Smolenický zámok

Malé Karpaty

Smolenický zámok je skutočne rozprávkový. Zaujímavosťou je, že na jeho mieste stál v minulosti stredoveký hrad, ktorý vznikol v 14. storočí. Na konci 18. storočia bol opustený a v 19. storočí vyhorel. Pozrite sa v článku na otváracie hodiny a vstupné pre túto sezónu.

Zámok vybudovali na ruinách pôvodného hradu Pálfiovci v 20. storočí, patrí medzi naše najmladšie pamiatky. Nachádza sa neďaleko obce Smolenice. Smolenický zámok je v súčasnosti majetkom Slovenskej akadémie vied a pre prehliadky je sprístupnené dolné nádvorie, niektoré časti zámockej záhrady a vyhradené miestnosti.

V jeho romantických a priam rozprávkových priestoroch sa organizujú svadby a medzinárodné vedecké konferencie, z ktorých sa financuje jeho celková údržba.

Smolenický zámok
Smolenický zámok – foto Župa BA

Ako sa dostať na Zámok Smolenice?

Nachádza sa priamo nad obcou Smolenice, približne 20 km od Trnavy. Z centra Smoleníc, priamo od kostola sem vedie asfaltová cesta.

Virtuálna prehliadka zo zámockej veže

Preneste sa virtuálne na Smolenický zámok prostredníctvom perfektne spracovanej virtuálnej prehliadky a rozhliadnite sa na okolie priamo zo zámockej veže. Samozrejme skutočnej návšteve sa to nevyrovná, ale ako inšpirácia určite zaujme.

Smolenický zámok
Smolenický zámok – foto Župa BA

Otváracie hodiny a vstupné na Smolenický zámok

  • Zámok je otvorený pre verejnosť v letných mesiacoch júl a august, každý deň od 10:00 hod. do 18:00 hod.
  • v mesiacoch september až október a marec až jún, počas víkendov a sviatkov od 11:00 do 17:00 (posledný vstup), každú celú hodinu
  • v mesiacoch november až február, počas víkendov a sviatkov od 11:00 do 16:00 (posledný vstup), každú celú hodinu.
  • v mesiacoch júl a august je počas prehliadok na dolnom nádvorí otvorený bufet každý deň okrem pondelka.
  • vstup prebieha každú celú hodinu so sprievodcom a výkladom.
  • Vstupné je pre návštevníkov veľmi prijateľné, zľavnené vstupné platí pre študentov, deti do 6 rokov a dôchodcov. Cenník pre aktuálnu sezónu nájdete priamo tu.
Smolenický zámok
Smolenický zámok – foto: Shutterstock

Parkovanie a verejná doprava

Parkovať odporúčame priamo v Smoleniciach pri kostole, ďalej budete pokračovať pešo po ceste len niekoľko minút. Parkovisko sa nachádza aj priamo pred zámkom, povolenie na vstup majú len účastníci kongresov.

Kam v okolí?

Navštívte v blízkosti zámku anglický park, ktorý je voľne prístupný a ako jeden z mála zámockých parkov nebol nikdy oplotený. Výlet môžete spojiť s návštevou Jaskyňe Driny, ktorá je jediná sprístupnená na západnom Slovensku v Malých Karpatoch. Nachádza sa nad obou Smolenická Nová Ves. Zo Smoleníc vedie turistická trasa na Záruby a Hrad Ostrý Kameň. Nad obcou Naháč nevynechajte návštevu Zrúcaniny Katarínka.


Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Smolenice
Trasa Smolenice, kostol - Smolenický zámok - Zámocký park
Občerstvenie Koliba pod zámkom