Kamenický hrad

Šariš

Zrúcanina sa nachádza v pohorí Čergov. Kamenický hrad, prezývaný aj Hrad Kamenica, nájdete nad obcou Kamenica na dominantnom vápencovom brale. Pri dobrej viditeľnosti môžeme z hradného kopca vidieť aj Ľubovniansky, Haningovský a Šarišský hrad. Jednoduchý prístup z obce Kamenica a Lúčka. Vyskúšajte trasu cez náučný chodník a doprajte si nádherné výhľady.

Na Hrade Kamenica a v okolí turistických chodníkov si môžete oddýchnuť v niektorom z turistických prístreškov a prejsť si celý náučný chodník, ktorý vás prevedie najzaujímavejšími miestami hradu a okolia. Hradný vrch majú v obľube paraglajdisti, pre vhodné poveternostné podmienky.

Hrad Kamenica
Kamenický hrad

Povesť o Hrade Kamenica

Pán Kamenického hradu vládol tvrdou rukou, mal však syna, ktorý bol dobrej povahy, miloval lesy, romantiku a prírodu. Mladý pánko si zašiel do lesa kochať sa krásou jarnej prebúdzajúcej prírody. Zadíval sa do diaľky a zasníval sa o krásnej nežnej mladej žene, ktorá jeho srdcu chýbala. Ako tak v mysli sníval o mladuche, ani si nevšimol, že sa k nemu blíži búrka. Prišla čierňava, z oblakov sa zablyslo a spustil sa ukrutný lejak. Mládenec vyskočil a utekal čo mu sily stačili. Vedel, že si musí život zachrániť, a tak vbehol do najbližšej chalúpky. V nej žil starý sedliak, ktorý po chvíli spoznal syna hradného pána. Sedliak mal krásnu mladú dcéru Helenku, do ktorej sa mladík zaľúbil, zatiaľ čo sa o neho postarala a v peci zakúrila. Ako tento príbeh skončil, sa dočítate tu.

Hrad Kamenica
Kamenický hrad

História Kamenického hradu

Výstavba prebiehala v 13. a 14. storočí, hrad sa spomína v listine z roku 1343 kedy ho nechal vybudovať gróf Dietrich Tarczay na vlastné náklady. Kamenický hrad aj s okolitými obcami zdedil syn šlachtica Rikolfa. Po jeho smrti sa príslušníci rodu sporia o majetok. Spomenieme aj rok 1468, kedy sa istý Tomáš vyznamenal v bojoch kráľa Mateja Korvína na Morave, za čo mu kráľ udelil dar na tretinu hradu Kamenica a na časť jeho príslušenstiev. V tom čase boli majiteľmi hradu aj Margita, Mikuláša z Torysy a Žigmund, syn Ladislava z Kamenice. Z histórie vyberáme aj rod Dessewffyovci. V obci Kamenica postavili kaštieľ, ktorý bol neskôr zbúraný. Osudným sa Hradu Kamenica stal rok 1556, kedy bol hrad dobitý a začal chátrať.

V súčasnosti sa o Kamenický hrad stará Občianske združenie, ktoré pracuje na jeho záchrane a obnove od roku 2006.

Trasa z obce Kamenica a Lúčka

Prístup na hrad je veľmi jednoduchý. Prídete sem priamo z obce Kamenica po žltej značke asi do 30 min. Vybudovali tu tiež krížovú cestu. Obec Kamenica sa nachádza asi 35 km od Prešova a približne 30 km od Starej Ľubovne.

Na Kamenický hrad prídete aj po neznačenej ceste z obce Lúčka asi do 45 minút, alebo z lokality Potoky po žltej značke do 1 hod.

Otváracie hodiny

Zrúcanina Hradu Kamenica je verejnosti sprístupnená celoročne. Otváracie hodiny sú teda neobmedzené.

Parkovanie a verejná doprava

Na verejnom parkovisku nad obcou Kamenica. Najbližšia autobusová zastávka Kamenica, kostol.

Hrad Kamenica
Kamenický hrad

Kam v okolí?

Navštívte neďalekú Rozhľadňu Lipany, Haningovský hrad, Rozhľadňu na Čarnej Hure, alebo Ľubovniansky hrad.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Obec Kamenica, Hrad Kamenica a späť.

foto: Grundika


Dĺžka:
4 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
222 m
Klesanie:
222 m
Lokalita Šariš
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Kamenica
Turistická značka žltá
Trasa Obec Kamenica - Hrad Kamenica a späť
Občerstvenie Penzión u Nepomuckého