Hrad Ostrý Kameň

Malé Karpaty

Slovensko je preslávené svojimi nádhernými hradmi, najmä v oblasti Považia a Malých Karpát. Hrad Ostrý Kameň ponúka nádherné výhľady a je skutočnou baštou histórie. V minulosti bol významný vďaka svojej polohe, postavili ho na ochranu obchodných ciest v Malých Karpatoch.

Na Ostrý Kameň prídeme z obce Buková. Túra stúpa do strmého svahu cez hustý les a pokračuje na Záruby. Zo Smoleníc sem prídeme okolo Smolenického zámku.

Hrad Ostrý Kameň
Hrad Ostrý Kameň

Stručne z histórie

Ostrý Kameň bol postavený počas 13. storočia. Neskôr bol rozšírený o predhradie, kaplnku a niektoré hospodárske  budovy. Vážne ho poškodila turecká expanzia, ale aj Rákociho povstanie. Postavili ho v impozantnom gotickom štýle, no v súčasnosti sa zachovali skôr už iba ruiny v podobe kamenných murív, zvyšky oporných múrov, či hospodárskych stavieb. Stále môžeme obdivovať kusy bočných múrov a vežu.

Hrad Ostrý Kameň
Hrad Ostrý Kameň

Ostrý kameň je v súčasnosti obľúbená turistická atrakcia v Malých Karpatoch a ponúka jednoduchý výlet najmä pre rodiny s deťmi. Prehliadka Ostrého Kameňa vám nezaberie veľa času a spríjemní ktorýkoľvek deň za každého počasia.

Ak sa chcete nadýchať histórie, milujete staré ruiny, hrad Ostrý Kameň je skvelá voľba. Jeho výnimočná poloha na hrebeni Zárub mu dodáva nevšedný šarm. Z vrcholu sa môžete pokochať dychberúcimi výhľadmi na okolie. Tieto výhľady sú skutočnou pastvou pre oči a je odtiaľto naozaj skvelý výhľad, pretože Záruby sú najvyšším vrchom Malých Karpát.

Túra na Hrad Ostrý Kameň cez Záruby a z obce Buková

Na hrad prídeme po turistickej značke z Bukovej, alebo zo Smoleníc. Cestou sa môžeme zastaviť aj na Smolenický zámok.

Z obce Buková pokračujte po trase Rázcestie pod Ostrým Kameňom – Ostrý Kameň (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 300 m) – červená značka

Zo Smoleníc cez Smolenický zámok – Vlčiareň – Čertov žľab – Záruby – Ostrý Kameň (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 534 m) – najprv žltá, potom modrá, zelená a červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v obci Smolenice pri Kultúrnom dome, alebo pred kostolom Narodenia Panny Márie. Nad obcou Buková popri lesnej ceste.

Kam v okolí?

Pri obci Smolenice navštívte Smolenický zámokHradisko Molpír, alebo Jaskyňu Driny. Medzi Naháčom a Dechticami odporúčame odbočiť ku Kláštoru Katarínka. Pozrite si aj iné zaujímavé miesta v Malých Karpatoch, napríklad: Hrad Červený Kameň, Rozhľadňu na kopci Veľká Homoľa, Hrad Dobrá Voda, alebo Plavecký hrad.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Buková, Rázcestie pod Ostrým Kameňom – Ostrý Kameň.

foto: Doronenko, Ján Sokoly


Dĺžka:
3 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
300 m
Klesanie:
30 m
Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Buková, Smolenice
Turistická značka červená, žltá
Trasa Buková, Rázcestie pod Ostrým Kameňom - Ostrý Kameň