Hájovňa na Peknej ceste

Bratislava Malé Karpaty

Zabudnutá ruina sa zmenila na unikátny oddychový priestor. Zrekonštruovaná Hájovňa na Peknej ceste bola otvorená pre verejnosť 5. júla 2023. Pôvodná hájovňa na Peknej ceste v Malých Karpatoch začala opäť slúžiť ľuďom, ktorí prichádzajú do lesa za oddychom.

Hájovňa na Peknej ceste
Hájovňa na Peknej ceste – Bratislavský kraj

Hájovňa na Peknej ceste má zaujímavý príbeh

Niekdajšia hájovňa pochádza z prelomu 19. a 20. storočia a neskôr bola začlenená medzi budovy areálu muničných skladov. Zachovali sa z nej prakticky len klenbové priestory polo-zapustenej pivnice. Priestor bol preto verejnosti dlhé roky úplne neprístupný.

Obnova budovy a okolitého priestoru sem prinavrátila verejnú funkciu a momentálne tu nájdete grilovací pavilón, 2 vonkajšie ohniská, zelené miesta na piknik v tieni stromov, vodné prvky, preliezky pre deti, stojany na bicykle aj ihrisko na petang.

Úprava zachováva pôvodné dispozície priestorov pivnice horárne, prebehla sanácia muriva a podláh, nové prekrytie priestoru v tvare sedlovej strechy nadväzuje na pôvodný vzhľad budovy.

Hájovňa na Peknej ceste
Hájovňa na Peknej ceste – Mestské lesy Bratislava

Architekti zachovali pôvodnú pivnicu

Autormi návrhu súčasnej podoby hájovne sú architekti z ateliérov OFFICE110 a DIVO. Architektom sa podarilo nadviazať na pivnicu pôvodnej hájovne, ktorá tvorí podnož pre centrálne umiestnený altánok. Prekrytie pôvodného priestoru sedlovou strechou odkazuje na dobový vzhľad budovy.

Históriu miesta sa podarilo podčiarknuť aj použitím pôvodných materiálov – pri demontáži havarijného stavu pôvodnej budovy sa našlo 40 paliet tvrdých tehál takzvaných klingeriek, pričom na niektorých bola razba z roku 1894. Tehly boli použité pri oprave fasády pivnice, tvoria tiež spevnené plochy okolo vonkajších ohnísk.

Hájovňa má zachovalé klenbové pivnice a priestor pred nimi bude slúžiť na víkendové akcie a ponuku lokálnych vín z Račianských viníc.

Ako sa sem dostať?

Hájovňa na Peknej ceste sa nachádza presne tu, nad lokalitou Krasňany.

Kam na výlet v Bratislave a okolí?

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj, Mestské lesy v Bratislave


Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Bratislava, Rača