Sandberg

Bratislava

Pozostatky mora, alebo priamo morský piesok, či dokonca skameneliny pri Bratislave? Sandberg prezývaný pieskový kopec sa skutočne nachádza v blízkosti Devínskej Novej Vsi. Ako sa sem dostať a kde parkovať? Dozviete sa v článku.

Sandberg je súčasťou prírodnej rezervácie Devínska Kobyla v Malých Karpatoch. Miesto bolo objavené tak trochu náhodou a to počas ťažby pieskovcov, pre potreby tehelne v Devínskej Novej Vsi.

Sandberg

Chránená lokalita v súčasnosti patrí medzi najvýznamnejšie paleontologické miesta na Slovensku. Na Sandbergu sa našlo veľké množstvo skamenelín, napríklad zuby žraloka, pozostatky korytnačiek, kosti veľryby, tuleňa a mnohých ďalších zvierat.

Zaujímavosťou je, že v pieskovcoch hniezdi Včelárik zlatý, ktorý si hĺbi až 1 metrov hlboké hniezda. Z rastlín tu dokonca rastie veľmi vzácna drobná orchidea. Miesto je atraktívne aj vďaka výhľadom na okolie. Pozorovať odtiaľto môžeme Devínsku Novú Ves, zrúcaninu hradu Devín, rieku Morava.

Aj dnes pri pozornom sledovaní, môžete v piesku nájsť miniatúrne skameneliny, väčšinou lastúrnikov a ulitníkov. Sandberg je ideálne miesto pre krátke rodinné prechádzky v okolí Bratislavy.

Sandberg

Ako sa dostať na Sandberg?

Z centra Devínskej Novej Vsi sem vedie modrá turistická značka, rátajte s časom výstupu asi 30 minút. Odporúčame trasu od Hradu Devín, cez Devínsku Kobylu. Po modrej značke, približne za 1 hodinu a 30 minút. Prídeme sem aj z lokality Podhorské cez Dendropark, po zelenej značke ste hore do 15 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Odporúčame zaparkovať na ulici Pavla Horova, pod Dendroparkom. Prípadne využite vzdialenejšie parkoviská – Eurovelo a na ulici Na Hriadkach. Najbližšia autobusová zastávka MHD Pri Sandbergu.

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť Vyhliadku na Devínskej Kobyle, Hrad Devín, alebo pamätník Brána slobody na sútoku riek Dunaj a Morava. Na Devínskej Kobyle stoja za pozornosť Biele skaly, alebo pozostatky raketovej základne. Kam na výlet v Malých Karpatoch?

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Devínska Nová Ves – Sandberg a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:3 km Čas:2 hod Stúpanie:73 m Klesanie:73 m Lokalita: Malé Karpaty Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Devínska Nová Ves
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Devínska Nová Ves - Sandberg a späť