Vrch Zobor

Tríbeč

Zobor so svojou nadmorskou výškou 587 m n.m. je ideálny kopec, na ktorý sa môže vydať celá rodina. Vrch sa nachádza priamo nad mestom Nitra. Neprehliadnuteľný je aj vďaka ikonickému TV vysielaču a vyhliadke zvanej pyramída.

V tríbečskom pohorí patrí Zobor medzi vyhľadávané miesta, aj vďaka množstvu turistických chodníkov, ktoré sem vedú. Prídete sem z lokalít Dražovce, Podhorany, Štítare a samozrejme z Nitry.

Zaujímavosti o vrchu Zobor

V dobe bronzovej bolo na Zobore vybudované v tej dobe významné hradisko. V 11. storočí na Zobore stál tiež benediktínsky kláštor. Nachádzajú sa tu tiež pozostatky nefunkčnej lanovky, ktorá začala na Zobor premávať v roku 1970. V okolí a počas výstupu je stále čo obdivovať. Svoradov prameň, voľne prístupnú Svoradovu jaskyňu. Veľmi vzácnu Zoborskú lesostep a pri pyramíde Miléniový pamätník.

Zobor
Nitra Zobor – foto: Shutterstock

Výstup na Zobor

Odporúčame jednoduchý výstup v Nitre pri liečebnom ústave. Tu začína náučný chodník Zoborské vrchy. Vyznačený je zelenou náučnou značkou a vedie až na samotný vrchol. Celkový čas výstupu môže trvať do 1 hod. Na tejto trase určite neminiete Svoradov prameň a odbočku na Svoradovu jaskyňu, ktorá je pre verejnosť voľne prístupná.

Chodník prechádza cez prírodnú rezerváciu Zoborská lesostep. V jej okolí rastie veľa vzácnych rastlín, a preto tu platí najvyšší 5. stupeň ochrany prírody.

Náučný chodník vás prevedie okolo hradiska až k najkrajšej časti Pyramída (554 m n. m.), kde sa nachádza aj TV vysielač. Odtiaľto budete vidieť počas dobrej viditeľnosti mesto Nitra a jeho okolie ako na dlani.

Výstup z obce Dražovce: Prístupová trasa vedie po modrej turistickej značke, aj okolo Dražovského kostolíka (dĺžka výstupu do 2 hod.), alebo z Nitry – Podhájska cesta, tiež po modrej značke (dĺžka výstupu do 45 minút).

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť Dražovský kostolík, alebo pokračovať po hrebeni na Žibricu. V pohorí Tríbeč navštívte Oponický hrad, alebo z obce Skýcov Hrad Hrušov.

Podcast Zobor

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Nitra, liečebný ústav – Zobor – Pyramída a späť.

Dĺžka:5 km Čas:3 hod Stúpanie:307 m Klesanie:307 m Lokalita: Tríbeč Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Nitra, Dražovce
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Nitra, liečebný ústav - Zobor - Pyramída a späť