Žiarska chata

Západné Tatry

Žiarska chata sa nachádza vo výške 1325 m.n.m v Žiarskej doline a je južnou vstupnou bránou do Západných Tatier a Roháčov. Žiarska dolina je veľmi pôvabná s patrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie doliny na Liptove. Počasie, ubytovanie a ďalšie trasy nájdete dole v článku.

Žiarska chata vám poskytne výborné miesto na oddych, ubytovanie či občerstvenie. Poslúži aj ako východiskový bod na vysokohorské túry v okolí. Z chaty pokračujú turistické chodníky na Baníkov (2178 m n.m.), Smutné sedlo, alebo cez Žiarske sedlo na Baranec (2184 m n.m.)

Žiarska chata
Žiarska chata – foto: Shutterstock

Ubytovanie a občerstvenie

Žiarska chata má celoročnú prevádzku, otvorená je denne od 8:00 – 22:00 a kuchyňa do 19:00. Ubytovacia kapacita je 40 lôžok a rezerváciu treba urobiť priamo TU.

Žiarska chata je dostupná aj na bicykli, trasa cez Žiarsku dolinu

Prídete sem upravenou asfaltovou cestou cez Žiarsku dolinu a turistickým chodníkom s modrým značením. Trasa je ideálna aj pre rodiny s deťmi. Pôjdete po trase Žiar – Žiarska dolina – Žiarska chata (čas výstupu do 1:40, prevýšenie 405 m) – modrá značka

Trasa cez Žiarsku dolinu je vhodná aj pre horské a trekingové bicykle. Počas letnej sezóny je možné pri chate požičať kolobežky.

Túra na Baranec cez Žiarsku chatu

Pre zostup/výstup na Baranec môžete zvoliť Žiarske sedlo a Žiarsku chatu. Úsek po žltej značke cez Smrek (2072 m n.m.) je na niektorých miestach exponovaný, veľmi skalnatý a technicky náročnejší, ako cez Holý vrch.

Zostup zo Žiarskeho sedla na Žiarsku chatu vedie väčšinou po kamenistom chodníku, v nižších častiach lemovaný kosodrevinou. Zo Žiarskeho sedla môžeme pozorovať v Žiarskej doline Žiarske pleso a pod Plačlivým Plačlivé pliesko.

Žiarska chata
Žiarska chata – foto: Turisticky

Webkamera

Aktuálne poveternostné podmienky priamo na Žiarskej chate a predpoveď počasia sledujte online TU.

Parkovanie a verejná doprava

Prístup je pomerne jednoduchý, zaparkovať odporúčame na centrálnom platenom parkovisku v ústí Žiarskej doliny. Na vjazd do doliny a parkovanie pri chate majú nárok iba návštevníci ubytovaní v izbách. Počas zimnej sezóny slúži cesta skialpinistom a nie je udržiavaná. Z tohoto dôvodu výjazd autom ku chate v zime nie je možný!

Autobusom z Liptovského Mikuláša, vystúpite na konečnej zastávke Žiar, Žiarska dolina.

Kam v okolí?

V Žiarskej doline sa nachádza Medvedia štôlňa, v blízkosti chaty Symbolický cintorín obetiam Západných Tatier. Rozhodne sa oplatí vidieť Šarafiový vodopád, ku ktorému prídete po zelenej turistickej značke do 15 minút od chaty. Veľmi atraktívny je tiež výstup na úchvatný Baníkov, alebo na celoročne sprístupnený Baranec (2184 m n.n.).

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:12 km Čas:4 hod Stúpanie:405 m Klesanie:405 m Lokalita: Západné Tatry Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Žiar
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Žiar - Žiarska dolina - Žiarska chata a späť Občerstvenie:

Žiarska chata

Web: http://www.ziarskachata.com/