Hrad Blatnica

Veľká Fatra

V pohorí Veľká Fatra, asi 2 km nad dedinou Blatnica, sa nachádza ľahko prístupná zrúcanina. Trasa je vhodná na rodinnú prechádzku s malými deťmi. Ako sa sem dostať? Pozývame na Hrad Blatnica z Gaderskej doliny.

Blatnický hrad postavili v 13. storočí na ochranu cesty „magna via“, vedúcej z Nitry na sever. Jeho prvým majiteľom bol Peter z Brezovice, neskôr sa stal len kráľovským majetkom. Do roku 1790 prešiel rukami niekoľkých panovníkov, no odvtedy hrad len pustol až do dnešnej podoby zrúcaniny.

Zachované je vo veľkej výške murivo západnej veže, v ktorom môžete vidieť dodnes štrbinové strieľne. Zvyšky stien hospodárskych budov v dolnom hrade vám poskytnú impozantný výhľad. Pred hradom sa nachádza turistický prístrešok a verejné ohnisko.

Od roku 2008 pôsobí na hrade Združenie na záchranu hradu Blatnica – Diadém. V súčasnosti prebiehajú prípravy na rekonštrukciu a konzerváciu hradných zrúcanín.

Hrad Blatnica

Otváracie hodiny

Zrúcanina Blatnického hradu je prístupná celoročne a vstup do areálu len na vlastnú zodpovednosť.

Trasa Gaderská dolina – Hrad Blatnica

Ako sa dostať na Blatnický hrad? Spríjemnite si návštevu hradu turistikou. Ideálny prístup cez Gaderskú dolinu.

Pôjdete po trase Blatnica – Gaderská dolina – Odbočka na Hrad Blatnica – Hrad Blatnica (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 102 m) – žltá značka

Hrad Blatnica

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom záchytnom parkovisku na konci obce Blatnica, pri pamätníku. Bližšie parkovisko sa nachádza v Gaderskej doline, v chatovej osade Gader.

Kam v okolí?

Gaderská aj Blatnická dolina sú vďaka kvalitnému povrchu ideálne na výlety, či cyklopotulky. Neprehliadnite odbočku na Jaskyňu Mažarná z Gaderskej doliny. Odporúčame tiež okružnú túru na Ostrú – Tlstú.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Blatnica – Gaderská dolina – Odbočka na Hrad Blatnica – Hrad Blatnica a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:5 km Čas:2 hod Stúpanie:102 m Klesanie:102 m Lokalita: Veľká Fatra Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Blatnica
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Blatnica - Gaderská dolina - Odbočka na Hrad Blatnica - Hrad Blatnica a späť Občerstvenie: Osada Gader
Rozhľadňa Brezno
Horehronie Rozhľadňa Brezno
Vtáčnik
Vtáčnik Vtáčnik