Brána slobody

Bratislava

Priamo pod hradom Devín, na sútoku riek Morava a Dunaj, pripomína tragické udalosti pamätník Brána slobody. Bol postavený na pamiatku smrti 400 žien a mužov, ktorí sa pokúsili o útek za hranicu železnej opony v rokoch 1945 až 1989.

Bránu slobody odhalili 17. novembra v roku 2005 v Deň boja za slobodu a demokraciu. Autor diela Peter Meszároš znázornil rozstrieľanú bránu, vnútri ktorej je vyhnutá kovová mreža.

Brána Slobody
Pamätník Brána Slobody pod Devínom

Pamätník pri Devíne venovaný Antonovi Srholcovi

16. júna v roku 2016 tu pribudol ďalší pamätník, ktorý je venovaný otcovi Antonovi Srholcovi. Anton Srholec bol synonymom slobody, statočný a čestný človek s veľkým srdcom, ktorý si zachoval dôstojnosť, aj keď ho vydierali komunisti.

V roku 1951 sa so skupinkou bohoslovcov neúspešne pokúsil preplávať rieku Moravu. Za pokus o nelegálne prekročenie hraníc bol odsúdený na 12 rokov väzenia. V ňom strávil 10 rokov, prevažne v uránových baniach v Jáchymove.

V okolí pamätníka sa nachádzajú lavičky a cyklotrasy, ktoré vedú cez Slovanské nábrežie do Bratislavy, alebo v smere na Schloss Hof do Rakúska.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko priamo pod Hradom Devín. Vzdialené je pešou chôdzou asi 10 minút od Brány slobody.

Do Devína premáva linka číslo 29 priamo z centra Bratislavy (v smere od mosta SNP). Vystúpime na zastávke Štrbská a pokračujeme pešo asi 10 minút k pamätníku.

Kam v okolí?


Lokalita Bratislava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Devín
Trasa Devín, parkovisko pod hradom - Brána slobody