Zádielska dolina

Slovenský kras

Zádielska tiesňava, Zádielska dolina, alebo Zádielsky kaňon je pozoruhodná lokalita ukrytá v Slovenskom krase.  Celkovo je dlhá necelé 2 km, no skrýva v sebe veľké prírodné poklady. Preteká ňou Blatnický potok s mnohými vodopádmi. Ideálna túra v Zádielskej tiesňave? Jasné, aj s deťmi a kočíkom.

V Zádielskej tiesňave sa nachádza veľa jaskýň, niektoré sú prístupné, no väčšina z nich nie je voľne dostupná pre verejnosť. Napočítali by sme ich tu okolo 100. Najkrajšou jaskyňou, ktorá sa v tejto lokalite nachádza je Orlia diera.

Zádielska dolina
Zádielska dolina

Po ceste na planinu pokračuje po chodníku lesmi a lúkami. Na túre istotne narazíte na Zádielsku chatu, kde sa môžete osviežiť. Nachádza sa na samom závere, v lokalite Zádielska tiesňava, horáreň.

Zádielska tiesňava sa radí medzi najhlbšie tiesňavy na Slovensku. Je vhodná na turistiku v každom ročnom období.  Nachádza sa tu tiež jeden úžasný vrch, ktorého názov je vskutku netradičný, dostal meno Cukrová homoľa. Túra do Zádielskej doliny nie je vôbec náročná a zvládnu ju aj malé deti.

Túra Obec Zádiel – Zádielska dolina

Východzí bod je obec Zádiel, vzdialená od Rožňavy 30 km a Moldavy nad Bodvou 14 km. Túru do doliny začíname na konci obce od parkoviska. Pôjdeme po trase Obec Zádiel – Zádielska tiesňava – Zádielska dolina, horáreň (čas prechodu dolinou tam do 1:30 hod.) – červená značka

Zádielska dolina
Zádielska dolina

Okruh a Náučný chodník Zádielska tiesňava

Spoznajte najkrajšie miesta Zádielskej doliny a preskúmajte tiesňavu aj z okolia cez Náučný chodník Zádielska tiesňava. Východzie miesto je buď parkovisko pri obci Zádiel, alebo lokalita Zádielska dolina, horáreň. Trasa náučného chodníka: Obec Zádiel – Zádielska tiesňava – Zádielska dolina, horáreňNa skale – Okrúhly laz – Obec Zádiel (čas okružnej trasy je približne 5 hod.) Chodník začína presne TU.

Prejsť sa na vrchol tiesňavy môžete aj z obce Turňa nad Bodvou, okolo Turnianskeho hradu, po modrej značke.

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkovať odporúčame na platenom verejnom parkovisku, priamo pred vstupom do Zádielskej doliny. Najbližšia autobusová zastávka Zádiel.

Kam v okolí?

V národnom parku Slovenský kras objavte ďalšie nádherné miesta a lokality. V blízkosti Turniansky hrad, Hájske vodopády, Jasovskú jaskňu. Slovenský kras je bohatý na vzácne podzemné a jaskynné priestory. Navštívte tiež Silickú ľadnicu, alebo Gombaseckú jaskyňu.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Obec Zádiel – Zádielska tiesňava – Zádielska dolina, horáreň a späť.

foto: Govisity, Vladimír Elexa, Shutterstock


Dĺžka:
7 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
346 m
Klesanie:
346 m
Lokalita Slovenský kras
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Zádiel
Turistická značka červená
Trasa Obec Zádiel - Zádielska tiesňava - Zádielska dolina, horáreň a späť
Občerstvenie Zádielska chata