Hrad Čičva

Zemplín

Hrad Čičva, prezývaný aj Čičava sa preslávil knihou klamstiev a klamárov, ktorá sa tu nachádzala v 16. a 17. storočí. Zapisovali sa do nej najväčší klamári a všetky možné klamstvá a nepravdy.

Stručne z histórie

Postavený bol v rokoch 1309 až 1316 a strážil obchodnú cestu do Poľska. V roku 1963 ho vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Hrad bol v minulosti súčasťou rozsiahleho panstva spolu so 60 obcami a tiež sídlom archívu Zemplínskej stolice.

V minulosti Hrad Čičva vlastnila preslávená Alžbeta Báthoryová, ktorá sa vo Vranovskom kaštieli vydala za Františka Nádašdyho. Od roku 2014 prebieha rekonštrukcia a konzervácia o ktorú sa stará občianske združenie Pro futuro hradu Čičva.

Hrad Čičva

Hrobka rodiny Barkóczy

Neďaleko prístupovej cesty od kameňolomu sa nachádza hrobka rodiny Barkóczy, ktorí boli poslednými majiteľmi hradu. V tejto hrobke sa nikdy nepochovávalo. Zosnulí členovia rodiny majú svoje posledné miesto odpočinku na blízkom cintoríne, ktorý návštevník míňa po pravej strane, popri chodníku k hrobke.

Otváracie hodiny

Zrúcanina hradu Čičva je sprístupnená celoročne. Každoročne sa na hrade konajú v auguste Čičvianske hradné slávnosti, ktorých výťažok je venovaný na záchranu a obnovu.

Hrad Čičva je prístupný z obce Podčičva

Na hrad prídete pešo z obce Podčičva po zelenej značke, ktorú kopíruje náučný chodník, asi za 10 minút. Je to najkratšia trasa s prevýšením do 65 m. Táto prístupová cesta je zároveň aj najvhodnejšou pre návštevníkov s detským kočíkom a malými deťmi a tiež pre zdravotne postihnutých s doprovodom.

Prídeme sem aj po zelenej turistickej značke z obce Benkovce cez Inovec asi za 1:30. Z Vranova nad Topľou najprv po modrej a potom po zelenej značke asi za 3 hodiny.

Parkovanie a verejná doprava

Pre motorizovaných turistov je na konci asfaltovej cesty v Podčičve k dispozícii malé parkovisko pri drevenom altánku (cca. 6 parkovacích miest), odkiaľ vedie cesta priamo na hrad už iba pešo. Pokiaľ je obsadené, ďalšie malokapacitné parkovisko sa nachádza pod hradným bralom, pri bývalom kameňolome v Podčičve.

Autobusy premávajú na trase Humenné – Vranov – Košice (Prešov). Vystúpime na zastávke v obci Podčičva.

Kam v okolí?

Za pozornosť stojí napríklad: Jasenovský hrad, Hrad Brekov, Slovenské opálovové bane, alebo Roklina Zapikanova chyža pri obci Davidov.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Podčičva – Hrad Čičva a späť.

zdroj: Hrad Čičva


Dĺžka:
2 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
65 m
Klesanie:
65 m
Lokalita Zemplín
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Podčičva
Turistická značka zelená
Trasa Podčičva - Hrad Čičva a späť
Občerstvenie Reštaurácia Čičva