovať?

V Tatranskej Lomnici a Tatranskej Kotline na záchytnom platenom parkovisku.

Verejná doprava:

Železničná a autobusová stanica v Tatranskej Lomnici. Autobusová zastávka Tatranská Kotlina, Čarda.

Kam v okolí?

V okolí sa nachádzajú dve tatranské chaty. Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) je od Veľkého Bieleho plesa vzdialená asi 45 minút chôdze. Chata Plesnivec po zelenej značke je dostupná do 1:30 hod.

Od Veľkého Bieleho plesa pokračuje veľmi atraktívny turistický chodník cez Kopské sedlo, Zadné Meďodoly do Tatranskej Javoriny. Trasa je uzavretá od 1.11. do 14.6.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Tatranská Lomnica – Nad Matliarmi – Šalviový prameň – Veľké Biele pleso a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:20 km Čas:7 hod Stúpanie:775 m Klesanie:775 m Lokalita:Vysoké Tatry Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Tatranská Lomnica, Tatranské Matliare
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa:Tatranská Lomnica - Nad Matliarmi - Šalviový prameň - Veľké Biele pleso a späť Občerstvenie:

Chata pri Zelenom plese

Prielom Dunajca

Prielom a splav Dunajca

Pieniny
18 km3 hodľahká náročnosť


Bratislavský hrad

Bratislavský hrad

Bratislava
1 km2 hodľahká náročnosť


Veľký Manín

Najkrajšie miesta bez turistov

Slovensko