Baranec

Západné Tatry

Baranec je po Bystrej (2 248,4 m n.m.) a Jakubinej (2 193,7 m n.m.), tretí najvyšší vrch Západných Tatier – Roháčov s nadmorskou výškou 2184 m n.m.

Priamo z vrchola je naozaj jedinečný výhľad na Liptov, ale tiež na časť hrebeňovky Roháčov, Baníkov, Tri kopy, Plačlivé a Ostrý Roháč.

Pre svoju unikátnu polohu a jedinečnú scenériu, patrí Baranec medzi najobľúbenejšie turistické ciele na Liptove.

Trasa zo Žiarskej doliny po žltej značke postupne prechádza serpentínami cez les, kosodrevinu a prvé výhľady začínajú pod Holým vrchom. Ďalej už prechádzame cez nádherné alpské lúky a postupne sa nám po pravej strane začne ukazovať vrch Štrbavý, Malý Baranec a Mládky.

Chodník je už v týchto miestach kamenistý, pokrytý sutinou a kosodrevinu nahrádzajú trávnaté lúky. Po pravej strane sa nám začína otvárať nádherná panoráma Tatier, ktorej dominuje Kriváň.

Na vrchole Baranca sa nachádza betónový pilier so slovenským znakom, žltá turistická tabuľka s nadmorskou výškou a smerovými trasami.

Trasa cez Žiarsku chatu:

Pre zostup z Baranca môžete zvoliť Žiarske sedlo a pokračovať na Žiarsku chatu. Úsek po žltej značke cez Smrek (2072 m n.m.) je na niektorých miestach exponovaný, veľmi skalnatý a oveľa náročnejší ako cez Holý vrch.

Zostup zo Žiarskeho sedla na Žiarsku chatu vedie väčšinou po kamenistom chodníku, v nižších častiach lemovaný kosodrevinou. Zo Žiarskeho sedla môžeme pozorovať v Žiarskej doline Žiarske pleso a pod Plačlivým Plačlivé pliesko.

Ako sa sem dostať?

Žiarska dolina, ústie – Holý vrch – Baranec (čas výstupu 3:45, prevýšenie 1268 m) – žltá značka

Z obce Pribylina od rázcestia Úzkej doliny po trase Nad Orešnicou, odbočka – Klinovaté – Malý Baranec – Baranec (čas výstupu 4 hodiny, prevýšenie 1296 m) – zelená značka. Chodník je uzatvorený od 1.11. do 14.6.

Navrhujeme okružnú trasu Žiarska dolina, ústie – Holý vrch – Baranec – Smrek – Žiarske sedlo – Pod Homôľkou – Žiarska chata – Žiarska dolina (celkový čas 7:30) – najprv žltá, potom zelená a modrá značka.

Kde parkovať?

Prístup je pomerne jednoduchý, zaparkovať môžete na centrálnom platenom parkovisku v ústí Žiarskej doliny, približne 3 km od obce Žiar.

Verejná doprava:

Autobusom sa doveziete z Liptovského Mikuláša, vystúpite na konečnej zastávke Žiar, Žiarska dolina. Zastávka sa nachádza približne 5 minút chôdze od ústia Žiarskej doliny.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Žiarska dolina, ústie – Holý vrch – Baranec a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:12 km Čas:8 hod Stúpanie:1268 m Klesanie:1268 m Lokalita: Západné Tatry Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Žiarska dolina
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Žiarska dolina, ústie - Holý vrch - Baranec a späť Občerstvenie: Žiarska chata