Medvedia štôlňa – Permoníkovo

Liptov

Preskúmajte pravé banské Permoníkovo na začiatku Žiarskej doliny. Jedinečný zážitok, na ktorý budete s deťmi dlho spomínať ponúka Medvedia štôlňa, neďaleko obce Žiar. Objavte tento podzemný unikát, pretože Medvedia štôlňa je jediné sprístupnené banské dielo na Liptove.

Spolu so sprievodcom prejdete miesta, ktoré človek tvrdou prácou vytvoril za desiatky rokov s vidinou získania zlata. Všetko v neopakovateľnej atmosfére s horiacim olejovým kahancom. Prevádzkovateľ štôlne sľubuje návštevníkom jedinečný zážitok. Čelovú lampu dostanete pred vstupom do podzemia.

Dĺžka sprístupnenej trasy je 400 metrov a v štôlni Permoníkovo strávite asi 30 minút.

Medvedia štôlňa

Otváracie hodiny a vstupné

  • Permoníkovo – Medvedia štôlňa na Liptove je otvorená denne 10.00 – 16.00 hod, aj počas pondelkov
  • Ako je dnes otvorené nájdete priamo na oficiálnej stránke. Vstupy sú každú celú hodinu
  • Dospelí platia 7€, dôchodcovia, študenti a deti 5€. Lístky zakúpite na začiatku prehliadky u lektora

Ako sa sem dostať?

Medvedia štôlňa sa nachádza na Liptove v ústí Žiarskej doliny, približne 15 km od Liptovského Mikuláša a 3 km od obce Žiar.

Parkovanie a verejná doprava

Prístup je veľmi jednoduchý. Zaparkovať môžete na neďalekom centrálnom parkovisku na začiatku Žiarskej doliny, približne 200 metrov od vstupu do štôlne.

Autobusy premávajú z Liptovského Mikuláša na zastávku Žiar, Žiarska dolina a ďalej pokračujte pešo po modrej značke na Žiarsku chatu. Po 20 minútach chôdze ste pri štôlni.

Kam v okolí?

Ak budete pokračovať Žiarskou dolinou prídete na Žiarsku chatu. Výstup po modrej značke trvá približne 1:30 hod. Kam na výlet na Liptove? Navštívte Liptovský hrad, Termálny prameň Kalameny, Lúčanský vodopád, alebo Skanzen v Pribyline.


Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Žiar
Turistická značka modrá
Trasa Žiarska dolina, ústie - Medvedia štôlňa
Občerstvenie Salaš Žiar Žiarska Chata