Hrad Ostrý Kameň

Malé Karpaty

Slovensko je preslávené svojimi nádhernými hradmi najmä v oblasti Považia a Malých Karpát. Hrad Ostrý Kameň ponúka nádherné výhľady a je priam baštou histórie. V minulosti bol veľmi významný kvôli svojej polohe, postavili ho na ochranu obchodných ciest v Malých Karpatoch. Túra vedie do strmého svahu cez hustý les z obce Buková a pokračuje cez Záruby. Prídete sem okolo Smolenického zámku z obce Smolenice.

Hrad Ostrý Kameň
Hrad Ostrý Kameň

Stručne z histórie

Ostrý Kameň bol postavený počas 13. storočia. Neskôr bol rozšírený o predhradie, kaplnku a niektoré hospodárske  budovy. Bol zničený  nielen počas tureckej expanzie, ale aj počas Rákociho povstania. Bol postavený v impozantnom gotickom štýle, no v súčasnosti sa zachovali skôr už iba ruiny v podobe kamenných murív, zvyšky oporných múrov, či hospodárskych stavieb. Stále môžeme obdivovať kusy bočných múrov a vežu.

Hrad Ostrý Kameň
Hrad Ostrý Kameň

Túra na Hrad Ostrý Kameň cez Záruby a z obce Buková

Hrad je veľmi obľúbená atrakcia a pekný výlet najmä pre rodiny s deťmi. Prehliadka Ostrého Kameňa vám nezaberie veľa času a spríjemní ktorýkoľvek deň za každého počasia.

Ak sa chcete nadýchať histórie, milujete staré ruiny, hrad Ostrý kameň je skvelá voľba. Jeho výnimočná poloha na hrebeni Zárub mu dodáva nevšedný šarm. Z vrcholu hradu sa môžete pokochať dychberúcimi výhľadmi na okolie. Tieto výhľady sú skutočnou pastvou pre oči a je odtiaľto naozaj skvelý výhľad, pretože Záruby sú najvyšším vrchom Malých Karpát. Neváhajte a vyberte sa na historickú návštevu najbližší voľný deň.

Na Ostrý Kameň prídeme po turistickej značke z Bukovej, alebo zo Smoleníc. Cestou sa môžete zastaviť aj na Smolenický zámok.  Určite nebudete ľutovať.

Z obce Buková pokračujte po trase Rázcestie pod Ostrým Kameňom – Ostrý Kameň (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 224 m) – červená značka

Zo Smoleníc cez Smolenický zámok – Vlčiareň – Čertov žľab – Záruby – Ostrý Kameň (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 534 m) – najprv žltá, potom modrá, zelená a červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v obci Smolenice pri Kultúrnom dome, alebo pred kostolom Narodenia Panny Márie. Nad obcou Buková popri lesnej ceste.

Kam v okolí?

Nad obcou Smolenice navštívte Smolenický zámokHradisko Molpír, alebo Jaskyňu Driny. Medzi obcami Naháč a Dechtice odporúčame odbočiť ku Kláštoru Katarínka. Pozrite si aj iné zaujímavé miesta v Malých Karpatoch, napríklad: Hrad Červený Kameň, Rozhľadňu na kopci Veľká Homoľa, Hrad Dobrá Voda, alebo Plavecký hrad.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Buková, Rázcestie pod Ostrým Kameňom – Ostrý Kameň a späť.

foto: Doronenko, Ján Sokoly

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:3 km Čas:3 hod Stúpanie:224 m Klesanie:224 m Lokalita: Malé Karpaty Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Buková, Smolenice
Turistická
značka:
červená
Trasa: Buková, Rázcestie pod Ostrým Kameňom - Ostrý Kameň a späť

Ferrata Nitra Zobor
Nitra Ferrata Nitra Zobor
Kaštieľ Betliar
Gemer Kaštieľ Betliar