Chata pri Zelenom plese

Vysoké Tatry

Chata pri Zelenom plese, prezývaná aj Brnčalka, sa nachádza vo výške 1551 m n. m., neďaleko Zeleného plesa. Vedie sem trasa z Tatranskej Lomnice, zo Skalnatého plesa a od Chaty Plesnivec, vez Veľké Biele pleso.

Priamo nad chatou sa vypína mohutná stena Malého Kežmarského štítu a z druhej strany môžeme vidieť Jahňací štít, na ktorý vedie turistická značka.

Chata pri Zelenom plese
Chata pri Zelenom plese

Občerstvenie a ubytovanie na Chate pri Zelenom plese

Samozrejmosťou je teplá kuchyňa, veľký výber polievok, čapovaných nápojov a k tomu nádherný výhľad z terasy na Zelené pleso. Špecialitou sú napríklad parené buchty.

Chata pri Zelenom plese je otvorená celoročne a pre ubytovanie má kapacitu 56 lôžok v izbách s kompletným vybavením a posteľným prádlom. Pokiaľ je chata plne obsadená, je tu možnosť prespať s vlastným spacákom v neďalekej vykurovanej nocľahárni.

WC sa nachádza na každej chodbe. Sprchy s teplou vodou sú dostupné pre ubytovaných v suteréne chaty. Počas hlavnej turistickej sezóny odporúčame rezerváciu ubytovania vybaviť dostatočne dopredu, napríklad TU.

Chata pri Zelenom plese

Trasa na Chatu pri Zelenom plese

Obľúbená trasa vedie na Brnčalku po turistickom chodníku z Tatranských Matliarov a z Tatranskej Lomnice, cez Šalviový prameň – Dolinu Zeleného plesa – Chata Brnčalka (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 669 m ) – najprv modrá a potom žltá značka

Podľa nás najkrajšia trasa je od Chaty Plesnivec, okolo Veľkého Bieleho plesa, po zelenej a červenej značke (dĺžka do 2:30 hod.).

Od Skalnatého plesa prechádza chodník cez Veľkú Svišťovku po červenej značke (dĺžka asi 2 hodiny 30 minút). Trasa je neprístupná od 1.11. do 14.6., počas zimnej uzávery Vysokých Tatier.

Počasie a webkamera

Aktuálne počasie a poveternostné podmienky na Chate pri Zelenom plese sledujte live cez webkameru.

Chata pri Zelenom plese

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko v Tatranskej Lomnici, pod lanovkou na Skalnaté pleso, alebo parkovisko pred železničnou stanicou v Tatranskej Lomnici. V Tatranských Matliaroch, Biela voda je možné parkovať na parkovisku pri hlavnej ceste. Železničná a autobusová stanica v Tatranskej Lomnici.

Kam v okolí?

Chata pri Zelenom plese slúži aj ako východiskový bod túry na Jahňací štít. Od Brnčalky ďalej vedú turistické chodníky na Veľké Biele pleso a Chatu Plesnivec. Cez Kopské sedlo do doliny Zadné Meďodoly. A po červenej cez Veľkú Svišťovku na Skalnaté pleso.

Údaje o trase a dĺžke túry sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Tatranské Matliare – Rázcestie nad Matliarmi – Šalviový prameň – Chata pri Zelenom plese a späť.

foto: Olgierd Rudak, VnGrijl, Govisity

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:18 km Čas:7 hod Stúpanie:670 m Klesanie:670 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Tatranské Matliare, Tatranská Lomnica, Skalnaté pleso, Chata Plesnivec
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa: Tatranské Matliare - Rázcestie nad Matliarmi - Šalviový prameň - Chata pri Zelenom plese a späť Občerstvenie: Chata pri Zelenom plese Web: https://chataprizelenomplese.sk/