Jaskyňa Domica

Slovenský kras

Domica je najdlhšia jaskyňa v Slovenskom krase. Výnimočná je tiež tým, že ako jediná na Slovensku ponúka plavbu po podzemnej riečke Styx na loďke. Vzhľadom k nepriaznivému stavu vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica mimo prevádzky. Otváracie hodiny nájdete v článku dole.

Zaujímavosti, prehliadka a teplota

V útrobách jaskyne žil praveký človek v mladšej dobe kamennej. Približne pred 5-6 tisíc rokmi. Jaskyňa bola zaradená aj do Zoznamu svetového dedičstva Unesco, najmä vďaka svojej unikátnej sintrovej výzdobe. Žije tu približne 16 druhov netopierov.

Prvý prehliadkový okruh má 780 metrov s prevýšením do 7 metrov a dĺžku asi 45 minút. V závislosti od kondície odporúčame dlhší prehliadkový okruh, ktorý má dĺžku 930 metrov a trvá asi 60 minút. Táto varianta ponúka aj plavbu na loďke po jaskynnej rieke.

Teplota v jaskyni sa celoročne pohybuje v rozmedzí 10,2 °C – 11,4 °C a vlhkosť dosahuje až 98%. Nezabudnite na vhodné teplé oblečenie aj v teplých mesiacoch. Medzi najkrajšie miesta v jaskyni patria Rímske kúpele v Majkovom dóme a za pozornosť stoja aj archeologické vykopávky.

Jaskyňa Domica
Jaskyňa Domica

Jaskyňa Domica – otváracie hodiny

Jaskyňa Domica je každoročne otvorená od februára do decembra, okrem pondelkov. Podrobné otváracie hodiny a termíny vstupov nájdete na oficiálnom webe TU.

Cenník

Dospelí platia za vstup 7€, deti a invalidi 3,50€. Veľký okruh a plavba na lodi majú samostatný cenník.

Ako sa sem dostať?

Vchod do jaskyne sa nachádza hneď veľa záchytného parkoviska za obcou Dlhá Ves, neďaleko hraníc s Maďarskom. Jaskyňa Domica je vzdialená od obce Plešivec približne 10 km.

Parkovanie a verejná doprava

Na verejnom platenom parkovisku, neďaleko vstupu do jaskyne. Najbližšia zastávka autobusu Kečovo, Domica. V smere od Plešivca sa nachádza priamo pred vchodom do jaskyne.

Kam v okolí? 

Navštívte ďalšie jaskyne v Slovenskom krase, napríklad Silickú ľadnicu, Gombaseckú jaskyňu a Brzotínsky hrad. Nájdite odvahu a vstúpte do opusteného Slavošovského tunela.

foto: Michal Rengevič, Govisity

Dĺžka:1 km Čas:1 hod Stúpanie:7 m Klesanie:7 m Lokalita: Slovenský kras Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Dlhá Ves
Web: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/7-domica

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety