Plavečský hrad postavili okolo roku 1294 a slúžil na obranu Poľskej obchodnej cesty. Hrad Plaveč, dnes už jeho zrúcaninu navštívte nad obcou Plaveč. Nachádza sa približne 16 km od Starej Ľubovne. Práve pri tomto meste sa nachádza oveľa známejší a zachovalejší Hrad Stará Ľubovňa aj so skanzenom.
Na vlastné náklady dal Plavečský hrad vybudovať šľachtic Arnold, syn Ditricha zo Spiša. Pomenovanie dostal pravdepodobne po kmeni Polovcov, ktorých uhorskí králi v 11. a 12. storočí povolávali na obranu pohraničných časí Uhorska. Hrad Plaveč postupne vlastnili Karol I. Róbert z Anjou, Drugethovci, kráľ Žigmund Luxemburský, Bebekovci. V 15. storočí sa hradu zmocnili bratríci s vodcom Petrom Aksamitom. Až napokon v 18. storočí stratil vojenský význam a prebudovali ho na obytné sídlo. V roku 1830 bola jeho statika narušená natoľko, že sa jeho vlastníci presťahovali do miestneho kaštieľa.
Od roku 2014 vďaka dobrovoľným príspevkom darcov, podpory Ministerstva kultúry, Európskym fondom prebieha konzervácia najviac poškodených častí hradu. Obnovila sa juhovýchodná stena a v súčasnosti pracujú na obnove bašty.
Prístup na Hrad Plaveč
Priamo z obce Plaveč sa vydajte po ulici Lipová alej, po nej prejdete cez most ponad rieku Poprad. Pokračujte cez lokalitu Podzámok, až napokon prídete na Hrad Plaveč. Silueta zrúcaniny je na vyvýšenom kopci ľahko rozpoznateľná. Výstup trvá približne 10 až 15 minút.
Otváracie hodiny, vstupné a podujatia
Zrúcanina Plavečského hradu je bezplatne prístupná celoročne. Na hrade organizuje OZ Džatky Deň hradu Plaveč (poslednú augustovú nedeľu) a Deň detí (prvú júnovú sobotu).
Parkovanie a verejná doprava
Pre návštevníkov vybudovali veľkokapacitné parkovisko priamo na lúke pod hradom. Niekoľko parkovacích miest sa nachádza v lokalite Podzámok, za odbočkou z hlavnej cesty. Železničná stanica Plaveč a odtiaľ ste pešo pri hrade do 45 minút. Najbližšia autobusová zastávka Plaveč, most.
Kam v okolí?
Navštívte Hrad a skanzen v Starej Ľubovni, nad obcou Kamenica Kamenický hrad, Rozhľadňu v Lipanoch, alebo Rozhľadňu na Čarnej hure.
foto: Shutterstock, Henrich Šalamon