Jasovská jaskyňa

Slovenský kras

Jasovská jaskyňa patrí nielen medzi najznámejšie v národnom parku Slovenský kras, ale ukrýva aj tajuplné podzemie Jasovskej skaly.

V podzemí dodnes dochádza k zaplaveniu najspodnejších priestorov jaskyne, vrátane prehliadkovej trasy. Najnižšia úroveň hladiny jazera v jaskyni je 7 m, pod úrovňou povrchového toku rieky Bodva.

Našli sa tu pozostatky kostí jaskynného medveďa a nájdených bolo až 19 druhov netopierov, ktoré v jaskyni žijú väčšinou v zimných mesiacoch.

Prehliadkový okruh má dĺžku 720 metrov, prevýšenie je len 28 metrov a prehliadka trvá asi 45 minút. Celková dĺžka Jasovskej jaskyne je 2811 metrov.

Teplota sa pohybuje v rozmedzí od 8,8 – 9,4 °C a relatívna vlhkosť vzduchu je 90 až 98 %. Jasovská jaskyňa je celkom chladná, teplé oblečenie preto odporúčame v každom ročnom období.

Prehliadková trasa prevedie návštevníkov cez podzemné priestory, ktoré vyhĺbila rieka Bodva, ktorá už ale jaskyňou nepreteká.

Medzi atraktívne miesta v jaskyni môžeme zaradiť sintrovú výplň, pagodovité stalagmity, stalagnáty a kamenné vodopády. V Husitskej sieni nájdeme tiež historický nápis z roku 1452, ktorý zaznamenáva víťazstvo vojsk Jana Jiskru z Brandýsa.

Ako sa sem dostať?

Jasov je vzdialený od Košíc asi 27 km a od Moldavy nad Bodvou približne 10 km.

Hlavný vchod do jaskyne je na pravom brehu Bodvy v Jasove v nadmorskej výške 257 m, na východnom úpätí Jasovskej skaly, ktorá je súčasťou Národného parku Slovenský kras.

Kde parkovať?

Záchytné parkovisko sa nachádza necelých 100 m od vchodu do Jasovskej jaskyne.

Verejná doprava:

Najbližšia zastávka autobusu Jasov – Jednota, alebo Jasov – Základná škola.

Otváracie hodiny:

Otváracie hodiny a cenník vstupného nájdete na stránke prevádzkovateľa TU.

foto: Michal Rengevič, Pavol Staník

Dĺžka:1 km Čas:1 hod Stúpanie:30 m Klesanie:30 m Lokalita: Slovenský kras Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Jasov
Trasa: Jasov, parkovisko - Jasovská jaskyňa Web: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/11-jasovska-jaskyna

Malý Rozsutec
Malá Fatra Malý Rozsutec
Sninský kameň
Vihorlat Sninský kameň