Chata pri Zelenom plese

Vysoké Tatry

Chata pri Zelenom plese, prezývaná aj Brnčalka, sa nachádza vo výške 1551 m n. m., neďaleko Zeleného plesa vo Vysokých Tatrách. Vedie sem trasa z Tatranskej Lomnice, Bielej vody, Skalnatého plesa a od Chaty Plesnivec, cez Veľké Biele pleso.

Priamo nad chatou sa vypína mohutná stena Malého Kežmarského štítu a z druhej strany môžeme vidieť Jahňací štít, na ktorý vedie turistická trasa.

Chata pri Zelenom plese
Chata pri Zelenom plese

Občerstvenie a ubytovanie na Chate pri Zelenom plese

Samozrejmosťou na Brnčalke je teplá kuchyňa, veľký výber polievok, čapovaných nápojov a k tomu nádherný výhľad z okna a terasy na Zelené pleso. Miestnou špecialitou sú napríklad parené buchty.

Chata pri Zelenom plese je otvorená celoročne a pre ubytovanie má kapacitu 56 lôžok v izbách s kompletným vybavením a posteľným prádlom. Pokiaľ je chata plne obsadená dá sa prespať s vlastným spacákom v neďalekej vykurovanej nocľahárni.

WC sa nachádza na každej chodbe. Sprchy s teplou vodou sú dostupné pre ubytovaných v suteréne chaty. Počas hlavnej turistickej sezóny odporúčame rezerváciu ubytovania vybaviť dostatočne dopredu cez rezervačný formulár.

Chata pri Zelenom plese
Chata pri Zelenom plese

Túra na Chatu pri Zelenom plese z Lomnice a Bielej vody

Obľúbená trasa na Brnčalku vedie z Tatranskej Lomnice, cez Šalviový prameň – Dolinu Zeleného plesa (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 715 m ) – najprv žltá, potom modrá a žltá značka

Z Bielej vody ideme cez Rázcestie nad MatliarmiŠalviový prameň – Dolinu Zeleného plesa (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 655 m ) – najprv žltá, potom modrá a žltá značka

Z Chaty Plesnivec a Skalnatého plesa

Pôsobivá je trasa z Chaty Plesnivec okolo Veľkého Bieleho plesa, po zelenej a červenej značke (čas výstupu do 2:30 hod.).

Od Skalnatého plesa prechádza chodník cez Veľkú Svišťovku (čas zostupu do 2:30 hod.). Trasa je uzavretá od 1.11. do 14.6. počas zimnej uzávery Vysokých Tatier.

Počasie a webkamera

Aktuálne počasie a poveternostné podmienky na Chate pri Zelenom plese sledujte live cez webkameru.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko v Tatranskej Lomnici, pod lanovkou na Skalnaté pleso, alebo parkovisko pred železničnou stanicou v Tatranskej Lomnici. V Kežmarskej Bielej vode je možné parkovať na parkovisku pri hlavnej ceste. Železničná a autobusová stanica v Tatranskej Lomnici.

Kam v okolí?

Chata pri Zelenom plese slúži aj ako východiskový bod túry na Jahňací štít. Od Brnčalky ďalej vedú turistické chodníky na Veľké Biele pleso a Chatu Plesnivec. Cez Kopské sedlo do doliny Zadné Meďodoly a po červenej cez Veľkú Svišťovku na Skalnaté pleso.

Údaje o trase a dĺžke túry sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Tatranská Lomnica – Pri tenise – Rázcestie nad Matliarmi – Šalviový prameň – Chata pri Zelenom plese.

foto: Olgierd Rudak, VnGrijl, Govisity


Dĺžka:
10 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
715 m
Klesanie:
75 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Biela voda, Tatranská Lomnica, Skalnaté pleso, Chata Plesnivec
Turistická značka modrá, žltá
Trasa Tatranská Lomnica - Šalviový prameň - Chata pri Zelenom plese
Občerstvenie Chata pri Zelenom plese