Ľubovniansky hrad

Spiš Stará Ľubovňa

Historický klenot severovýchodnej časti Spiša. Ľubovniansky hrad je jeden z najzaujímavejších hradov na východnom Slovensku. Zaujímavosťou je, že ochraňoval poľské korunovačné klenoty, ale hlavne bránil obchodnú cestu do Poľska a údajne nikdy nebol dobitý.

Ľubovniansky hrad nad mestom Stará Ľubovňa je dnes dejiskom bohatého kultúrneho a historického programu. Počas letnej sezóny bývajú prehliadky obohatené o hradné dni, koncerty, historické podujatia a rozprávky pre najmenších. Dnes je najnavštevovanejším hradom v Prešovskom kraji.

Ľubovniansky hrad
Ľubovniansky hrad – zdroj Wikipedia

Stručne z histórie

Vznik hradu sa viaže do druhej polovice 13. storočia. V roku 1412 sa na Ľubovnianskom hrade stretli uhorský kráľ Žigmund Luxemburský a poľský kráľ Vladislav Jagellonský. Výsledkom stretnutia bol podpis dohody o priateľstve a mieri.

Hrad v roku 1553 zachvátil ničivý požiar, po ktorom bol zrekonštruovaný na renesančnú pevnosť. V roku 1768 bol na hrade väznený známy dobrodruh a neskorší kráľ Madagaskaru Móric Beňovský.

Ľubovniansky skanzen pod hradom

Dnes je Ľubovniansky hrad aj vďaka Ľubovnianskemu skanzenu vyhľadávaným turistickým cieľom mnohých návštevníkov. Skanzen zachoval 25 drevených stavieb z okolitých obcí a jednou z najcennejších je gréckokatolícky drevený kostol z Matysovej, kde sa dodnes konajú bohoslužby.

Ľubovniansky hrad
Ľubovniansky hrad zo skanzenu

Otváracie hodiny

  • Otváracie hodiny a cenník nájdete na webe Ľubovnianskeho múzea
  • Dĺžka prehliadky hradu Ľubovňa – 1,5 hodiny
  • Dĺžka prehliadky skanzenu pod hradom Ľubovňa – 1 hodina
  • Kalendár podujatí a program na túto sezónu si môžete pozrieť priamo tu

Ako sa dostať na Ľubovniansky hrad?

Ľubovniansky hrad sa nachádza asi 3 km od mesta Stará Ľubovňa. Prídete sem po červenej značke od železničnej stanice.

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkovať odporúčame na parkovisku pri hrade, priamo pred vstupom do skanzenu. Skanzen je od parkoviska vzdialený len pár minút a hrad asi 10 minút chôdze. Autobusová a žel. stanica v Starej Ľubovni.

Kam v okolí?


Lokalita Spiš
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Stará Ľubovňa