Medvedia štôlňa

Liptov

Pravé banské permoníkovo, určené pre celú rodinu. Jedinečný zážitok, na ktorý budete s deťmi dlho spomínať ponúka Medvedia štôlňa v Žiarskej doline, neďaleko obce Žiar. Jedná sa o unikát, pretože Medvedia štôlňa je jediné sprístupnené banské dielo na Liptove.

Prejdete si spolu so sprievodcom miesta, ktoré človek tvrdou prácou vytvoril za desiatky rokov s vidinou získania zlata. Všetko v neopakovateľnej atmosfére s horiacim olejovým kahancom. Prevádzkovateľ štôlne sľubuje jedinečný zážitok.

Čelovú lampu taktiež dostanete pred vstupom do štôlne. Dĺžka sprístupnenej trasy je 400 metrov a v štôlni strávite asi 30 minút.

Medvedia štôlňa

Otváracie hodiny a vstupné

Permoníkovo – Medvedia štôlňa na Liptove je otvorená denne 10.00 – 16.00 hod, aj počas pondelkov. Ako je dnes otvorené nájdete priamo na oficiálnej stránke.

Dospelí platia 6€, dôchodcovia, študenti a deti 4€. Pre obyvateľov obcí Žiar, Veterná Poruba a Smrečany platí regionálne vstupné 1€. Lístky zakúpite na začiatku prehliadky u lektora.

Ako sa sem dostať?

Medvedia štôlňa sa nachádza na Liptove na začiatku Žiarskej doliny, približne 15 km od Liptovského Mikuláša a 3 km od obce Žiar.

Parkovanie a verejná doprava

Prístup je veľmi jednoduchý. Zaparkovať môžete na neďalekom centrálnom parkovisku v ústí Žiarskej doliny, približne 200 metrov od vstupu do štôlne.

Autobusy premávajú z Liptovského Mikuláša, vystúpite na zastávke Žiar, Žiarska dolina a pokračujte po modrej značke smerom na Žiarsku chatu. Po 20 minútach chôdze ste pri štôlni.

Kam v okolí?

Odporúčame pokračovať ďalej Žiarskou dolinou až na Žiarsku chatu, ktorá je otvorená celoročne. Výstup na chatu po modrej značke trvá približne do 1:30 hod. Kam na výlet na Liptove? Navštívte Liptovský hrad, Termálny prameň Kalameny, Lúčanský vodopád, alebo Skanzen v Pribyline.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Žiarska dolina, ústie – Medvedia štôlňa a späť.

Dĺžka:1 km Čas:2 hod Stúpanie:25 m Klesanie:25 m Lokalita: Liptov Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Žiar
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Žiarska dolina, ústie - Medvedia štôlňa a späť Občerstvenie: Salaš Žiar Žiarska Chata Web: http://www.stolna.sk/

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety