Hrad Blatnica

Veľká Fatra

Ako sa dostať na Blatnický hrad? Trasa Gaderská dolina – Hrad Blatnica je vhodná pre rodinnú prechádzku. V pohorí Veľká Fatra, asi 2 km nad dedinou Blatnica, sa nachádza ľahko prístupná zrúcanina. Pozývame na prechádzku cez Gaderskú dolinu.

Blatnický hrad postavili v 13. storočí na ochranu cesty „magna via“, vedúcej z Nitry na sever. Jeho prvým majiteľom bol Peter z Brezovice, neskôr sa stal len kráľovským majetkom. Do roku 1790 prešiel rukami niekoľkých panovníkov, no odvtedy hrad len pustol až do dnešnej podoby zrúcaniny.

Hrad Blatnica
Blatnický hrad

Zachované je vo veľkej výške murivo západnej veže, v ktorom môžete vidieť dodnes štrbinové strieľne. Zvyšky stien hospodárskych budov v dolnom hrade vám poskytnú impozantný výhľad. Pred hradom sa nachádza turistický prístrešok a verejné ohnisko.

Od roku 2008 pôsobí na hrade Združenie na záchranu hradu Blatnica – Diadém. V súčasnosti prebiehajú prípravy na rekonštrukciu a konzerváciu hradných zrúcanín.

Otváracie hodiny

Zrúcanina hradu je prístupná celoročne a vstup do areálu len na vlastnú zodpovednosť.

Trasa Gaderská dolina – Hrad Blatnica

Ako sa dostať na Blatnický hrad? Spríjemnite si návštevu hradu turistikou. Ideálny prístup po chodníku, cez Gaderskú dolinu.

Pôjdeme po trase Blatnica – Gaderská dolina – Odbočka na Hrad Blatnica – Hrad Blatnica (čas výstupu do 45 min., prevýšenie 125 m) – žltá značka

Hrad Blatnica
Blatnický hrad

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom záchytnom parkovisku na konci obce Blatnica, pri pamätníku. Bližšie parkovisko sa nachádza v Gaderskej doline, v chatovej osade Gader.

Kam v okolí?

Gaderská aj Blatnická dolina sú vďaka kvalitnému povrchu ideálne na výlety, či cyklopotulky. Neprehliadnite odbočku na Jaskyňu Mažarná z Gaderskej doliny. Odporúčame tiež okružnú túru na Ostrú – Tlstú.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Blatnica – Gaderská dolina – Odbočka na Hrad Blatnica – Hrad Blatnica a späť.

Decathlon - Turistika

Dĺžka:5 km Čas:2 hod Stúpanie:125 m Klesanie:125 m Lokalita: Veľká Fatra Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Blatnica
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Blatnica - Gaderská dolina - Odbočka na Hrad Blatnica - Hrad Blatnica a späť Občerstvenie: Osada Gader

Malý Rozsutec
Malá Fatra Malý Rozsutec
Sninský kameň
Vihorlat Sninský kameň