Lysec

Veľká Fatra

Túra na Veľko Fatranský Lysec začína v Jasenskej doline. Ideálny prístup je z obce Belá – Dulice, lokalita Ski centrum Jasenská dolina. Na výber je tu hneď niekoľko veľmi pekných trás, možnosť občerstvenia a v zime aj lyžovania. Ideálna turistka v každom ročnom období.

Lysec má nadmorskú výšku 1381 m n.m. a v Turci patrí medzi pomerne ľahko zdolateľné vrcholy. Ak máte radi okružné trasy a neradi sa vraciate tou istou cestou, tak tu máte na výber dva prístupové body. Turistika na Lysec je skutočne dobrá voľba.

Lysec

Výhľady

Na vrchole sa nachádza kruhový panoramatický smerovník, ktorý uľahčí orientáciu. Za dobrého počasia je Lysec ideálny výhľadový bod. Môžeme sa kochať nádherným výhľadom na Tatry, rozoznáme napríklad Kriváň. Z pohorí sú to Mala Fatra, hrebeň Veľkej Fatry, Martinky a časť Lúčanskej Malej Fatry. Nachádza sa tu tiež vrcholová kniha.

Ako sa sem dostať?

Výstup začíname v turistickom centre z Jasenskej doliny, neďaleko obce Belá – Dulice, ktorá je vzdialená približne 12 km od Martina.

Trasa z Jasenskej doliny

Túru začíname na parkovisku pod lyžiarskym strediskom a vydáme sa po zelenej značke. Prekonávame prvé stúpanie až k turistickému rozcestníku Medzijarky. Trasa vedie väčšinou po lesných cestách a lúkach. Ďalej už pokračujeme po žltej značke s miernejším stúpaním. Náročné stúpanie do svahu začína pred rozcestníkom Poľka. Odtiaľto pokračujeme po hrebeni až na vrchol. Pre zostup môžeme použiť modrú značku, ktorá vedie z väčšej časti lesom cez Grúň a postupne schádza až do Jasenskej doliny.

Lysec

Túra na Lysec:

Túra po hrebeni vedie z Jasenskej doliny po trase Kašová, rekreačné stredisko – Medzijarky – Poľka – Lysec (čas výstupu do 2:30 hod., prevýšenie 848 m) – najprv zelená a potom žltá značka

Druhá varianta výstupu cez Jasenskú dolinu po trase: Kašová, rekreačné stredisko – Chata Lysec – Grúň – Lysec (čas výstupu do 2:30 hod., prevýšenie 826 m) – modrá značka

Prídete sem tiež z Belianskej doliny po trase Belianska dolina, ústie – Medzijarky – Poľka – Lysec (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 872 m) – žltá značka

Verejná doprava a parkovanie:

Najbližšie parkovisko sa nachádza na začiatku Jasenskej doliny, pri lyžiarskom stredisku v lokalite Kašová. Parkovisko môže byť v hlavnej sezóne spoplatnené. Najbližšia autobusová zastávka Belá – Dulice.

Ostrá
Ostrá – Veľká Fatra

Kam v okolí?

Vo Veľkej Fatre odporúčame turistiku cez okruh Ostrá – Tlstá, výstup na Borišov a Chatu pod Borišovom. Navštívte tiež neďalekú Rozhľadňu na Kalníku, alebo Rozhľadňu na Tŕní.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kašová, rekreačné stredisko – Medzijarky – Poľka – Lysec a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:11 km Čas:5 hod Stúpanie:848 m Klesanie:848 m Lokalita: Veľká Fatra Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Belá-Dulice, Jasenská dolina
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa: Kašová, rekreačné stredisko - Medzijarky - Poľka - Lysec a späť Občerstvenie: Penzión Brest