Jaskyňa Driny

Malé Karpaty

Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou na západnom Slovensku a tiež patrí medzi hlavné turistické atrakcie Malých Karpát, neďaleko Smoleníc. Pozrite sa na otváracie hodiny a cenník vstupného dole v článku.

Podzemné priestory v jaskyni Driny sú prístupné a bezpečné aj pre deti. Celá trasa je zabezpečená a osvetlená.

Jaskyňa Driny
Jaskyňa Driny – foto: Župa BA

Zaujímavosti a prehliadka

Prehliadkový okruh má dĺžku 450 metrov s prevýšením len 10 metrov. Na trase prejdete 151 schodov a dĺžka prehliadky je približne 35 minút. Teplota v jaskyni sa pohybuje celoročne v rozmedzí od 7,1°C do 7,8°C. Určite nezabudnite na teplé oblečenie.

V útrobách jaskyne budeme obdivovať a prechádzať cez úzke puklinové chodby. Medzi najkrajšie miesta patrí chodba spolupracovníkov, Beňovského chodba, sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti. Podzemné priestory jaskyne ozdobuje bohatá sintrová výplň, pre ktorú sú typické záclony so zúbkovitým lemovaním.

Ďalej uvidíme sintrové vodopády, náteky, pagodovité stalagmity a rôzne formy stalaktitov. Nechýbajú tiež jazierka, ktoré sú napĺňané presakujúcou vodou.

Jaskyňa Driny
Jaskyňa Driny – foto: Župa BA

Jaskyňa Driny – otváracie hodiny a vstupné

Jaskyňa je otvorená od 1.4. do konca októbra. (okrem pondelkov). Ako je dnes otvorené a termíny vstupov nájdete pod týmto linkom. Na vstupnom ušetria študenti, invalidi a deti, podrobný cenník je zverejnený tu.

Ako sa sem dostať? Trasa z Jahodníka a Smoleníc

Vzdialenosť jaskyne od parkoviska v Jahodníku je približne 1 km lesnou cestou s prevýšením 100 m. Výstup trvá približne 20 min. Záver chodníka je pomerne strmý so 100 schodmi. Vedie sem aj zelená značka z obce Smolenice. Dĺžka výstupu je približne do 45 minút.

Jaskyňa Driny
Jaskyňa Driny – foto: Župa BA

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko sa nachádza 1 km od obce Smolenice, pri rekreačnom stredisku Jahodník v Malých Karpatoch. Najbližšia autobusová zastávka Smolenice, rázcestie.

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte Smolenický zámok, najvyšší kopec Malých Karpát Záruby, neďaleký Hrad Ostrý Kameň, Hradisko Molpír, Hlbočiansky vodopád a dolina Hlboče, alebo Plavecký hrad nad obcou Plavecké Podhradie.

foto: Župa BA, zdroj: SSJ

Dĺžka:2 km Čas:2 hod Stúpanie:120 m Klesanie:120 m Lokalita: Malé Karpaty Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Smolenice, Smolenická Nová Ves
Turistická
značka:
žltá, zelená
Trasa: Smolenice - Jaskyňa Driny a späť Web: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/8-driny