Turniansky hrad

Slovenský kras

Starodávny Turniansky hrad je obľúbený vyhliadkový bod v Slovenskom krase. Ako sa sem dostať? Nachádza sa v blízkosti Hájskych vodopádov a neďaleko Zádielskej tiesňavy.

Stručne z histórie

Prvé zmienky pochádzajú zo 14. storočia a v minulosti bol sídlom Turnianskej stolice. Hrad sa skladal z dvoch častí, hornej a dolnej. Dodnes sa zachovali múry objektov bašty, opevnenia, strieľne a veže. Zachoval sa tiež hradný múr s okennými otvormi, ktorý bol príbytkom hradného pána.

Turniansky hrad budovali postupne po etapách v čase gotického a renesančného obdobia. Počas 2. svetovej vojny Nemci zničili aj pozostalé múry hradu, keď odtiaľto odstreľovali cestu vedúcu do Košíc.

V súčasnosti sa o hrad a obnovu stará Občianske združenie Castrum Thorna. Pod hradom sa každoročne v máji a v septembri konajú Turnianske rytierske slávnosti.

Otváracie hodiny

Hrad je celoročne voľne prístupný.

Ako sa dostať na Turniansky hrad?

Najrýchlejšie sem prídeme od reštaurácie Pod Hradom po modrej značke do 45 minút.

Z centra mesta Turňa nad Bodvou po trase Turňa nad Bodvou, žel. stanica – Turniansky hrad (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 176 m) – modrá značka

Z obce Háj po trase Háj, Obecný úrad – Sedlo Hradná stráň – Turniansky hrad (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 163 m) – žltá značka

Chodník cez Zádielsku tiesňavu vedie po trase Zádiel – Zádielska dolina – Zádielska dolina, horáreň – Na skale – Okrúhly laz – Sedlo Hradná stráň – Turniansky hrad (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 616 m) – najprv červená a potom modrá značka

Parkovanie a verejná doprava

Na verejnom parkovisku pred Reštauráciou Pod Hradom, pri hlavnej ceste medzi Turňou nad Bodvou a Hrhovom. Železničná stanica Turňa nad Bodvou, autobusová zastávka Turňa nad Bodvou rázc. sídlisko.

Kam v okolí?

Nad obcou Háj navštívte najdlhšiu sústavu vodopádov na Slovensku Hájske vodopády, alebo slovenský Grand Canyon Zádielsku tiesňavu. Pri obci Jasov zrúcaninu Jasovského hradu a Jasovskú jaskyňu.

Údaje o čase, dĺžke sú informatívne a namerali sme ich na trase Turňa nad Bodvou, žel. stanica – Turniansky hrad.

foto: Shutterstock, Govisity


Dĺžka:
6 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
177 m
Klesanie:
177 m
Lokalita Slovenský kras
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Turňa nad Bodvou
Turistická značka modrá
Trasa Turňa nad Bodvou, žel. stanica - Turniansky hrad a späť