Veľké Biele pleso

Vysoké Tatry

Ukryté a krištáľovo čisté Veľké Biele pleso, od ktorého hladiny sa odrážajú tatranské štíty. To je idylka, ktorá sa na tomto mieste deje hlavne za pekného počasia. Túra po chodníku cez Brnčalku, alebo od Chaty Plesnivec z Belianskych Tatier.

Výhľadom dominuje Jahňaci štít (2229 m n.m.) a z Belianskych Tatier Belianska kopa (1835 m n.m.). Názov môže trochu zavádzať, Veľké Biele pleso nepatrí k najväčším v tatrách. Má celkovú dĺžku 195 m, šírku 70 m a hĺbku ani nie jeden meter.

Veľké Biele Pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1612 m n.m., nad Chatou pri Zelenom plese v doline Bielych plies. V jeho blízkosti postavili drevený altánok a nájdete tu tiež niekoľko miest na sedenie.

Veľké Biele pleso

Kežmarská chata

Až do roku 1974 stála pri Veľkom Bielom plese Kežmarská chata, ktorá žiaľ vyhorela. Po roku 2008 sa o obnovu chaty začali usilovať turistickí nadšenci, ktorí založili Občianske združenie Kežmarská chata so sídlom v Ružomberku. O výstavbu novej chaty sa naďalej usilujú. Držíme im palce.

Túra na Veľké Biele pleso

Navrhujeme tri varianty prístupu z Tatranskej Lomnice aj cez Chatu pri Zelenom plese, alebo z Tatranskej Kotliny, cez Chatu Plesnivec.

Tatranská Lomnica – Nad Matliarmi – Šalviový prameň – Veľké Biele pleso (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 775 m) – najprv žltá a potom modrá značka

Trasa cez Chatu pri Zelenom plese: Tatranská Lomnica – Nad Matliarmi – Šalviový prameň – Chata pri Zelenom plese – Biele pleso (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 790 m) – najprv žltá a potom červená značka

Z Tatranskej Kotliny pôjdete po trase Tatranská Kotlina – Pri Šumivom prameni – Chata PlesnivecBiele pleso (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 920 m) – zelená značka

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v Tatranskej Lomnici, alebo v Tatranskej Kotline na verejnom platenom parkovisku pri hlavnej ceste, lokalita Biela voda. Železničná a autobusová stanica v Tatranskej Lomnici. Autobusová zastávka Tatranská Kotlina, Čarda.

Veľké Biele pleso
Veľké Biele pleso

Kam v okolí?

V okolí sa nachádzajú dve tatranské chaty. Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) je od plesa vzdialená asi 45 minút chôdze. Chata Plesnivec po zelenej značke je dostupná do 1:30 hod.

Od plesa pokračuje atraktívna turistická trasa cez Kopské sedlo, Zadné Meďodoly do Tatranskej Javoriny. Chodník na Kopské sedlo je uzavretý od 1.11. do 14.6.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Tatranská Lomnica – Nad Matliarmi – Šalviový prameň – Veľké Biele pleso a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:20 km Čas:7 hod Stúpanie:775 m Klesanie:775 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Tatranská Lomnica, Tatranské Matliare
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa: Tatranská Lomnica - Nad Matliarmi - Šalviový prameň - Veľké Biele pleso a späť Občerstvenie: Chata pri Zelenom plese

Ferrata Nitra Zobor
Nitra Ferrata Nitra Zobor
Kaštieľ Betliar
Gemer Kaštieľ Betliar