Brekovský hrad

Zemplín

Pohodlný prístup a krásne výhľady ponúka toto atraktívne a vyhľadávané turistické miesto na Zemplíne. Brekovský hrad ukrýva mnohé lákadlá. Vedie sem jednoduchá trasa z obce Brekov.

Stručne z histórie

Prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia. Patril do sústavy hradov Jasenov, Vinné a Čičva, ktoré strážili uhorsko-poľskú cestu.

Brekovský hrad postupne menil majiteľov a zažil aj bitku v roku 1466. Vtedy sa pod jeho hradbami dostali do boja vojská kráľa Mateja Korvína a poľského kráľa Kazimíra IV. Neskôr hrad vlastnili Zápoľský, František Kendy, Mikuláš Druget. Po vlnách protihabsburských povstaní na konci 17. storočia zostal opustený.

Brekovský hrad

Hrad postupne chátral, až sa napokon z neho zachovali už len zvyšky opevnenia a múrov. V roku 1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Od roku 2009 našťastie zrúcanine svitá na lepšie časy. Prebieha tu rozsiahla obnova, vďaka Združeniu na záchranu Brekovského hradu.

Našťastie sa tu dodnes zachovali múry až do výšky troch podlaží, kuchyňa aj pivnice. Dokonca aj časti horného hradu, ktorý bol pravdepodobne vybavený padacím mostom. Nachádza sa tu hradné múzeum a zrekonštruovaná hradná pivnica.

Otváracie hodiny – Hrad Brekov

Zrúcanina je celoročne prístupná verejnosti.

Trasa na Brekovský hrad

Brekovský hrad sa nachádza medzi mestami Strážske a Humenné, nad obcou Brekov, v nadmorskej výške 280 m n.m.

Priamo z obce a žel. zastávky vedie až na hrad žltá značka, po ktorej prídete hore do 30 min. Po ceste na hrad vybudovali studničku, aj turistický prístrešok.

Parkovanie a verejná doprava

V obci Brekov pri cintoríne sa nachádza niekoľko parkovacích miest. Železničná, alebo autobusová zastávka v obci Brekov. Spoje premávajú z Humenného a Michaloviec.

Kam v okolí?

Navštívte tiež neďaleké hrady Čičva, Jasenov, Vinné. Za pozornosť určite stojí Sninský kameň nad Sninou, výstup na vrchol Vihorlat, alebo Vihorlatské múzeum v Humennom.


Dĺžka:
3 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
119 m
Klesanie:
119 m
Lokalita Zemplín
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Brekov
Turistická značka žltá
Trasa Obec Brekov - Hrad Brekov a späť
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom