Mestská veža Trnava

Trnava

Renesančná Mestská veža v meste Trnava sa historicky datuje do roku 1574 a nachádza sa na Trojičnom námestí. Postavil ju murársky majster Jakub a venoval jej stavbe celý svoj život. Vznikla v čase tureckých vpádov, kedy ku mestským hradbám chýbala rozhľadňa a teda sa veža pripojila k mestskému obrannému mechanizmu. V stredoveku veže symbolizovali prosperitu a prestíž mesta. 

Mestská veža Trnava
Mestská veža Trnava – foto: Župa BA

Vo veži býval strážnik s rodinou

Okrem obrannej funkcie plnila veža pre obyvateľov aj signalizačnú a informačnú funkciu. Od roku 1692 sa vo veži nachádza súbor zvonov a hlásna trúba, ktorá slúžila na ohlas požiaru. Vo veži po stáročia sídlila rodina strážnika, ktorý požiar a iné nebezpečenstvá ohlasoval. Funkciu strážnika vo veži zrušili po druhej svetovej vojne. 

Mechanický hodinový stroj a slnečné hodiny

Informačnú funkciu veže doplnili slnečné hodiny a v roku 1792 mechanický hodinový stroj z dielne Franza Langera. Oba druhy hodín nájdete vo veži dodnes. Kyvadlá mechanických hodín visia na 30m dlhých lanách a aj napriek úctyhodnému veku meškajú iba 30s za 24 hodín. O mechanické hodiny sa už niekoľko generácií stará rodina Nemčekovcov. 

Mestská veža Trnava
Mestská veža Trnava – foto: Župa BA

Doprajte si krásny výhľad na Trnavu

Vyhliadková ochodza sa nachádza vo výške 29 metrov a vedie na ňu 143 schodov – naskytne sa vám krásny výhľad na Trnavskú rovinu a Malé Karpaty. Na úplnom vrchole veže nájdete pozlátenú sochu Immaculaty (Panny Márie), ktorá je charakteristická tvárami z oboch strán, aby chránila všetkých a nikomu sa neobracala chrbtom. Veža si dodnes ponechala svoj renesančný charakter, keďže neogotická prestavba v 19. storočí sa nezrealizovala. 

Parkovanie a verejná doprava

Mestská veža je od autobusovej alebo železničnej stanice vzdialená 15 min. peši. Využiť môžete aj mestskú verejnú dopravu, ktorá vás dopraví na najbližšiu zastávku k centru „Hospodárska, Bernolákova brána“ alebo „Šrobárova“.

Najbližšie môžete zaparkovať na ulici Štefánikova, kde sa nachádzajú platené mestské parkovacie miesta. Parkovať môžete taktiež v okolitých uličkách mesta. 

Mestská veža v Trnave – Otváracie hodiny

V súčastnosti vo veži nájdete expozíciu venovanú histórii veže a mesta Trnava. Vstup do veže je možný celoročne a je spoplatnený podľa aktuálneho cenníka. Otváracie hodiny počas letnej a zimnej sezóny sa môžu líšiť. Návštevu veže si môžete predĺžiť aj o návštevu mestských hradieb a neďalekej impozantnej Katedrály sv. Jána Krstiteľa.

Kam v okolí?

Článok napísala Veja


Lokalita Trnava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Trnava, Trojičné námestie