Záruby

Malé Karpaty

Záruby sú najväčším vrcholom Malých Karpát s nadmorskou výškou 768 m n.m.. Najvyhľadávanejšia túra na vrchol je z obce Smolenice, aj trasa z lokality Buková – Brezinky. Zo Smoleníc si môžete vybrať Náučný chodník cez Hradisko Molpír. Prípadne sem prísť cez Hlbočiansku dolinu, okolo Hlbočianskeho vodopádu. Kúsok od vrchola sa nachádza zrúcanina Hradu Ostrý Kameň.

Vrch Záruby sa nachádza v prírodnej rezervácii s rovnakým názvom. Nadmorská výška dopraje za priaznivého počasia zaujímavé výhľady. Tie sú však krajšie z hrebeňa v smere na Ostrý Kameň. Vrch Záruby je v súčasnosti hojne obrastený vegetáciou. Stačí zísť trochu nižšie a môžeme pozorovať Veľkú JavorinuPovažský Inovec a vrch Zobor. Pri vhodných poveternostných podmienkach dokonca východné Alpy.

Záruby
foto Lure

Záruby sú len na skok od Hradu Ostrý Kameň

Túru odporúčame spojiť s návštevou Hradu Ostrý Kameň, ktorý sa nachádza asi 20 minút peši po hrebeni, na trase červenej značky. Ak pôjdete na Záruby z obce Buková, hrad máte priamo po trase červenej značky.

Ostrý Kameň je v súčasnosti zrúcanina hradu, vypínajúca sa vo výške 576 m n. m., nad obcou Buková. Bol postavený v 13. storočí a v minulosti plnil strážnu funkciu. Slúžil ako pohraničný hrad na ochranu českej obchodnej cesty.

Túra na Záruby zo Smoleníc

Smolenice, centrum – Molpír – Vlčiareň – Čertov žľab – Záruby (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 531 m) – najprv po Náučnom chodníku Smolenický kras, potom po modrej a zelenej značke

Alternatívna trasa cez Hlbočiansku dolinu: Smolenice – Hlbočianska dolina – Vlčiareň – Čertov žľab – Záruby (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 536 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Zo železničnej stanice Smolenice po trase Smolenice, vlak – Havrania skala – Záruby (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 555 m) – najprv žltá a potom červená značka

Z obce Buková, po trase Buková – Brezinky, rázcestie – Hrad Ostrý Kameň – Záruby (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 441 m) – najprv zelená a potom červená značka

Záruby
foto: Ján Sokoly

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v Smoleniciach pri Kultúrnom dome, alebo pred kostolom Narodenia Panny Márie. Nad obcou Buková popri lesnej ceste.

Kam v okolí

Nad obcou Smolenice navštívte Smolenický zámok, Hradisko Molpír, alebo Jaskyňu Driny. Po hrebeni pokračujte asi 20 minút po červenej značke, až ku Hradu Ostrý Kameň. Medzi obcami Naháč a Dechtice odporúčame navštíviť ruiny Kláštora Katarínka. Pozrite si aj iné zaujímavé miesta na Slovensku v kategórii výlety.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Smolenice – Molpír – Vlčiareň – Čertov žľab – Záruby a späť.

foto: Ján Sokoly, Marcin Szala, Lure

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:10 km Čas:5 hod Stúpanie:531 m Klesanie:531 m Lokalita: Malé Karpaty Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Smolenice
Turistická
značka:
modrá, zelená
Trasa: Smolenice - Molpír - Vlčiareň - Čertov žľab - Záruby a späť