Hrad Čičva

Vranov nad Topľou

Hrad Čičva, prezývaný aj Čičava sa preslávil knihou klamstiev a klamárov, ktorá sa tu nachádzala v 16. a 17. storočí. Zapisovali sa do nej najväčší klamári a všetky možné klamstvá a nepravdy.

Postavený bol v rokoch 1309 až 1316 a strážil obchodnú cestu do Poľska. V roku 1963 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Hrad bol v minulosti súčasťou rozsiahleho panstva spolu so 60 obcami a tiež sídlom archívu Zemplínskej stolice.

V minulosti hrad Čičva vlastnila preslávená Alžbeta Báthoryová, ktorá sa vo Vranovskom kaštieli vydala za Františka Nádašdyho.

Od roku 2014 prebieha rekonštrukcia a konzervácia o ktorú sa stará občianske združenie Pro futuro hradu Čičva.

Každoročne sa na hrade konajú v auguste Čičvianske hradné slávnosti, ktorých výťažok je venovaný na záchranu a obnovu. Hrad a jeho areál je voľne prístupný celoročne.

Neďaleko prístupovej cesty od kameňolomu sa nachádza hrobka rodiny Barkóczy, ktorí boli poslednými majiteľmi hradu. V tejto hrobke sa nikdy nepochovávalo. Zosnulí členovia rodiny majú svoje posledné miesto odpočinku na blízkom cintoríne, ktorý návštevník míňa po pravej strane práve popri cestičke k hrobke.

Otváracie hodiny:

Zrúcanina hradu Čičva je bezplatne sprístupnená celoročne.

Ako sa sem dostať?

Na hrad prídete pešo z obce Podčičva po zelenej značke, ktorú kopíruje náučný chodník, asi za 10 minút. Je to najkratšia trasa s prevýšením do 65 m. Táto prístupová cesta je zároveň aj najvhodnejšou pre návštevníkov s detským kočíkom a malými deťmi a tiež pre zdravotne postihnutých s doprovodom.

Prídete sem po zelenej turistickej značke z obce Benkovce cez Inovec asi za 1:30. Z Vranova nad Topľou najprv po modrej a potom po zelenej značke asi za 3 hodiny.

Kde parkovať?

Pre motorizovaných turistov je na konci asfaltovej cesty v Podčičve k dispozícii malé parkovisko pri drevenom altánku (cca. 6 parkovacích miest), odkiaľ vedie cesta priamo na hrad už iba pešo. Pokiaľ je obsadené, ďalšie malokapacitné parkovisko sa nachádza pod hradným bralom pri bývalom kameňolome v Podčičve.

Verejná doprava:

Autobusy sem premávajú na trase Humenné – Vranov – Košice (Prešov). Vystúpite na zastávke v obci Podčičva.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Podčičva – Hrad Čičva a späť.

zdroj: Hrad Čičva

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:2 km Čas:2 hod Stúpanie:65 m Klesanie:65 m Lokalita: Vranov nad Topľou Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Podčičva
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Podčičva - Hrad Čičva a späť Občerstvenie: Reštaurácia Čičva Web: http://www.hradcicva.sk